… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Program pouti papeže Františka do Svaté země 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

papež František ve Svaté zemi 2014, logo a motto

papež František ve Svaté zemi 2014, logo a motto

Vatikán. Svatý stolec zveřejnil oficiální program návštěvy papeže Františka ve Svaté zemi, která se uskuteční ve dnech 24. – 26. května tohoto roku.

Papežova pouť na svatá místa začne v Jordánsku. V sobotu 24. května má papež kromě oficiálních návštěv a ceremonií v plánu mši svatou na Mezinárodním stadionu v hlavním městě Ammánu. Dále navštíví místo Křtu v Betánii v Zajordání, kde se také v katolickém kostele setká s uprchlíky a s postiženými mladými lidmi.

V neděli 25. května se papež přemístí vrtulníkem do Betléma. Po setkání s palestinskou politickou reprezentací bude v 11 hodin sloužit mši svatou na Náměstí jeslí. Po obědě s rodinami ve františkánském konventu Casa Nova soukromě navštíví Jeskyni narození. Poslední setkání v Betlémě věnuje dětem z uprchlických táborů. V 16 hodin opustí Palestinu a vrtulníkem odletí do Tel Avivu, kde pronese projev na mezinárodní letišti a odtud se opět vrtulníkem přemístí do Jeruzaléma. První setkání bude patřit konstantinopolskému patriarchovi Bartoloměji I., s kterým papež podepíše společnou deklaraci. V 19 hod bude následovat ekumenické setkání u příležitosti 50. výročí setkání papeže Pavla VI. s patriarchou Athenagorasem v bazilice Svatého hrobu. Neděli uzavře společná večeře s patriarchy a biskupy na latinském patriarchátu v Jeruzalémě.

V pondělí 26. května se papež setká s velkým muftím Jeruzaléma v budově Velké rady na Planině mešit. Odtud se František odebere ke Západní zdi někdejšího Jeruzalémského chrámu, známější jako Zeď nářků. Po té položí květiny na Herzlově hoře v západní části Jeruzaléma a navštíví památník Yad Vashem. Ještě před obědem má papež na programu sérii zdvořilostních návštěv: u dvou vrchních rabínů Izraele a u představitelů izraelského státu. Po obědě v jeruzalémském centru Notre Dame navštíví papež soukromě patriarchu Bartoloměje v domě přiléhajícím k pravoslavnému kostelu Viri Galilaei na Olivové hoře. V 16 hodin se papež František setká s kněžími, řeholníky a seminaristy v kostele Getsemany. Pouť uzavře mše svatá koncelebrovaná s ordináři Svaté země v jeruzalémském Večeřadle.

Patriarcha Twal: naštěstí tu všichni považují papeže za přítele

Jeruzalém. Po zveřejnění oficiálního programu papežské návštěvy do Svaté země, představil včera novinářům latinský patriarcha Jeruzaléma Fouad Twal její nejdůležitější momenty. Také Vatikánský rozhlas jej požádal o rekapitulaci nejvýznamnějších etap a o pohled z lokální perspektivy. Patriarcha Twal se nejprve zastavil u návštěvy v jordánském Ammánu:

„Všichni naši křesťané i s dětmi přijdou oslavit příjezd Svatého otce, bude nás 30 – 50 tisíc. Potom, podle jeho přání, následuje setkání s nejmladšími syrskými uprchlíky, jako symbolu zraněného lidstva. Přijde tam přes 500 dětí. Všech syrských uprchlíků je tu ovšem asi jeden milion. Druhý den, v neděli přeletíme vrtulníkem do Betléma, kde se papež setká s palestinským prezidentem, a pak bude sloužit mši. Je to pro nás velmi významný moment. Pro Svatého otce pak bude důležité setkání s patriarchou Bartolomějem a s dalšími patriarchy, to znamená s arménským a s dalšími východními katolickými patriarchy, v bazilice Svatého hrobu. Mnozí by si přáli, aby Svatý otec navštívil také Galileu, ale zdá se, že tentokrát se tam nevydá. Modlíme se a doufáme, aby k tomu mohlo dojít při jiné příležitosti.“

Cesta papež Františka na svatá místa je oficiálně definovaná jako pouť u příležitosti 50. výročí setkání papeže Pavla VI. s patriarchou Athenágorem. Mnoho se mluví o jejím ekumenickém rozměru, který potvrzuje také program, v němž najdeme vedle několika oficiálních ekumenických akcí také soukromé setkání s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. K vývoji ekumenických vztahů od historického setkání v roce 1964 patriarcha Twal dodává:

„Udělali jsme pokrok, ale zůstali jsme rozdělení. Spolupracujeme na oficiální úrovni ve Svaté zemi, v Jordánsku a v Jeruzalémě, zejména v našich školách, nemocnicích a v charitě. Plné společenství, tak jak si je přál Pán Ježíš, tu ale ještě není. Pokračujeme ale v modlitbě, v práci, zažíváme tuto jednotu v katolických institucích latinského patriarchátu.“

Křesťané ve Svaté země prožívají těžké časy, často rezignují a odhodlají se k emigraci. Co očekávají od papežské návštěvy?

„Celý Střední východ dnes trpí. Věříme, jsme si jisti, že nás Svatý otec povzbudí, upevní nás ve víře. Být věřící tady něco stojí, za víru se platí určitá cena. Nezapomínejme, že dřív než my, tady plakal také náš Pán! Dále se modlíme, pláčeme, přijímáme poutníky, snažíme se, aby se tu cítili jako doma. Situace je ale taková jaká je. Ale neztrácíme naději: Pán nás má rád a povzbuzuje nás.“

Pokud jde o přijetí papeže ze strany dalších náboženských komunit, zejména židovské a muslimské, latinský patriarcha Jeruzaléma Fouad Twal komentuje:

„Naštěstí jsou všichni toho názoru, že Svatý otec je jejich přítelem. A je samo sebou, že veškeré jeho projevy, každé jeho slovo požadující větší spravedlnost, větší důstojnost a větší spolupráci bude mít nepřímo také politickou dimenzi.“

(job)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Program pouti papeže Františka do Svaté země a Patriarcha Twal: naštěstí tu všichni považují papeže za přítele.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2014
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv