… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Silvan Šalom nebude kandidovat na prezidenta Izraele 5.00/5 (100.00%) 6 ohodnocení

Silvan Šalom

Silvan Šalom

Ministr regionálního rozvoje, rozvoje Negevu a Galileje a ministr energetiky vodních zdrojů Silvan Šalom (Silvan Shalom) se vzdal záměru kandidovat 10. června ve volbě prezidenta Izraele poté, kdy zjistil, že nemá podporu předsedy vlády Benjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu). Oznámil to včera The Jerusalem Post s odvoláním na zdroj blízký Šalomovi.

„Pokud ho nepodporuje Netanjahu, nepodporuje ho ani (ministr zahraničí a předseda strany Jisrael Bejtenu – Izrael náš domov) Lieberman a Liebermanova podpora je nezbytná,“ cituje web svůj zdroj.

Šalom prý svým spolupracovníkům řekl, že jediným důvodem, proč nebude kandidovat, je absence premiérovi podpory, přičemž pokud by tuto podporu měl, pak by vyhrál.

Silvan Šalom byl donedávna považován za silného kandidáta, jeho šanci ale pokazilo v březnu obvinění z údajného sexuálního obtěžování. Poté co vyšetřování proti němu bylo počátkem tohoto měsíce odloženo, opakovaně se sešel s premiérem a snažil se získat jeho podporu. Netanjahu se podle zpráv choval zdrženlivě a při setkání toto pondělí požádal o další dva dny na rozmyšlenou.

Po Šalomově odstoupení je jediným kandidátem strany Likud poslanec Reuven Rivlin, který již kandidoval na prezidenta v roce 2007, kdy byl poražen současným prezidentem Šimonem Peresem. Ani Rivlin však nemá podporu premiéra Netanjahua, který se podle zpráv médií tento měsíc na poslední chvíli – nicméně neúspěšně – snažil volbu prezidenta odložit.

Podporu potřebných nejméně 10 poslanců kromě Rivlina zatím získal jen poslanec hlavní opoziční Strany práce Benjamin Ben-Eliezer (Binyamin Ben-Eliezer) a předseda poslaneckého klubu trpasličí strany Tnua (Hnutí) Meir Šítrit (Meir Sheetrit).

Spekuluje se o možné kandidatuře bývalé ministra zahraničí Davida Levyho, který se však zatím nevyjádřil. Úřad vrchního rabína Tel Avivu Jisraelea Meira Laua (Yisrael Meir Lau) popřel, že by respektovaný rabín chtěl kandidovat.

Potřebnou podporu zřejmě bez problémů získá bývalá předsedkyně Knesetu Dalia Icik (Dalia Itzik) ze strany Kadima (Vpřed). Určitou, i když zatím nedostatečnou podporu mají nositel Nobelovy ceny profesor Dan Šechtman (Dan Shechtman), jehož podporuje 6 poslanců, a bývalá soudkyně Nejvyššího soudu Dalia Dorner, kterou podporuje prý ještě méně zákonodárců.

Ostatní potenciální kandidáti zatím žádnou podporu oficiálně nezískali, přesto zdaleka nelze soupeření o prezidentství zužovat jen na vyjmenované osobnosti. Kandidatury s potřebnou podporou je možné ohlásit až do 27. května 2014.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv