… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Dobré zprávy z Atén 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

Rabín Negrin

Rabín Gabriel Negrin

Během Jom hašoa bylo vzpomenuto i genocidy řeckých židů během druhé světové války a německé okupace Řecka. Tím více  potěšující je skutečnost,  že řecká židovská obec se probouzí k novému životu a že tradice staré komunity budou uchovány. Jak píše Susanne Selengut v portálu Tablet,  řecká židovská obec v Aténách si ze svého středu zvolila mladého rabína, který ji  povede. Nový rabín se narodil a vyrostl v Aténách a život kolem synagógy pro něj byl vždy velmi zajímavý a účastnil se ho rád. Vyhledával společnost starých členů obce, kteří jej rádi seznamovali s tradicemi, získal také přezdívku Ravinakos – rabínek. Nyní ve věku 25 let se stane skutečným rabínem. Jeho úmyslem je vrátit řecké komunitě její původní tvář. Oživit staré tradice a přivést do obce zpět mladé lidi. Dosavadní vrchní rabín Isaak Mizan odchází do důchodu, ale o komunitu  se bát nemusí.  Jeho nástupce chce zachovat plvodní tradice a nevstupovat příliš do konfliktů, které mohou vyplynout z ne příliš živé tradice v řeckých židvských rodinách. Důležité je, aby židé našli cestu zpět ke komunitě a vrátili se k vlastním tradicím.

Negrin studoval na místní židovské škole a jak sám řekl, našel jsem si cestu přes rabína „Google“, ten mi pomohl rozšířit obzor a doplnit informace, které jsem získal ve škole, doma a od starších členů obce zejména v Soluni, Chalkidě a v Aténách. Také bývalý vrchní rabín Yaakov Arar, který žije v Izraeli se stal jeho mentorem a vedl jej ke studiu starých responzí řeckých rabínů v době, kdy obec vzkvétala. Tímto způsobem může mladý rabín oživit tradice řeckého židovstva na fundovaném základě. Jako nadšený hudebník se snaží také uchovat a oživit tradice řeckých kantorů a jejich melodií.

Před čtyřmi lety jej rada aténské židovské komunity vyzvala, aby se začal připravovat na rabínská studia v Izraeli v Shehebar Sephardic Center v  Jeruzalémě. Během svých studií často cestoval mezi Izraelem a Aténami, aby neztratil kontakt s komunitou a tento rok získá titul rabína, před tím, než převezme funkci, navštívil také všechny rabíny a staré židovské učence v Řecku, aby od nich dostal požehnání pro svoji nelehkou funkci.

Za svojí hlavní povinnost považuje Negrin obnovit židovské vzdělávání v Řecku, pro děti, mládež ale i dospělé, znalci místní situace jsou jako vždy mírně skeptičtí. Pochybují,  že řečtí židé najdou cestu zpět, ale současně doufají, že se to mladému a dosud svobodnému rabínovi podaří. Negrin který studoval v Izraeli může být v rámci židovských směrů zařazen jako moderní ortodox a věří v otevřenost vůči komunitě a doufá, že obnovením starých tradic získá na svojí stranu i vlažné či vůči židovství chladné řecké židy. Jednou z cest je jim ukázat, že cesta k židovství vede nejen přes učení, ale i staré tradice, jídlo, hudbu a ono nezbytné bytí pospolu. Negrin si přeje, aby každé židovské dítě znalo také tradiční sefardskou píseň “Quando el Rey Nimrod.”  Tuto píseň má mimo jiné také v reperoáru skupina Mišpacha v ČR

Tablet  Breathing New Life Into Greece’s Small but Historic Jewish Community

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv