… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Vrchní izraelský rabinát zakázal košer jatkám poskytovat služby karaitské obci 4.88/5 (97.50%) 16 ohodnocení

Rabín Moše ben Josef Piruz

Rabín Moše ben Josef Piruz

Vrchní rabinát vydal zákaz košer jatkám poskytovat své služby karaitské obci. Tato skutečnost vyplývá z rozhovoru s vrchním rabínem karaitské obce Mošem ben Josefem Piruzem. Na otázku kolik karaitů bude tímto rozhodnutím strádat, rabín Piruz uvedl, že asi čtyřicet tisíc občanů Izraele, kteří slouží v izraelské armádě a v bezpečnostních složkách země, učí se na univerzitách a jsou platnými členy společnosti. Na otázku, kde dosud prováděli karaité šchitu, rabi Piruz uvedl, že na jatkách Barakat v Lodu, kde se poráželo pod kontrolou devíti různých organizací vydávajících platné hechšery a nikdo nikomu nepřekážel. Nyní, kdy Vrchní rabinát zakázal jatkám karaitskou šchitu, jatka samozřejměnechtějí přijít o hechšer rabinátu, proto nám odmítla dát své prostory k dispozici na karaitskou šchitu a my jsme zůstali bez možnosti jíst na Pesach drůbež, uvedl rabín Piruz. Na otázku, zda rozhodnutí Vrchního rabinátu se nepodobá například rozhodnutí Dánska zakázat židovské obci košer šchitu uvedl, že skutečnost, že se z náboženských důvodů zakazuje šchita určitého proudu v judaismu, připomíná tento evropský stát, který zakazuje šchitu z důvodu, že podle něj je krutá. Na otázku proč neporážejí zvířata na svých karaitských jatkách, odvětil rabi Piruz, že podle zákona je povoleno provádět porážky pouze na uznaných jatkách, kde je veterinární dohled. Z rabínovy odpovědi vyplývá, že dosud zvláštních karaitských jatek nebylo třeba. Problém je, že karaité nemohou jíst šchitu rabanitů a naopak, neboť karaitská a rabanitská šchita a následné vykošerování masa se od sebe dosti liší.

Zásady karaitské šchity:

Podle karaitských zákonů musí být přeřezány 4 „simanim“ – קנה וושט – průdušnice (trachea), jícen (esophagus) a dvě tepny přivádějící a odvádějící krev do a z hlavy. Tato pravidla musí být dodržena jak u skotu, bravu, tak u drůbeže.

Následné košerování masa podle karaitských pravidel (vysolování):

1. Maso se nejdříve opláchne a odstraní se případná sražená krev.

2. Maso se nasolí hrubou solí ze všech stran (hovězí 45 minut a drůbeží 30 minut). Maso musí být v železném cedníku, aby krev mohla odkapávat.

3. Potom maso pečlivě opláchneme. Pak je dáme do vody, kde se bude máčet 15 minut.

4. Poté vodu vylijeme. Toto několikrát opakujeme, až ve vodě, v níž maso máčíme, nebudou žádné stopy po krvi.

Potom toto maso vaříme v čisté vodě asi 10 minut. Během varu odstraníme pěnu z hrnce. Poté vodu vylejeme a pak maso dobře opláchneme. Pak je již můžeme vařit nebo dusit. Maso, které chceme péct na ohni, musí projít čtyřmi výše uvedenými fázemi, ale nemusíme jej nakonec vařit, ale rovnou je pečeme.

Co se týče vnitřností (např. játra, srdce, slezina atp.) musíme je nejdříve opéct ze všech stran na ohni a pak je teprve můžeme jíst).

Modlitba v karaitské synagóze v Jeruzalémě

Modlitba v karaitské synagóze v Jeruzalémě

Neznám sice pozadí zákazu Vrchního rabinátu, ale mám za zo, že když dlouhá leta mohli karaité provozovat svou šchitu na jatkách, kde porážejí i ortodoxní Židé, tak při troše dobré vůle by se řešení vyhovující oběma stranám našlo, aniž by se Vrchní rabinát musel uchylovat k zákazům. Takové zákazy nestmelují národ synů Izraele, ale jen jej rozdělují a napomáhají vzájemné nedůvěře izolaci jednotlivých obcí.

(zdroje: www.karaite.org.il, článek Moše Ronena v „Jediot acharonot“ 31.3.14)

4 reakce na Vrchní izraelský rabinát zakázal košer jatkám poskytovat služby karaitské obci

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv