… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Uděleny Izraelské ceny za rok 2014 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

Izraelská cenaV úterý 6. května byla v Jeruzalémě při příležitosti oslav výročí založení Izraele slavnostně oznámena jména 10 nových nositelů Izraelské ceny (פרס ישראל, Israel Prize).

Izraelskými cenami byli letos oceněni:

za výzkum Talmudu profesor Šama Jehuda Friedman (Shamma Yehuda Friedman, שמא יהודה פרידמן) z Bar-Ilanovy univerzity v Ramat Gan

v oblasti fyziky profesor Mordechaj Segev (Mordechai Segev, מרדכי ‚מוטי‘ שגב) z Technionu v Haifě

v oblasti židovské náboženské literatury rabi Aharon Lichtenstein (אהרן ליכטנשטיין)

v oblasti medicíny emeritní profesorka Marta Weinstock-Rosin (מרתה וינשטוק-רוזין) z  Hebrejské univerzity v Jeruzalémě

v oblasti všeobecného historického výzkumu profesor Irad Malkin (עירד מלכין) z Univerzity Tel Aviv

v oblasti zemědělského výzkumu a environmentalistiky profesor Jaakov Katan (Yaakov Katan, יעקב קטן) z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě

v oblasti vizuálního umění profesorka Michal Na’aman (מיכל נאמן)

v oblasti studia managementu profesor Chajm Levy (Haim Levy, חיים לוי) z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě

za celoživotní přínos společnosti a Státu Izrael za snížení počtu smrtelných obětí dopravních nehod Avinoam Naor (אבינועם נאור), zakladatel organizace pro bezpečnost silniční dopravy Or Jarok (Zelené světlo, אור ירוק)

za celoživotní přínos společnosti a Státu Izrael za úsilí o prosazovaní vyšší vzdělanosti mezi charedim-zbožnými Adina Bar-Šalom (Adina Bar-Shalom, עדינה בר-שלום), zakladatelka Charedi vysoké školy v Jeruzalémě (המכללה החרדית ירושלים) a dcera zesnulého bývalého sefardského vrchního rabína Ovadji Josefa

Slavnostní ceremoniál proběhl v Mezinárodním konferenčním centru (Binjanei Hauma) za přítomnosti prezidenta Šimona Perese (Shimon Peres), předsedy vlády Benjamina Netanjahua (Binyamin Netayahu), předsedy Knesetu Juliho Edelsteina (Yuli Edelstein), předsedy Nejvyššího soudu Ašera Grunise (Asher Grunis), ministra školství Šaje Pirona (Shai Piron) a starosty hlavního města Jeruzaléma Nira Barkata.

Ministr Piron v projevu vyzval k sociálnímu probuzení izraelské společnosti a zdůraznil důležitost rozvoje celospolečenské veřejné diskuse o pěstování budoucí generace izraelských vědců. „Nadešel čas k hlubokému kulturnímu a morálnímu obrození – obnově, která bude mít vliv na povahu státu v současnosti a budoucnosti. Izraelská kultura a současný veřejný diskurs nedokáží uhasit žízeň hluboce zvědavých mladých,“ prohlásil a vyzval k debatě v níž se důraz klade na zodpovědnost, spravedlnost, víru v člověka a lidi a citlivost k jedinci a kolektivu. Zdůraznil, že právě nositelé Izraelské ceny jsou příkladem lidí s celospolečenskou odpovědností.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv