… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu




Izrael a Wikipedie spojují síly 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

Wikimedia IsraelIzraelské ministerstvo školství a Wikipedie se rozhodly spojit síly a umožnit izraelským školákům doplnit chybějící informace do internetové encyklopedie. Dohoda je průkopnická. Jde o první navázání systematické spolupráce mezi vzdělávacím systémem nějaké země a Wikipedií.

Ministr školství Šaj Piron (Shai Piron), předseda správní rady Wikimedia Foundation Jan-Bart de Vreede, předseda rady Wikimedia Israel Icik Edri (Itzik Edri) a výkonná ředitelka Wikimedia Israel Michal Lester se dohodli na společném programu, v jehož rámci budou učitelé dějepisu, zeměpisu a přírodních věd školeni, jak vést své studenty k editaci a doplňování článků Wikipedie.

„Je důležité, že vzdělávací systém v Izraeli povede k inovaci a spolupráci s Wikipedií, poskytne úžasnou možnost uvažovat s nadhledem a umožní izraelským studentům dělat věci, které ovlivní i jiné,“ prohlásil Šaj Piron.

„Jsem rád, že Wikipedie v Izraeli má otevřené dveře na ministerstvo školství a k ministru školství. Izrael je v současnosti jednou z předních zemí při integraci Wikipedie do vzdělávání a já vítám úmysl ministra školství adoptovat Wikipedii a společně s učiteli, studenty a dobrovolníky z Wikipedie podporovat Wikipedii, největší bezplatné úložiště obsahu na světě,“ uvedl de Vreede. „Doufám, že spolupráce s ministerstvem školství v Izraeli poslouží jako modelový příklad pro vzdělávací systémy po celém světě,“ dodal.

zleva: Icik Edri, Michal Lester, Jan-Bart de Vreede, Šaj Piron; autor: Sasson Tiram

zleva: Icik Edri, Michal Lester, Jan-Bart de Vreede, Šaj Piron; autor: Sasson Tiram

Izraelské ministerstvo školství a Wikipedie již spolupracovali na řadě experimentálních projektů, v jejichž rámci byli učitelé školeni v „chytrém využívání“ Wikipedie a psaní jejího obsahu, vynikající středoškoláci psali články Wikipedie a žáci základní škol se učili encyklopedii správně využívat. Kromě toho vysokoškoláci napsali stovky hesel namísto svých ročníkových prací nebo v rámci svých projektů. Lékařská fakulta Univerzity Tel Aviv nedávno uskutečnila kurs na téma Wikipedie a medicína, za nějž bylo možné získat 2 kredity.

Do budoucna chce izraelské ministerstvo školství prozkoumat také možnost, že by články o Izraeli v cizích jazycích – zejména angličtině a ruštině – na Wikipedii psali izraelští studenti, kteří tyto jazyky ovládají jako mateřské.

Podle výsledku průzkumu, který byl minulý týden zveřejněn v rámci Wikipedia Academy 2014, silně spoléhá na Wikipedii 84 % Izraelců a 74 % uvádí, že jim tato encyklopedie poskytuje veškeré potřebné informace. Více než třetina Izraelců projevila zájem naučit se psát do Wikipedie.

Israel’s Ministry of Education & Wikimedia Israel Agree On New, Unique Initiative  – zpráva na webu Wikimedia Foundation (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv