… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
John Kerry a apartheid 4.75/5 (95.00%) 16 ohodnocení

john-kerry-syria-6Dnes, 29. dubna skončilo devítiměsíční období pro mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinskou autonomií. Během rozhovorů, pokud to považovaly za nutné, vystupovaly Spojené státy v roli prostředníka, v osobě současného ministra zahraničí Johna Kerryho či Obamova pověřence a bývalého velvyslance USA v Izraeli Martina Indyka (v letech 1995-7 a 2000-1). Rozhovory z izraelské strany vedené ministryní spravedlnosti Cipi Livniovou a z palestinské Saebem Erekatem nevedly prakticky ani k pozitivním dílčím výsledkům. Nehledě na neustálé zvyšování požadavků palestinské strany jako podmínek k pokračování mírových rozhovorů (čtyři fáze propuštění palestinských teroristů z izraelských věznic na svobodu, z nichž tři se uskutečnily, zmrazení stavební činnosti v oblasti Judeje a Samaří), ránu z milosti mírovým rozhovorům dal nakonec sám předseda Palestinské autonomie Abu Mazen – Mahmúd Abbás. Uzavřel dohodu o usmíření s teroristickou organizací Hamás, která byla a je politickým a ideologickým rivalem Fatahu. Roku 2007 islamistický Hamás vyhnal Fatah z Pásma Gazy a převzal tam veškerou moc. Abu Mazen se samozřejmě řídí příslovím „košile bližší než kabát“, proto se nikdo nemůže divit, ale ani mu vyčítat, že se snažil o usmíření s Hamásem. Vždyť se jedná o jeho souvěrce a bratry, s nimiž měl dlouholetý konflikt. Na druhou stranu musel vědět, že Hamás neuznává právo Izraele na existenci ani v hranicích z června 1967. Hamás, jakožto fundamentalistická islámistická organizace považuje celou Palestinu od moře až k Jordánu za věčný Alláhův waqf, za území náležející muslimské arabské ummě. Území Palestiny je nedělitelné a nikdo nemá právo jednat o jejím rozdělení. Z tohoto faktu vyplývá, že Izrael nemůže uzavřít žádnou dohodu s Palestinskou autonomií, na jejíž vládě se podílí Hamás.

Nyní ke Kerrymu, který se na neoficiálně vyjádřil, že pokud nebude brzy uskutečněno řešení palestinsko-izraelského konfliktu vytvořením dvou států pro dva národy, tak se Izrael změní v stát apartheidu, kde budou žít též druhořadí občané, čímž asi měl na mysli Araby žijící v Judeji a Samaří či v Pásmu Gazy. Připomeňme, že apartheid znamená rasovou segregaci, která byla oficiální státní politikou Jihoafrické republiky v letech 1948-1994. Projevoval se oddělením dopravních prostředků pro bělošské a takzvané barevné obyvatele. Černošské obyvatelstvo nemělo přístup do restaurací, kin, parků, pláží, škol, nemocnic a jiných zařízení a veřejně přístupných míst určených bělochům. Nemocnice a školy určené původnímu obyvatelstvu byly podstatně méně vybaveny než ty, které směli využívat běloši.
John Kerry by jako šéf americké diplomacie měl vědět, že, pokud použijeme termínu „rasa“, tak Židé a Arabové jsou stejné rasy – semité a tudíž o žádné rasové segregaci v Izraeli nelze hovořit. O tom, že mezi Palestinci a Izraelci je dlouhodobý konflikt, je jiná věc. Každý, kdo žije v Izraeli, může dosvědčit, kolik arabských studentů se učí v izraelských vysokých školách, kolik je arabských advokátů, lékařů, učitelů, vědců, policistů a státních zaměstnanců a dokonce profesionálních vojáků IDF. Izraelští Arabové, z nichž se mnozí s hrdostí považují za Palestince, jsou nedílnou součástí izraelské společnosti. Pokud jsme se dotkli rasové segregace, tak jistě John Kerry ví, že v jižních státech USA, které se pyšní nejvyšší mírou demokracie, byla tato segregace běžnou praxí ještě v šedesátých letech 20. století.

 

2 reakce na John Kerry a apartheid

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2014
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv