… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Paraša KÓRACH (Nu 16,1-18,32) 4.94/5 (98.82%) 17 ohodnocení

1 toraKórach, z kmene lévijců, se se svými přívrženci vzepřel Mojžíšovu a Áronovu vedení.Kórachova skupina odmítla přiznat Možíšovi a Áronovi jejich výjímečné postavení v pospolitosti s tím, že všichni synové Izraele (celá pospolitost) jsou svatí a Hospodin je uprostřed nich. Komentátor Raši se ptá, co přimělo Kóracha ke vzpouře? Bylo to nesprávné pochopení vidění, kterého se Kórachovi dostalo. Kórach viděl budoucí pokolení své rodiny, z nichž vzejde prorok Samuel a 24 skupiny lévijců sloužících v jeruzalémském Chrámu. Všichni tito vážení lidé budou jeho potomky. Proto si myslel, že nejen Mojžíš s Áronem mají právo na výjímečné postavení v pospolitosti, ale i on se svou rodinou.Je sice pravda, že z jeho synů vzešel prorok Samuel a význační lévijci sloužící v Chrámu, ale Kórach zapomněl na to, že jeho synové se vzpoury nezúčastnili a zůstali věrni Bohem požehnanému Mojžíšovu a Áronovu vedení.

V traktátu Sanhedrin 109b se uvádějí všichni, kteří nemají podíl na budoucím životě –
אין להם חלק לעולם הבא, mezi nimi je i Kórachovo společenství 250 lévijců, kteří se odmítli podrobit Mojžíšovu a Áronovu vedení, neboť je psáno „ותכס עליהם הארץ – a přikryla je země“ (16,33) na tomto světě a „ויאבדו מתוך הקהל – a zmizeli ze shromáždění“ (16,33) v budoucím světě.
Původně byl v tomto Kórachově společenství Ón ben Pelet. (V Přísloví 14,1 se uvádí: Moudrá žena buduje svůj dům, kdežto pošetilá jej vlastníma rukama boří). Midraš uvádí, že jeho žena byla moudrá a podařilo se jí zachránit svého muže před jistou smrtí. Když zjistila, že se přidal ke Kórachovi, začala mu objasňovat, že z jeho spojenectví s Kórachem ho nečeká nic dobrého. Vysvětlovala mu, že jeho společenské postavení se díky spojenectví s Kórachem nezlepší. Vždyť Kórach chce veškerou moc pro sebe a své přívržence potřebuje jen k upevnění svého vlastního vlivu mezi syny Izraele. Ón ben Pelet si rozhodně v Kórachově společenství nepolepší. Nakonec Ón ben Pelet poslechl rady své ženy a opustil Kóracha a jeho společenství. Naopak, Kórachova žena byla hloupá a ještě přidávala svými slovy olej do ohně, neboť ještě ponoukala svého muže, aby se ještě více a více protivil Mojžíšovi .

Ve chvíli, kdy země otevřela svůj chřtán (16,32) a chtěla pohltit také Óna, který právě ležel v posteli, přiskočila jeho žena a chytla se pevně postele a řekla: „Pane světů! Ón se již zapřísáhl, že již nikdy se nezúčastní žádného takového komplotu. Tvé jméno je Živý a Věčný, proto prosím, kdyby snad Ón porušil svou přísahu, můžeš ho za jeho věrolomnost potrestat později. “ (Podle Midraš ha-Gadol, Bamidbar 16,32)

Je židovské přísloví, které zní: „Je bohatý jako Korach“. Kde se vzalo toto přísloví? Na to jsou dvě odpovědi. 1. Je psáno: „ ….pohltila je i jejich obydlí a všechny lidi, kteří byli s Korachem, i všechen majetek“ (16,32). Je-li výslovně v Tóře upomenut majetek, znamená to , že se nejedná o jakýsi zanedbatelný obolus, ale o opravdové bohatství. 2. Obyčejně lidé, o kterých se během jejich života hovoří, že jsou náramně bohatí, tak po smrti se zjistí, že bohatí vůbec nebyli, naopak, že svým potomkům zanechali obrovské dluhy. Ne tak tomu bylo s Korachem, kterého pohltila země i se vším jeho majetkem, takže nikdo nemůže říci, že nebyl bohatý.

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv