… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Projev prezidenta republiky na recepci při příležitosti Dne nezávislosti Státu Izrael 5.00/5 (100.00%) 45 ohodnocení

vlajkyDámy a pánové,

děkuji za pozvání na oslavu izraelského Dne nezávislosti. Státních svátků oslavujících nezávislost se v České republice každoročně konají desítky. Na některých mohu být, na některých nemohu být, ale jediný svátek nezávislosti, který nikdy nemohu vynechat, je svátek nezávislosti židovského Státu Izrael.

Jsou státy, s nimiž sdílíme stejné hodnoty, ať už je to politický horizont svobodné volby nebo tržní ekonomika. Ale těmto státům nikdo nevyhrožuje vymazáním z mapy. Nikdo nestřílí na jejich pohraniční města, nikdo si nepřeje, aby občané tohoto státu opustili svoji zem. Existuje termín, kterému se říká politická korektnost, a já tento termín považuji za eufemismus pro politickou zbabělost, proto mi dovolte, abych nebyl zbabělý.

Je třeba jasně pojmenovat nepřítele lidské civilizace a tímto nepřítelem je mezinárodní terorizmus spojený s náboženským fundamentalizmem a religiózní nesnášenlivostí. Tento fanatizmus se nesoustřeďuje pouze na jediný stát, jak jsme ostatně mohli zaznamenat po 11. září. Muslimští fanatici nedávno v Nigérii zajali 200 mladých křesťanských dívek. A v květné Evropě se v srdci Evropské unie nedávno odehrál odporný atentát v židovském muzeu v Bruselu. Nenechám se uklidňovat prohlášeními, že se jedná pouze o malé okrajové skupiny, domnívám se naopak, že tato xenofobie a tento řekněme rasismus nebo antisemitizmus vyplývá ze samé podstaty ideologie, o kterou se tyto fanatické skupiny opírají.

A dovolte mi, abych na důkaz tohoto tvrzení citoval jeden z posvátných textů: „Strom volá, skrývá se za mnou žid, jdi a zabij ho. Kámen volá, skrývá se za mnou žid, jdi a zabij ho.“ Kritizoval bych ty, kdo vyzývají k zabíjení Arabů, ale nevím o žádném hnutí, které by vyzývalo k masivnímu vyvražďování Arabů, zatímco vím o anticivilizačním hnutí, které vyzývá k masivnímu vyvražďování židů.

Konec konců jeden ze článku statutu hnutí Hamás říká: „Zabij každého žida, kterého uvidíš.“ Chceme se opravdu tvářit, že toto je extrém? Chceme opravdu být politicky korektní a říkat, že všichni jsou hodní a jenom malá část extrémistů a fundamentalistů páchá tyto zločiny?

Jeden z mých oblíbených esejistů Michel de Montaigne kdysi napsal: „Je hrůzné domnívat se, že po zlu musí nutně přijít dobro. Může přijít jiné zlo.“ Začali jsme arabské jaro, z něhož se stala arabská zima, a z boje proti sekulárním diktaturám se staly boje, které jsou vedeny Al-Kajdou. Odhoďme proto politickou korektnost a nazývejme věci pravými jmény. Ano, máme ve světě přátele, kterým vyjadřujeme solidaritu, ale tato solidarita nás nic nestojí, protože tito přátelé nejsou ničím a nikým ohrožováni.

Skutečný smysl solidarity je solidarita s přítelem, který je v nesnázích a v ohrožení, a proto tady jsem.

Miloš Zeman, prezident České republiky, hotel Hilton, 26. května 2014

10 reakcí na Projev prezidenta republiky na recepci při příležitosti Dne nezávislosti Státu Izrael

  • Scooolie napsal:

   Prezident Zeman má tu vzácnou vlastnost, že v řadě nepříliš důležitých věcí s ním člověk nemusí souhlasit, ale ve věcech podstatných umí udeřit hřebík na hlavičku. V tomto směru je pravým opakem mnoha jiných politiků…

 • Mike napsal:

  Při posledních prezidentských volbách jsem sice volil jeho protikandidáta, ale za tento projev si pana prezidenta Zemana velmi vážím. Vyjádřil se odvážně, státnicky a skvěle. Děkuji.

 • chelsea63 napsal:

  Miloše Zemana jsem nevolil.
  Dávám mu za vinu, že společně s Václavem Klausem uhnětl opoziční smlouvu,
  jejíž hořká sousta polykáme dosud.
  Nicméně za tato slova mu vřele děkuju.

  • talarich napsal:

   U mě je to podobné.
   Zemana jsem nevolil a v mnohém s ním nesouhlasím.
   Leč pod tento jeho projev bych se podepsal okamžitě.
   Je to stejné, jako když byl premiérem. On byl první, kdo v naší zemi nastolil schodkový rozpočet, s čímž jsem nesouhlasil. Ale zároveň při své zahraniční cestě jako premiér této země odmítl mluvit s palestinskými představiteli, protože s teroristy se nevyjednává.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv