… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Kněz, podporující službu křesťanských Arabů v izraelské armádě, zbaven úřadu 4.82/5 (96.36%) 11 ohodnocení

Gabriel Nadaf a Benjamin Netanjahu

Gabriel Nadaf a Benjamin Netanjahu v roce 2013

Řecká ortodoxní církev ve Svaté zemi zprostila postu izraelského arabského kněze, který veřejně vyzýval k úplnému zapojení křesťanských arabských občanů do života v Izraeli včetně služby v izraelské armádě. Otec Gabriel Nadaf byl zproštěn svého místa v Nazaretě v úterý, oznámil mluvčí církve Essa Musleh, jehož cituje AFP.

„Varovali jsme ho, aby se držel svých kněžských povinností a nezasahoval do věcí armády. Když nevyslyšel naše varování, uspořádali jsme církevní soud, který rozhodl se jej odvolat,“ sdělil Musleh s tím, že kněz se soudu neúčastnil a rozhodnutí mu nebylo oznámeno písemně, ale „oznamujeme jej nyní.“

Otec Nadaf agentuře AFP sdělil, že o svém odvolání neobdržel žádné rozhodnutí a zprávy médií odmítl jako nepodloženou spekulaci. „Aby mohl být někdo zproštěn kněžství, musí být pozván do úřadu patriarchy, kde mu je předán odvolávací dopis tajemníkem patriarchy. Já jsem z úřadu patriarchy nedostal ani pozvánku ani žádný dopis,“ řekl.

Izrael minulý měsíc oznámil, že pošle odvodní formuláře všem křesťanským Arabům ve věku k odvodu k vojenské službě.

Gabriel Nadaf, který je již od roku 2012 aktivní ve skupině podporující vojenskou službu křesťanských Arabů a obecně větší zapojení křesťanských Arabů do aktivit Izraele, rozhodnutí armády uvítal. „Mladí lidé z křesťanské komunity potřebují pochopit důležitost služby a zapojení se v zemi, kde žijí a která je chrání a kde jsou plnoprávnými občany,“ řekl médiím minulý měsíc.

Křesťanských arabských občanů Izraele je v současnosti okolo 130 tisíc. Dobrovolně jich v Izraelských obranných silách každoročně slouží okolo stovky. Muslimských arabských občanů Izraele je okolo 1,3 milionu a armáda je ke službě formou zasílání odvodních formulářů zvát nehodlá, nicméně jejich službě na dobrovolném základě nic nebrání. Celkem Arabové tvoří okolo 20 % občanů Izraele.

Přestože vojenská služba křesťanských arabských Izraelců – stejně jako u muslimských Arabů – má i nadále zůstat dobrovolná, rozhodnutí poslat formuláře rozhořčilo arabské poslance Knesetu. Ti obvinili vládu, že se snaží vrazit mezi křesťanské a muslimské občany Izraele klín a rozdělit je, a otce Nadafa, že je „agentem sionismu.“

Ministr zahraničí Avigdor Lieberman v reakci na to vyzval k zahájení vyšetřování arabských poslanců, protože „křesťanští Arabové, kteří vstoupí do Izraelských obranných sil čelí výhrůžkám a násilí ze strany některých elementů v arabské části společnosti“ a „je naší povinností posilovat je a rozhodně zakročit proti těm, kdo jim hrozí a podněcují proti nim, jako je poslanec Ghattás (z arabské strany Balad), který by měl být ve vězení nebo v Sýrii, a ne v izraelském Knesetu.“

Jednalo se o narážku i na situaci v rodině otce Nadafa, jehož 17letý syn byl koncem loňského roku v Nazaratě fyzicky napaden aktivisty krajně levicové strany Chadaš.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv