… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Napětí mezi USA a Izraelem kvůli údajné izraelské špionáži 4.90/5 (98.00%) 10 ohodnocení

Newsweek: USA vs. Izrael?Izrael provádí proti USA agresivní špionáž, která je však ututlávána díky vlivným kontaktům Izraele v Kongresu USA. Špionáž je důvodem, proč Spojené státy nechtějí zrušit vízovou povinnost pro Izraelce. Uvedl to ve svém vydání ze čtvrtka 8. května 2014 americký časopis Newsweek s odvoláním na nejmenované představitele americké zpravodajské komunity.

Článek vyšel dva dny poté, co stejný časopis citoval nejmenované představitele zpravodajské komunity USA a zaměstnance Kongresu, kteří uvedli, že jsou obeznámeni s izraelskými výzvědnými aktivitami, které jsou „šokující“ a daleko rozsáhlejší, než obdobné aktivity kteréhokoliv jiného spojence.

Přední izraelští představitelé obvinění odmítli s tím, že neodpovídá skutečnosti a jeho cílem je poškodit vzájemné vztahy obou spojeneckých zemí.

Obvinění časopisu Newsweek

Podle nejmenovaného zpravodajského agenta USA, který hovořil s Newsweekem, byl například při návštěvě tehdejšího viceprezidenta USA Al Gorea v Jeruzalémě v roce 1998 odhalen ve ventilačním potrubí, vedoucím do jeho pokoje, muž – zřejmě izraelský špion. Stejně tak prý Izrael provádí naprosto bezskrupulózní a rozsáhlou vědeckou špionáž při spolupráci vědců obou zemí.

Israel Won’t Stop Spying on the U.S. – článek Newsweeku z 6. 5. 2014 (anglicky)

Israel’s Aggressive Spying in the U.S. Mostly Hushed Up – článek Newsweeku z 8. 5. 2014 (anglicky)

 

Izraelští představitelé obvinění jednoznačně odmítají

Dany Jatom (Danny Yatom), tehdejší ředitel izraelské zpravodajské služby Mosad, označil tvrzení o údajném izraelském špionu ve ventilaci jeruzalémského hotelu v roce 1998 za „blud.“

„Neprováděli jsme špionáž proti němu ani jinému americkému cíli v Izraeli nebo v zahraničí. Jsem přesvědčen, že existují mnohem vyspělejší metody, které zná každý, kdo sleduje filmy nebo čte knihy na toto téma, než lézt ventilačním potrubím do pokoje viceprezidenta Spojených států – tyto popisy jsou bludy,“ uvedl Jatom v rozhovoru pro Armádní rozhlas.

Obvinění Izraele z výzvědné činnosti vůči USA odmítl v sobotu také bývalý ředitel vojenské zpravodajské služby generálmajor (v záloze) Amos Jadlin (Amos Yadlin). „Izrael neprovádí špionáž proti USA. Jako bývalá hlava vojenského zpravodajství, s jistotou říkám, že Izrael neprovádí špionáž proti Spojeným státům. A vojenští náčelníci za posledních 29 let vám řeknou to samé,“ prohlásil Jadlin v rozhovoru pro Kanál 2 izraelské televize.

„Každý premiér (Izraele) od Pollardova incidentu velmi jasně instruoval svůj zpravodajský establishment: Izrael neprovádí špionáž proti USA. Tyto zprávy jsou škodlivé drby. Jsem překvapen Newsweekem,“ dodal Jadlin s tím, že američtí zpravodajští představitelé by měli buď „říci, že ty zprávy jsou nepodložené anebo předložit důkazy.“

Ministr zpravodajských služeb Juval Štajnic (Yuval Steinitz) v sobotu uvedl, že v Izrael vzniká dojem, že se „někdo“ snaží poškodit „vynikající“ zpravodajskou spolupráci Izraele a USA. „Při žádném ze svých setkáních s vedoucími představiteli zpravodajského establishmentu USA jsem nikdy neslyšel jediné tvrzení o izraelské špionáži v USA,“ citoval ministra Kanál 10 izraelské televize.

Obdobně tvrzení Newsweeku odmítl již ve středu ministr zahraničí Avigdor Lieberman.

 

Nezrušení vízové povinnosti jako následek údajné výzvědné činnost Izraele

Otázka výzvědné činnosti Izraele proti USA a naopak je velmi citlivá. Zatímco USA příliš nezastírají, že intenzivně zpravodajsky sledují situaci v Izraeli, ať již formou rozsáhlého elektronického monitorování či prostřednictvím svých spolupracovníků v izraelské vládě a parlamentu, Izrael opakovaně tvrdí, že zpravodajskou činnost na území USA proti USA nevyvíjí. Čas od času nicméně média zmiňují případy takové údajné izraelské činnosti.

Otázka výzvědné činnosti Izraele proti USA přišla v posledních měsících na přetřes v souvislosti se dvěma případy.

Prvním je debata o možném propuštění z vězení Jonathana Pollarda, v USA narozeného analytika vojenského námořnictva, který byl zatčen v roce 1985 a odpykává si trest doživotního vězení za špionáž ve prospěch Izraele. Pollardovo propuštění bylo zmiňováno jako možný ústupek USA vůči Izraeli výměnou za izraelské ústupky vůči arabské Palestinské správě při mírových izraelsko-palestinských jednáních.

Podruhé se o otázce izraelské špionáže hovořilo v souvislosti se snahou Izraele docílit zrušení vízové povinnosti při cestách Izraelců do USA. Izraelská opět s odvoláním na různé nejmenované zdroje informovala, že právě izraelská výzvědná aktivita na území USA je důvodem, proč si Spojené státy chtějí zachovat možnost regulovat, koho z Izraelců na své území pustí. Někteří izraelští analytici upozornili na to, že v poslední době byla řadě izraelských vojenských a jiných státních představitelů zamítnuta víza do USA a že Spojené státy možná úmyslně zamítají i jiné bezproblémové izraelské žádosti o víza, aby Izraeli mohly odpírat bezvízový styk právě s odkazem na vysoký počet zamítnutých žádostí.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv