… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mahmúd Abbás odsoudil únos Izraelců a vyzval k jejich propuštění 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

Mahmúd Abbás řeční před obřím portrétem arciteroristy Jásira Arafáta při příležitosti 8. výročí jeho smrti, Ramalláh 11.11.2012

Mahmúd Abbás řeční před obřím portrétem arciteroristy Jásira Arafáta při příležitosti 8. výročí jeho smrti, Ramalláh 11.11.2012

Předseda autonomní arabské Palestinské správy Mahmúd Abbás dnes odmítl únos tří izraelských mladíků – 19letého Ejala Jifracha (Eyal Yifrach) a 16letých Gilada Šaara (Gilad Shaar) a Naftaliho Frenkela – a vyzval k jejich okamžitému propuštění. Neodpustil si ovšem ani kritiku Izraele. Palestinskoarabská média mají z únosu převážně radost.

„Ti, kdo spáchali tento skutek, chtějí nás (palestinské Araby) chtějí zničit. Ti tři mladí muži jsou lidské bytosti jako my a musejí být vráceni jejich rodinám,“ prohlásil palestinský vůdce během návštěvy Saúdské Arábie. Poprvé již Abbás čtvrteční únos odsoudil v pondělí.

Abbás ovšem odsouzení zločinu ihned využil ke kritice Izraele, když prohlásil, že premiér Benjamin Netanjahu využil příležitosti k vyslání izraelských bezpečnostních sil do tzv. oblasti A, tedy do té části Judeje a Samaří, která je na základě dohod s Izraelem pod plnou civilní i bezpečnostní kontrolou arabské autonomie, ač k únosu v této oblasti nedošlo.

Skutečností je, že na Abbásův příkaz se bezpečnostní síly arabské autonomie připojily k izraelským silám a pomáhají při pátraní po unesených studentech. Izraelské obranné síly spolupráci označily za „profesionální.“

Abbás také ve svém projevu slíbil, že nedovolí palestinským Arabům vyvolat protiizraelské násilné nepokoje či teroristické povstání, tzv. Intifádu. „Je v našem zájmu mít bezpečnostní koordinaci s Izraelem, protože ta nás pomůže chránit. A říkám na rovinu, že nikdy nezahájíme další intifádu – to by nás zničilo,“ dodal.

V reakci na únos tří mladých Izraelců a na raketový útok na Izrael, spáchaný minulý týden z Gazy, také fatáhovská část Palestinské správy sídlící v Ramalláhu zpomalila proces sjednocování s hamasovskou částí v Gaze. Společná vláda obou politickoteroristických organizací sice již byla počátkem června vytvořena, nicméně fakticky nefunguje a Fatáh si stále drží kontrolu nad autonomním územím v Judeji a Samaří a Hamas v Gaze.

tři Šalitové

tři Šalitové

Racionální prohlášení a výzvy Mahmúda Abbáse se nicméně značně míjejí s reakcí veřejnosti. Zpráva o únosu vyvolala otevřené oslavy v ulicích Gazy a méně okázalé, ale obdobné, projevy sympatií na arabských územích v Judeji a Samaří. Ani palestinskoarabská média nejsou schopna dohlédnout za dětinskou škodolibou radost a upozornit veřejnost, že konfrontací s Izraelem nemůže nic získat. Na sociálních sítích se šíří fotografie ruky se zdviženými třemi prsty a nápisem „tři Šalitové“ v narážce na izraelského vojáka uneseného do Gazy a po letech vyměněného za více než tisíc arabských teroristů.

4 reakce na Mahmúd Abbás odsoudil únos Izraelců a vyzval k jejich propuštění

 • Refael napsal:

  Abbasovu reakci bych presto nepodcenoval.

  Je to snad POPRVE, kdy arab.palet.vysoky politik mluvil takto otevrene a kriticky na adresu Palestincu mezi jinymi arab.statniky(diktatory) na muslim.konferenci. Mozna Abbas zacina vychazet ze sveho stinu, ale neukvapuji se predcasne.
  Pokud by to same tvrdil pro zapadni media ze sve kancelare v Ramallahu, ani bych se nad tim nepozastavil.

  I nasledna hamasovska reakce byla proto tvrda, kdyz rekli, ze Abbas se stal mluvcim IDF, coz je take poprve. V arabskem pojeti je to snad horsi urazka nez „pritel Zidu“.

 • talarich napsal:

  Aha, opravdu to řekl arabsky a před araby? To mi totiž z článku nevyplynulo. Protože víme přece moc dobře, že anglicky se dá říct cokoliv a lhát je povolené, důležité je, co řekne arabsky arabům a ne anglicky civilizovanému světu.

 • Refael napsal:

  Ano. Bylo to na konferenci islamskych statu v Saudske Arabii. Na teto konferenci nebyla zastoupena jedina zapadni zeme, proto mne Abbasova reakce zaskocila, tentokrat snad poprve v dobrem.
  Jinak bych snad o tom nepsal v komentari pod timto clankem.

  https://www.youtube.com/watch?v=pVscz3cYQvI

  Co vsak Abbas rekl nejzajimavejsi, ze Americane mu oznamili, ze mezi tremi unesenymi je jeden s americ.obcanstvim. Zrejme delali na nej natlak, aby alespon donutil unosce propustit toho s amer.obcanstvim. Na ostatni by klidne kaslali, podobne jako pri poslednim propousteni veznenych teracu, pamatujete?
  Abbas jim na to odpovedel, co je ve videu.

 • talarich napsal:

  Máš pravdu. Takhle Abbáse neznám… To snad ani nemůže být on. Není to nějaký jeho dvojník? X-Men? A divím se, že se po tomto prohlášení dožil rána 🙂 Bezpečnostní spolupráce s Izraelem…chm. Tak teď ještě aby si spolu na procházku vyšel lev s beránkem a můžeme pomalu slavit, ne?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv