… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Získá-li Írán jadernou bombu, Saúdové si ji koupí v Pákistánu a Egypt vyvine 4.71/5 (94.29%) 14 ohodnocení

Amos Gilad, foto z roku 2010, zdroj: Wikimedia Commons

Amos Gilad, foto z roku 2010, zdroj: Wikimedia Commons

Pokud se Íránu podaří získat jadernou bombu, spustí to řetězovou reakci v arabském světě. Egypt vyvine vlastní jadernou zbraň a Saúdská Arábii si ji koupí od Pákistánu.

Varování vyslovil generálmajor (v záloze) Amos Gilad (עמוס גלעד), ředitel politicko-bezpečnostních záležitostí izraelského ministerstva obrany na konferenci Institutu pro politiku a strategii Interdisciplinárního centra Herzlija v úterý 11. března 2014. Informaci přinesl Kanál 2 izraelské televize a web Jerusalem Times.

„Arabové nebudou tolerovat, aby Peršané měli bombu. Od okamžiku, kdy Íránci získají bombu, Egypťané využijí svých zdrojů, schopností a znalostí k získání jaderných schopností a Saúdové poběží koupit bombu od Pákistánců s ‘členskou slevou.’“

Generálmajor Gilad varoval, že Írán se snaží jadernou zbraň získat a svého cíle se nevzdal ani během současných jednání se světovými mocnostmi.

Islámská republika nepřijde „o žádnou podstatnou složku ve svém úsilí o jaderné schopnosti. To je pravda, i pokud z taktických důvodů a k udržení stability režimu souhlasí s omezením obohacování uranu. Jsem znepokojený, že (mezinárodní společenství) se chystá přistoupit na prozatímní dohodu. Po šesti měsících, bude dalších šest měsíců a pak vzniknou trhliny ve zdech sankcí,“dodal v narážce na to, že světové mocnosti souhlasily s uvolněním sankcí vůči Íránu za podmínky dosažení dohody o omezení íránského jaderného programu do 6 měsíců, ale tato lhůta v dohledné době bezvýsledně vyprší.

Izrael podle Amose Gilada využívá velkou odstrašující sílu, což mu umožňuje poradit si s jakoukoliv společnou kombinací strategických hrozeb.

Situace v regionu se nicméně mění i k lepšímu.

Amos Gilad ocenil potlačení Muslimského bratrstva v Egyptě, což znamená, že Izrael není obklíčen prstencem islamistických zemí. Egypťanům se podle Gilada daří likvidovat 90 až 95 % pašeráckých tunelů do Gazy a vedou odhodlanou válku proti islamistům na Sinaji.

V Turecku byl tamní premiér Recep Tayyip Erdoğan domácími problémy významně oslaben a „vrátil se do svých přirozených rozměrů“, stabilitu Jordánska vidí „v optimistickém světle.“

Ze strany Sýrie nehrozí Izraeli vojenské nebezpečí. „Rusové, Íránci a Hizballáh umožňují Assadovu režimu přežívat na umělé životní podpoře. Neexistuje syrský stát, existuje ale režim. A existuje závažný humanitární problém. Rád bych oficiálně prohlásil Sýrii za mrtvou, ale datum pohřbu dosud není známo,“ dodal.

עמוס גלעד: „מצרים חסמה 90% מהמנהרות לעזה“ – článek Rešet Bet (hebrejsky)

Amos Gilad: When Iran goes nuclear, the region will go nuclear – článek Jerusalem Post (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv