… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael oznámil výstavbu 1.500 nových bytů a rozmrazení výstavby 1.800 bytů v Judeji, Samaří a Jeruzalémě 4.69/5 (93.85%) 13 ohodnocení

Uri Ariel

ministr bydlení a výstavby Uri Ariel

Izraelské ministerstvo bydlení a Izraelský pozemkový úřad ve středu večer oznámily vyhlášení výběrových řízení na výstavbu 1.500 nových bytových jednotek v Judeji, Samaří a v hlavním městě Jeruzalémě. Hned následující den, ve čtvrtek 5. června 2014, pak došlo k odblokování výstavby dalších 1.800 bytů v těchto oblastech. Výběrová řízení a rozmrazení dosud zmrazené výstavby jsou součástí reakce Izraele na vznik nové vlády autonomní arabské Palestinské správy, kterou vytvořily teroristické organizace Fatáh a Hamás.

Postaveno má být 400 nových bytů v jeruzalémské čtvrti Ramat Šlomo (Ramat Shlomo), 484 ve městě Beitar Ilit, 223 v Efrat, 210 v Givat Zeev, 78 v Alfe Menaše (Alfe Menashe), 76 v Ariel a 38 v Geva Binjamin (Adam).

Ministr bydlení a výstavby Uri Ariel ve středu večer prohlásil, že je „velmi potěšen odpovídající sionistickou reakcí na vznik palestinské teroristické vlády. Je správné a je povinností Izraele stavět ve všech částech Země Izrael, zejména ke snížení cen bydlení.“ „Věřím, že tyto domy budou jen začátkem“ většího rozvojového úsilí v Judeji, Samaří a Jeruzalémě,“ dodal.

Den poté přišla zpráva, že izraelská Civilní správa dostala pokyn pokračovat s dosud zmrazenou výstavbou 1.800 bytů v Judeji a Samaří.

Má se jednat o stavební aktivity v 10 židovských obcích, přičemž projekty jsou v různé fázi realizace a byly vládou neoficiálně zmrazeny před přibližně třemi měsíci. Premiér Benjamin Netanjahu údajně nedávno přiznal, že na nátlak USA zrušil jednání plánovací komise Civilní správy, což de facto vedlo k zastavení veškerých rozvojových plánů v Judeji a Samaří.

Oznámení další výstavby přišlo ve chvíli, kdy je izraelská vláda rozhořčena postoje Evropské unie a zejména USA spolupracovat s novou palestinskoarabskou autonomní vládou „národní jednoty“, jejímž členem se stalo i Hnutí islámského odporu (Hamas), které odmítá uznat právo Izraele na existenci, vzdát se násilí a uznat dosavadní dohody mezi palestinskoarabskou reprezentací a Izraelem.

Oblast Judeje a Samaří, která je srdcem biblické Země Izrael, byly Izraelem osvobozeny z pod jordánské okupace při Šestidenní válce v roce 1967. Oblast nebyla oficiálně anektována a není formálně součástí Státu Izrael, stejně jako není součástí žádného jiného státu, protože Jordánsko se jí v roce 1948 zmocnilo v útočné válce a předtím v Judeji a Samaří žádný samostatný stát tisíciletí neexistoval. Naposledy byla Judea a Samaří do roku 1918 po staletí součástí Osmanské říše, následně do roku 1948 pod správou Velké Británie jako mandátní území Společnosti národů.

Oznámení pokračování výstavby v Judeji a Samaří odsoudily USA a EU. Vyslanec pro zahraniční vztahy Rady obcí Judeje a Samaří Dany Dajan (Danny Dayan) v reakci vyjádřil údiv nad tím, že oznámení výstavby bytů si vysloužilo odsouzení, zatímco oznámení vytvoření společné vlády teroristických organizací podporu.

oblasti A-B-C Judea Samaří

Judea a Samaří v současnosti: oblasti A (civilní i bezpečnostní kontrola Palestinské správy), B (civilní kontrola PS) a C (plná izraelská kontrola)

regionální rady Judea Samaří

regionální rady v Judeji a Samaří

2 reakce na Izrael oznámil výstavbu 1.500 nových bytů a rozmrazení výstavby 1.800 bytů v Judeji, Samaří a Jeruzalémě

 • talarich napsal:

  Neuznávám žádné termíny jako „Západní Břeh“. Je to Judsko a Samaří. Izrael má právo tam stavět domů kolik chce.
  Stejně tak neuznávám termín „východní Jeruzalém“ ve spojení s arabským výsostným územím. Jeruzalém je a má zůstat jednotným, nerozděleným a nerozdělitelným městem samozřejmě plně v rukou Izraelců.
  Jen hezky stavte, stavte, ať se mám kam nastěhovat 🙂

  • Scooolie napsal:

   Přesně tak. Pojem „Západní břeh“ zavedlo po roce 1948 Jordánsko (Zajordánsko), aby odlišilo své území na východním břehu řeky Jordán od území na západním břehu řeky, jehož se zmocnilo útočnou válkou. Jordánsko se tak v letech 1949 až 1967 rozkládalo na „východním a západním břehu Jordánu.“ Osvobozením Judeje a Samaří Izraelem v roce 1967 ztratilo opodstatnění užívat ten podivný novotvar „Západní břeh“ a je namístě užívat tradiční Judsko a Samařsko. Je pro zajímavost – v rezoluci OSN o rozdělení mandátního území Palestina (kterou Arabové odmítli respektovat) se pojem „Západní břeh“ neobjevuje ani jednou, Judea však ano…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv