… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu




Vůdce ruských Židů žádá ukrajinské Židy o mlčení k situaci na Krymu 4.86/5 (97.14%) 14 ohodnocení

prezident Federace židovských obcí Ruska Alexandr Boroda, ruský prezident Vladimir Putin, vrchní rabín Ruska Berl Lazar (fotografie ze setkání 7. 11. 2012 u příležitosti nadcházejícího otevření Ruského židovského muzea tolerance v Moskvě)

zleva: prezident Federace židovských obcí Ruska Alexandr Boroda, ruský prezident Vladimir Putin, vrchní rabín Ruska Berl Lazar; fotografie ze setkání 7. 11. 2012 u příležitosti nadcházejícího otevření Ruského židovského muzea tolerance v Moskvě

Zatímco vrchní rabín Kyjeva a Ukrajiny a předseda Spojených židovských náboženských organizací Ukrajiny rabi Jákov Dov Blajch (Jacob Dov Bleich, Yaakov Dov Bleich, יעקב דב בליך, Яків Дов Блайх) vyzval Rusko k „zastavení jeho agrese proti Ukrajině“, představitel ruských Židů naopak vyzval k mlčení s tím, že rusko-ukrajinský spor se Židů netýká.

Prezident Federace židovských obcí Ruska Alexandr Boroda (Александр Моисеевич Борода) v rozhovoru pro včerejší Jerusalem Post označil prohlášení rabiho Blajcha za kontraproduktivní, protože současný konflikt na Krymu „se Židů netýká“, a proto „Židé a rabíni by měli zůstat mimo politiku.“

Boroda dále prohlásil, že i když současné klima není silně antisemitské, „nevíme, co bude zítra.“

„Cítíme se jako jedna rodina, Židé na Ukrajině a v Rusku, jako jedna komunita a máme obavy o ukrajinské Židy,“ dodal Alexandr Boroda.

Vedení ruských Židů je známé svými blízkými vztahy s vedoucími státními představiteli Ruska. Vrchní rabín Ruska Berl Lazar (Берл Лазар, ברל לזר), stejně jako rabíni hnutí Chabad v minulosti jednoznačně podporovali politiku prezidenta Vladimira Putina a vysloužili si za to až jízlivou kritiku.

Z Krymu nebyly ani před ruskou invazí ani po zahájení okupace ruskou armádou nejsou hlášeny masivní antisemitské útoky.

Došlo zatím jen k jednomu známému incidentu, kdy na reformní synagogu Ner Tamid v Simferopolu kdosi napsal „Smrt Židům“ a nakreslil nacistický hákový kříž.

Zajímavé je, že k incidentu došlo až poté, co město obsadili neoznačení ruští vojáci a co se rabín synagogy Michael Kapustin vyjádřil proti okupaci Krymu. „Město je okupováno Rusy. Rusové zřejmě chtějí ovládnout Krym a učinit z něj součást Ruska. Pokud k tomu dojde, odejdu ze země. V takovém případě odejdu, protože chci žít v demokratické Ukrajině,“ uvedl o víkendu.

Podle dalších zdrojů ale židovský život na Krymu probíhá normálně, jsou otevřeny synagogy a školy a komunita se připravuje na nadcházející svátky Purim a Pesach.

Prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder včera vyzval „všechny strany“ konfliktu na Ukrajině, aby chránily židovskou a další menšiny.

Podle Alexe Selskyho ze Světového fóra rusky mluvících Židů by se krymští Židé měli přestěhovat do Izraele. „Pokud se Židé necítí bezpečně, měli by uskutečnil aliju do Izraele. Pokud se rozhodnou zůstat v diaspoře, pomůžeme jim zabezpečit jejich komunity. Ale tento konflikt není židovský a my k němu nemáme žádné politické prohlášení.“

Na Krymu žije podle údajů Světového židovského kongresu žije okolo 15 tisíc, podle odhadů Joint (American Jewish Joint Distribution Committee) okolo 17 tisíc Židů, zejména v Simferopolu, Sevastopolu, Fedosii a Jaltě. Joint už aktivoval svůj nouzový plán, v jehož rámci poskytne krymské židovské komunitě pomoc spočívající v dodávkách potravin a léků do domů starých a chudých členů, zřízení nouzové telefonní linky a posílení zabezpečení židovských center.

Jedna reakce na Vůdce ruských Židů žádá ukrajinské Židy o mlčení k situaci na Krymu

  • Boanerges napsal:

    Preč, preč, výjdite odtiaľ, nedotýkajte sa nečistého, výjdite z jeho stredu, z Babylona, očistite sa vy, ktorí nosíte nádoby Hospodinove.
    Lebo nevýjdete v náhlení ani nepôjdete útekom, lebo Hospodin pôjde pred vami, a za vami ako zadná stáž pôjde Boh Izraelov. /Iz.52.11-12/

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv