… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Kéž je Jeruzalém městem pokoje – promluva papeže v rezidenci izraelského prezidenta v Jeruzalémě 5.00/5 (100.00%) 4 ohodnocení

prezident Izraele Šimon Peres a papež František

prezident Izraele Šimon Peres a papež František

Pane prezidente,
Excelence,
Dámy a pánové,

Jsem vám vděčný, pane prezidente, za přijetí, kterého se mi dostalo, a za Vaše laskavá a moudrá slova. Jsem rád, že se s Vámi znovu mohu potkat tady v Jeruzalémě, městě, které chrání svatá místa drahá třem velkým náboženským vyznáním, která se klanějí Bohu, jenž povolal Abrahama. Svatá místa nejsou muzea či turistické památky, nýbrž místa, kde komunity věřících žijí svoji víru, kulturu a své charitativní iniciativy. Proto je třeba trvale chránit jejich posvátnost a tak pečovat nejenom o odkaz minulosti, ale také o lidi, kteří je dnes navštěvují a budou je navštěvovat v budoucnosti. Kéž je Jeruzalém skutečně městem pokoje. Kéž se plně skví jeho identita a jeho posvátný charakter, jeho všeobecný náboženský a kulturní význam jakožto poklad celého lidstva! Jak krásné je, když poutníci i obyvatelé mohou svobodně přicházet ke svatým místům a účastnit se bohoslužeb!

Pane prezidente, jste znám jako muž pokoje a tvůrce pokoje. Vyjadřuji Vám za tento Váš postoj svoje uznání a obdiv. K vytváření pokoje je především zapotřebí úcta ke svobodě a důstojnosti každého člověka, o kterém židé, křesťané a muslimové zároveň věří, že byl stvořen Bohem a je určen k věčnému životu. Od tohoto pevného společného bodu je možné rozvíjet snahu o mírumilovné řešení kontroverzí a konfliktů. V této souvislosti znovu vyjadřuji přání, aby se všichni vyvarovali takových iniciativ a činů, které odporují deklarované vůli dosáhnout opravdové dohody, a aby neúnavně, rozhodně a důsledně usilovali o mír.

Důrazně je však třeba odmítnout všechno, co se staví proti míru a uctivému soužití židů, křesťanů a muslimů. Násilí a terorismus, jakýkoli druh diskriminace z rasových či náboženských důvodů, snaha vnucovat vlastní hledisko na úkor práv ostatních, antisemitismus všech možných forem, stejně jako násilí či projevy nesnášenlivosti proti lidem či místům náboženského kultu židů, křesťanů a muslimů.

Ve státě Izrael žijí a pracují různé křesťanské komunity. Jsou integrující součástí společnosti a plně se podílejí na jejím občanském, politickém a kulturním dění. Věřící křesťané čerpají ze své identity touhu přispívat k obecnému dobru a k vytváření míru jakožto plnoprávní občané, odmítají jakýkoli extremismus a snaží se být tvůrci smíření a svornosti.

Jejich přítomnost a respektování jejich práv, jakož i práv každého jiného náboženského vyznání a každé menšiny, jsou zárukou zdravého pluralismu a důkazem životnosti demokratických hodnot, jejich reálného zakořenění v praxi a konkrétním životě státu.

Pane prezidente, víte, že se za Vás modlím a já vím, že Vy se modlíte za mne, a ujišťuji Vás svojí modlitbou za instituce a za všechny občany Izraele. Zvláště Vás ujišťuji svojí usilovnou prosbou k Bohu za obdržení míru a zároveň nedocenitelných dober, která jsou s ním úzce spojena, jako je bezpečnost, klidný život, prosperita a – to nejkrásnější – bratrství. Myslím také na všechny, kteří trpí v důsledku dosud otevřených krizí v regionu Blízkého východu, aby co nejrychleji dosáhli úlevy ve svém soužení řádným urovnáním konfliktů. Pokoj Izraeli a celému Blízkému východu.
Šalom!

Přeložil Milan Glaser

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Kéž je Jeruzalém městem pokoje.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv