… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Hlavní město Praha chce zpět dům, který vrátilo židovské rodině 4.71/5 (94.29%) 14 ohodnocení

hlavní město Praha (logo)Hlavní město Praha se žalobou u soudu domáhá určení, že je neplatná smlouva, kterou v roce 1998 darovalo synovi zesnulé majitelky dům. Nemovitost byla původně nacisty „arizována“, avšak po II. světové válce byla židovské rodině vrácena a na město přešla až na základě krajně nevýhodného a okolnostmi vynuceného převodu.

Dům nemohl být kvůli nesplnění podmínky občanství žadatele předmětem restitucí, ale město před 16 let uznalo, že okolnosti případu jsou mimořádné a s ohledem na morální rozměr věci synovi původní majitelky po řádném schválení zastupitelstvem nemovitost darovalo. Nedávno si však darování rozmyslelo a žádá vrácení daru.

Více o mimořádném případu, který budí pocity trapnosti v článku Tomáše Jelínka na České pozici.

Ještě stále však žijí pamětnící, kteří rodinu ing. Fuchse pamatují a vědí, nakolik v nelehké době padesátých šedesátých a počátku sedmdesátých let bylo stát v čele židovské komunity. Ing. František Fuchs tak činil s noblesou a žádný z členů židovské pospolitosti pro něj nebyl bezvýznamný. Hovořil s každým a snažil se pomoci tam, kde to bylo možné. Celkem snadno lze dnes to či ono relativizovat či odsoudit, ale nezapomeňme, že okolnosti byly jiné a katastrofa byla blíže, proto příkré odsudky nemají mít v této kauze místo. Jeho pohřeb v době nejtužší normalizace byl projev úcty či spíše demonstrace, kterou mu vyjádřila židovská ale i nežidovská veřejnost.

Jedna reakce na Hlavní město Praha chce zpět dům, který vrátilo židovské rodině

  • Josef napsal:

    vážení čtenáři, přiznám se, že mám pocit, že je potřeba zabývat se tím, co se děje ve světě, protože to, co Ruská federace ,rozjela, na Krymu se týká Izraele víc, než si můžeme myslet. Ruský nacionalismus hrozí také Izraeli. Může to být jedna ze záminek k ruské invazi do středozemí (až dobude řeku Dněpr-a má zase důvod-tím je zásobování Krymu vodou) Rusko ztrácí finance, investory a bude to ještě horší, bude toužit po lupu a po moci (Góg v Ezechielovi 38. k.). Může tak být, že to, co se nyní děje na Ukrajině odstartuje poslední dějství k biblickému napadení Izraele, které díky Bohu skončí totálním fiaskem. Vše co se nyní ve světě kolem Ukrajiny dějě, tomu nasvědčuje. Nechci strašit, spíše více zaměřit pozornost na věci důležité. Přivítal bych i diskuzi na toto téma-je velmi složité…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2014
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv