… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ukrajinský židovský výbor: Tvrzení Ruska o antisemitismu na Krymu jsou lži a propaganda, obdobná Hitlerově 4.60/5 (92.00%) 10 ohodnocení

Ukrajinský židovský výbor

Ukrajinský židovský výbor (Украинский еврейский комитет) se ostře ohradil proti tvrzení Ruska, že muselo obsadit Krym, aby chránilo tamní židovskou komunitu. Ruská tvrzení o eskalujícím antisemitismu pravicových ukrajinských nacionalistů označili za „lži“ a „propagandu.“ Ukrajinští Židé jsou také frustrováni vlažnou reakcí Izraele na situaci na Ukrajině.

Informace přinesly dnešní Jerusalem Times a Times of Israel.

„Na Krymu neexistuje pro Židy žádné bezprostřední nebezpečí. Situace je manipulována ruskou vládou, aby svět uvěřil, že nás chrání,“ prohlásil včera na tiskové konferenci v Jeruzalémě generální ředitel výboru Eduard Dolinsky, který je v Izraeli spolu s ukrajinskou židovskou delegací.

Putinovu argumentaci Dolinsky přirovnal k Hitlerově: „Je to absolutně nebezpečné a říká se, že to chrání ruské zájmy, stejně jako (Hitler) ve své propagandě říkal, že chce chránit Němce.“

Oleksandr Feldman, prezident Ukrajinského židovského výboru

Oleksandr Feldman, prezident Ukrajinského židovského výboru

Oleksandr Feldman (ukrajinsky Олександр Борисович Фельдман, rusky Александр Борисович Фельдман), poslanec ukrajinského parlamentu za Stranu regionů a prezident Ukrajinského židovského výboru, prohlásil, že vliv krajně nacionalistických skupin, známých svým antisemitismem, na Ukrajině od parlamentních voleb v roce 2012 poklesl. Feldman ale upozornil, že se nejedná o pokles antisemitismu, ale o jeho utlumení poté, co se na Ukrajině začala angažovat Evropská unie. „Musíme i nadále pokračovat v boji proti antisemitským tendencí nebo se stanou veřejnějšími,“ dodal.

Židé na Krymu jsou podle Feldmana rozpolceni v tom, zda podporovat setrvání poloostrova v rámci Ukrajiny nebo jeho okupaci a přičlenění k Rusku. „Půlka říká, že je šťastná, že bude součástí Ruské federace kvůli sociálním výhodám, tvrdí, že jejich důchody budou třikrát vyšší než zde. Ale rabíni a mladší generace jsou ostře proti, protože chtějí vychovávat své děti na Ukrajině,“ uvedl.

Oleksandr Feldman si také postěžoval na postoj izraelské vlády k rusko-ukrajinskému konfliktu. Upozornil, že jeho delegace nebyla během návštěvy Jeruzaléma pozvána na žádné setkání s izraelskými vládními představiteli a že ukrajinská židovská komunity je „velmi frustrována“ nevýraznou izraelskou reakcí na situaci na Ukrajině.

Současně také zkritizoval nedostatečnou bezpečnostní a humanitární podporu Izraele pro 400 tisícovou židovskou komunitu na Ukrajině během tohoto bouřlivého období.

Ukrainian Jewish Committee: Russian claims of anti-Semitism in Crimea are lies, propaganda– článek Jerusalem Post (anglicky)

Jewish-Ukrainian MP slams Israel’s silence on Crimea – článek Times of Israel (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv