… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
ŠOK! Papež František oznámil, že je žid! A papežové před ním byli také! 4.67/5 (93.41%) 91 ohodnocení

nelíčená radost Františkova z daru izraelského premiéra Benjamina Netanjahua; za povšimnutí stojí, že narozdíl od premiéra papež hrdě nosí kipu (jarmulku)

nelíčená radost Františkova z daru izraelského premiéra Benjamina Netanjahua; za povšimnutí stojí, že narozdíl od premiéra papež hrdě nosí kipu (jarmulku)

PUTNA (PUrimová Tisková ageNturA): Šok mezi římskými katolíky a nevěřícný údiv ostatních vyvolalo oznámení hlavy Římskokatolické církve, papeže Františka, že je praktikující věřící žid a že praktikujícími věřícími židy byli i předchozí papežové.

Oznámení, které papež učinil dva měsíce před plánovanou návštěvou Svaté země, uvítal izraelský izraelský prezident Šimon Peres a premiér Benjamin Netanjahu. „Jsme rádi, že náš bratr František v rámci své politiky otevřenosti a upřímnosti v katolické církvi nahlas vyslovil to, co je v nejvyšších katolických a židovských kruzích již dávno známo,“ stojí v jejich společném prohlášení.

Situaci naopak odmítli jakkoliv komentovat oba Vrchní rabíni Izraele, aškenázský David Lau a sefardský Jicchak Josef. Celosvětově působící židovské mesianistické hnutí Chabad reagovalo prohlášením, v němž zdůrazňuje, že nejmenovaní předchozí papežové byli žáky rabiho Schneersona.

Radost neskrýval izraelský ministr financí a předseda strany Ješ Atid (Budoucnost je) Jair Lapid. „Po reformě konverzního procesu a zrovnoprávnění všech forem judaismu, kterou naše strana chystá v nejbližší době prosadit, bude v Izraeli místo pro všechny směry židovství. Nejen pro ortodoxní, které si dosud uzurpovalo monopol, ale i pro tradiční, katolický a reformní,“ sdělil izraelské televizi.

Benjamin Netanjahu děkuje Nebesům za odstranění dva tisíce let trvajícího schizmatu, František děkovné modlitbě bedlivě naslouchá

Benjamin Netanjahu děkuje Nebesům za odstranění dva tisíce let trvajícího schizmatu, František děkovné modlitbě bedlivě naslouchá

Římskokatolická Kongregace pro nauku víry oznámila, že už léta probíhá začleňování katolictví zpět do judaismu, z něhož se v důsledku nešťastné interpretace některých Ježíšových výroků a v důsledku nesprávného učení některých Církevních otců, kdysi vyčlenilo. Proces byl zahájen II. vatikánským koncilem a probíhá postupně, od nejvyšších katolických hodnostářů směrem dolů k „prostému lidu katolickému.“

biskup-překladatel si právě uvědomil, že jej čeká obřízka

biskup-překladatel si právě uvědomil, že jej čeká obřízka

Kněžské bratrstvo sv. Pia X. reagovalo stručně. „Říkáme to už roky!“ uvedl Berdnard Fellay.

V nezáviděníhodné situaci se ocitl kardinál Miloslav Vlk, po němž se rozhodl žádat omluvu katolický publicista a aktivista Michal Semín. „Celé roky se mi ten člověk v rouše beránčím smál, když jsem naznačoval to, co dnes papež sám přiznal,“ uvedl Semín s tím, že žádá, aby kardinál na vlastní náklady zveřejnil 1. dubna v tisku vlastnoručně podepsané prohlášení ve znění: „Semín měl pravdu a já se mu hloupě posmíval.“

Vyjádření známého filosemity a zapřisáhlého stoupence Izraele Adama B. Bartoše se získat nepodařilo. Podle vrátného z ruského velvyslanectví zřejmě odpočívá po náročné pracovní večeři na ambasádě.

7 reakcí na ŠOK! Papež František oznámil, že je žid! A papežové před ním byli také!

 • ShalomAmIsrael napsal:

  Proč rovnou neprozradíte, že Adam B. Bartoš je také Žid? Jistě vám musí být známo, že se vlastním jménem jmenuje Adam bar Toše (Adam, syn Tošeho)!

 • Emet napsal:

  Zas moc velké nadšení bych nesdílel, toto prohlášení je dvojsmyslné, představa o praktikování judaismu se liší a liší se názor na to, kdo praktikuje správně

 • Cech_z_Francie napsal:

  „Informace“, kterou nazyvate „SOK !“, by mohla byt sokem jedine za predpokladu, ze by byla pravdiva.
  Ale vzhledem k tomu, ze ve francouzskem, anglickem ani nemeckem tisku neni o recenem oznameni papeze Frantiska jedina zminka (jine jazyky neovladam, takze se nemohu vyjadrit), jde s nejvetsi pravdepodobnosti o pouhy vymysl.
  Mam dojem, ze by „tiskova agentura“ mela lepe kontrolovat informace, ktere zverejnuje a neskocit na kazdy spek (samozrejme, ze neverim druhe alternative : promyslena dezinformace z Vasi strany…)

  • Scooolie napsal:

   Je to, jak píše Admin. Jedná se o purimový žertík, tedy obdobu žertíku aprílového. Popravdě jsme nečekali, že by té zprávě někdo skutečně uvěřil, byť je zasazena do reálných kulis a doložena i pečlivě vybranými fotkami ze setkání izraelského premiéra a papeže loni na podzim ve Vatikánu.

   Na druhou stranu díky za reakci. Neb je vždy mnohem lepší skeptický čtenář, který jen přehlédl, že se jedná o žert, než čtenář bezmyšlenkovitě věřící kdejaké fantastické zprávě.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv