… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Promluva premiéra Netanjahu na uvítanou papeže Františka v Izraeli 4.93/5 (98.57%) 14 ohodnocení

Benjamin Netanjahu a papež František

Benjamin Netanjahu a papež František

Vaše svatosti, papeži Františku,

vítejte v naší zemi, v Zemi Izrael, ve Svaté zemi. Přinášíte sebou ducha usmíření, víry a míru milionu křesťanů po celém světě a také mnoha, kteří ještě nejsou křesťany, ale které polapil duch lásky k lidstvu, jehož jste ztělesněním. Vaše návštěva je důležitou kapitolou historie vztahů mezi křesťany a židy, pouta, které trvá již 2.000 let.

Tyto vztahy jsou zakotveny v Knize knih, která je morálním, historickým a náboženským základem, na němž spočívá judaismus a z něhož vyrostlo křesťanství. Bible vyjadřuje vztah člověka k jeho bližním, vztah člověka k Bohu a vyjadřuje modlitbu našeho lidu za vykoupení jeho vlasti a modlitbu člověka za den, „kdy národ nezvedne meč proti národu, nebude se již cvičit v boji.“

Na pozadí utrpení v minulosti vítám dobré vztahy mezi Svatým stolcem a židovským lidem a židovským státem, který byl vybudován během naší generace. Obdivujeme a oceňujeme Vaše rozhodnutí položit věnec na hrob Benjamina Zeeva Herzla, zakladatele sionistického hnutí. Víme, že až zapálíte věčný plamen v Jad VaŠem na památku jedné třetiny našeho lidu, zavražděné při šoa – holokaustu, bude se jednat o další vyjádření Vašeho přesvědčení, že antisemitismus je zločinem proti Bohu a proti lidskosti, stejně jako ohavný antisemitský zločin spáchaný včera na evropské půdě (míněn na páteční teroristický útok v židovském muzeu v Bruselu, kde zatím neznámý zločinec zastřelil čtyři lidi – poznámka Eretz).

Vaše svatosti, navzdory všemu podněcování a nepokojům a pogromům proti našemu lidu, jsem získali nezávislost ve vlasti našich předků, abychom byli svobodným lidem v naší zemi, zemi Sionu a Jeruzaléma. Vaše návštěva zde je příležitostí ukázat Vám skutečný Izrael – demokratickou, moderní a prosperující zemi.

Vaše svatosti, v srdci Blízkého východu, bouřlivého a násilného Blízkého východu, kde jsou křesťané často perzekvováni, je Izrael ostrovem tolerance. Chráníme práva všech vyznání. Zaručujeme svobodu vyznání všech a jsme odhodláni zachovat status quo na svatých místech, křesťanů, muslimů a židů.

Vaše Svatosti, před šesti měsíci jsme se sešli ve Vatikánu, a musím říct, že náš rozhovor ve mě zanechal hluboký dopad. Byl jsem ohromen vaší osobností, Vaším duchovním spojením s židovskými osobnostmi odrážejícím se ve Vašem zvláštním vztahu k židovské komunitě v Argentině a knihou, kterou jste napsal s přítelem rabínem Skorkou. V našem rozhovoru jsem zdůraznil závazek Izraele dosáhnout mír s Palestinci. Naše ruka je nabízena v míru všem, kteří chtějí žít s námi v míru.

Vaše svatosti, papeži Františku, odjíždíte do Jeruzaléma, našeho věčného hlavního města, srdce naší víry. V Jeruzalémě a po celé naší zemi se naplňuje prorocká vize vzkříšení našeho národa. Tato obroda je jedním z největších symbolů lidstva. Není jen příběhem židovského národa, ale také triumfem lidského ducha, který se nevzdal před hrůzami minulosti a uspěl, navzdory všem překážkám, aby se zvedl do výšek pokroku, tvořivosti a naděje na mír.

Vaše svatosti, papeži Františku, vítejte v Izraeli, buďte požehnán ve Státu Izrael.

-sc-

papež František ve Svaté zemi, 24. - 26. května 2014

„הוד קדושתך, האפיפיור פרנסיסקוס,
ברוך בואך לארצנו, ארץ ישראל, ארץ הקודש. אתה מביא איתך את רוח הפיוס, האמונה והשלום של המוני נוצרים ברחבי העולם, וגם של רבים שאינם נוצרים שנסחפים ברוח אהבת האדם שבך. ביקורך הוא פרק חשוב בתולדות היחסים בין נוצרים ליהודים, קשר שנמשך זה אלפיים שנה.
יחסים אלה מעוגנים בספר הספרים שהוא אבן הראשה המוסרית, ההיסטורית והדתית, שעליה מושתתת היהדות, ושממנה צמחה הנצרות. התנ“ך מבטא את יחסו של אדם לאדם, יחסו של אדם לאלוהים, והוא מבטא את תפילת עמנו לגאולה במולדתנו ואת תפילת האדם ליום שבו ‚לא יישא גוי אל גוי חרב ולא יידעו עוד מלחמה‘.
דווקא על רקע מכאובי העבר אני מברך על היחסים הטובים שהתבססו בדורנו בין הכס הקדוש לבין העם היהודי ומדינתו. אנחנו מוקירים ומעריכים את החלטתך להניח זר על קברו של בנימין זאב הרצל, מייסד התנועה הציונית. אנחנו יודעים שכשתדליק ביד ושם את אש התמיד לזכר שליש מבני עמנו שנרצחו בשואה, זה יהיה ביטוי נוסף לאמונתך שהאנטישמיות היא פשע נגד האל ונגד האנושות, כמו הפשע האנטישמי המתועב שבוצע אתמול על אדמת אירופה.
הוד קדושתך, למרות כל ההסתות וההפרעות והפרעות נגד עמנו, זכינו לחדש את עצמאותנו במולדתנו העתיקה, להיות עם חופשי בארצנו, ארץ ציון וירושלים. ביקורך כאן הוא הזדמנות להראות לך את ישראל האמיתית – מדינה דמוקרטית, מתקדמת, משגשגת.
[בתרגום מאנגלית: הוד קדושתך, בלב המזרח התיכון – מזרח התיכון הסוער והאלים – מקום שבו נוצרים רדופים לעתים קרובות, ישראל עומדת כאי של סובלנות. אנו מגנים על הזכויות של כל הדתות. אנו מבטיחים את חופש הפולחן לכול ואנו מחויבים לשמור על הסטטוס קוו במקומות הקדושים של הנוצרים, המוסלמים והיהודים].
הוד קדושתך, לפני חצי שנה נפגשנו בוותיקן, ואני חייב להגיד שהשיחה בינינו השאירה בי חותם עמוק. התרשמתי מאישיותך הרוחנית ומן הקשר האמיץ שלך לעם היהודי, שבא לידי ביטוי בקשרים המיוחדים שלך עם הקהילה היהודית בארגנטינה ומן הספר שכתבת עם ידידך הרב סְקוֹׂרְקַה. בשיחתנו הדגשתי את מחויבותה של ישראל לשלום עם הפלסטינים. ידנו מושטת לשלום לכל מי שרוצה לחיות עמנו בשלום.
הוד קדושתך, כבוד האפיפיור, מכאן אתה יוצא לירושלים בירתנו הנצחית, לב אומתנו. בירושלים, ובכל חלקי ארצנו, מתגשם חזון הנביאים של תקומת עמנו. תקומה זו היא אחד הסמלים הגדולים של האנושות. אין זה סיפורו של העם היהודי בלבד, אלא של רוח האדם הנשגבת, שאינה נכנעת לזוועות ההיסטוריה, ומצליחה, חרף כל המכשולים, להתרומם לפסגות של קדמה, יצירה ותקווה לשלום.
הוד קדושתך, כבוד האפיפיור פרנסיסקוס, ברוך בואך לישראל, ברוך תהיה במדינת ישראל“.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv