… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Zruší Izrael úřad prezidenta? 4.89/5 (97.78%) 9 ohodnocení

Šimon Peres pověřuje Benjamina Netanjahua sestavením vlády

Šimon Peres pověřuje Benjamina Netanjahua sestavením vlády, 2. 2. 2013

standarta prezidenta Státu Izrael

standarta prezidenta Státu Izrael

Funkční období prezidenta Izraele Šimona Perese skončí 27. července 2014 a Kneset musí podle izraelského zákona nového prezidenta zvolit nejdříve 90 a nejpozději 30 dní před vypršením Peresova mandátu. Skoro 91letý státník už před časem oznámil, že znovu kandidovat nebude. Dalo by se tedy čekat, že izraelské politické strany nyní diskutují o nejvhodnějších kandidátech a premiér se snaží získat co nejširší podporu vládních i opozičních stran pro kandidáta své strany Likud. Skutečnost je však jiná – premiér Netanjahu podle všeho v zákulisí horečně jedná o odložení volby prezidenta a v získaném čase bude chtít prosadit změnu systému vládnutí, včetně možnosti úplného zrušení funkce prezidenta Izraele.

Političtí analytici v posledních dnech upozornili na chování premiéra, který se snaží zabránit kandidatuře a zvolení poslanců Reuvena Rivlina nebo Silvana Šaloma (Silvan Shalom) prezidentem Izraele. Přestože oba jsou respektovanými dlouholetými poslanci premiérovy strany Likud a Rivlin navíc byl v posledních volbách v roce 2007 zdatným soupeřem Šimona Perese, vztahy obou s premiérem nejsou příliš dobré.

Benjamin Netanjahu se podle zákulisních zdrojů snaží – zatím neúspěšně – docílit odložení volby o 6 měsíců a během tohoto období prosadit zákony o změně systému vládnutí v Izraeli.

Scénáře jsou prý ve hře hned čtyři. První možností je úplné zrušení funkce prezidenta. Druhou možností je změna systému vládnutí na prezidentský systém. Třetí možností je uzákonění pravidla, že po parlamentních volbách je sestavením vlády pověřena vždy nejsilnější strana, na rozdíl od současné praxe, kdy o tom, kdo bude pověřen sestavením vlády rozhoduje prezident. Poslední možností je změna volby prezidenta z parlamentní na přímou volbu občany.

Kromě odložení volby o 6 měsíců, během nichž by úřadujícím prezidentem Izraele byl předseda Knesetu Juli Edelstein (Yuli Edelstein), je údajně zvažována i možnost prodloužení funkčního období stávajícího prezidenta o 1 rok. To však Šimon Peres odmítl s tím, že ve funkci skončí podle platného zákona na konci července.

Izraelská média informují, že nejradikálnější změna – zrušení funkce prezidenta – má mezi poslanci jak jasné zastánce, tak i vyhraněné odpůrce. Pro zrušení je například Zevulun Kalfa z Bajit Jehudi (Židovského domova), který už v únoru předložil návrh zákona o zrušení prezidentské funkce. Svůj postoj odůvodňuje tím, že funkce prezidenta je převážně ceremoniální a přitom stojí nemalé peníze – v roce 2012 činil rozpočet prezidenta 62,7 milionu šekelů (při současném kursu okolo 360 milionů korun), což je třikrát více než v roce 2000.

Určitou podporu Kalfovým názorům vyjádřili i někteří ministři, včetně předsedy jeho strany a ministra hospodářství Naftaliho Beneta a předsedkyně strany Tnua a ministryně spravedlnosti Cipi Livni (Tzipi Livni), kteří s nápadem loni přišli. Strana Jisrael Bejtenu (Izrael náš domov) vyjádřila podporu odložení voleb, pokud by důvodem bylo vytvoření prezidentského systému.

Jednoznačně proti se postavil ministr vnitra Gideon Sa’ar z Likudu. Rázně se ve prospěch zachování prezidentské funkce vyslovil také Šimon Peres, předseda opoziční Strany práce Jicchak Hercog (Issac Herzog) či předsedkyně krajně levicové strany Merec Zahava Gal-On. Návrh odmítl i předseda sefardské strany Šas Arje Deri, když se nechal slyšet, že „závod již začal a my ho nebudeme zastavovat. Nepodporujeme žádnou iniciativu za odložení voleb.“

Také předseda Knesetu Edelstein prohlásil, že volby se budou konat v termínu, který vyhlásí nejpozději počátkem příštího týdne.

Lze tak konstatovat, že iniciativa premiéra Netanjahu na změnu systému vládnutí v Izraeli přichází velmi pozdě, v symbolických za pět minut dvanáct. Je proto pravděpodobné, že i řada poslanců, kteří by za jiných okolností některou z reforem vládnutí podpořili, odmítne jednat pod časovým tlakem a dá přednost osvědčené stabilitě před unáhleným rozkolísáním tradičního a fungujícího systému.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv