… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Prezidentem Izraele zvolen Reuven Rivlin 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

Reuven Rivlin, prezident Izraele

Reuven Rivlin, prezident Izraele

Po sečtení hlasů v druhém kole volby prezidenta Izraele bylo oznámeno, že 10. prezidentem Státu Izrael byl zvolen Reuven Rivlin (ראובן ריבלין) ze strany Likud, který získal 63 hlasů. Jeho soupeř Meir Šítrit (Meir Sheetrit) získal hlasů 53 a 3 poslanci odevzdali čisté hlasovací lístky.

Výsledek 2. kola volby oznámil v 16:15 místního času (15:15 SELČ) předseda Knesetu Juli Edelstein (Yuli Edelstein).

Čerstvě zvolený budoucí prezident Izraele těsně po zvolení poděkoval všem, kdo jej volili. Následně se objal s ministrem dopravy Jisraelem Kacem (Yisrael Katz) a přijal kněžské požehnání od ministra bydlení a výstavby Uriho Ariela.

Reuvenu Rivlinovi bezprostředně po zvolení gentlemansky pogratuloval jeho soupeř Meir Šítrit, který zdůraznil, že Rivlin je správnou osobností pro nejvyšší úřad země. Následovaly gratulace od dalších přítomných politiků. Čerstvě zvolený prezident se následně sešel v kanceláři předsedy parlamentu s předsedou vlády Benjaminem Netanjahuem a předsedou hlavní opoziční Strany práce Jicchakem Hercogem (Isaac Herzog).

V doprovodu premiéra Netanjahua přišel poté Rivlin do sálu, kde byl uvítán aplausem zákonodárců a dalších vysokých představitelů. Objal svoji manželku a poté se posadil vedle předsedy Knesetu Edelsteina.

Juli Edelstein pogratuloval nově zvolenému prezidentovi k vítězství, popřál mu hodně štěstí při službě Izraeli ve funkci prezidenta a vyjádřil naději ve spolupráci při službě izraelské veřejnosti. „Ať žije prezident,“ zakončil svůj projev.

Vzápětí pogratuloval Rivlinovi veřejně také předseda vlády Netanjahu, který vyzdvihl, že nový prezident má hluboké a bohaté kořeny v židovské a izraelské tradici. „Jste muž Jeruzaléma a muž Země Izrael,“ prohlásil premiér, který zdůraznil dva hlavní úkoly prezidenta: sjednocovat lid Izraele a reprezentovat zemi v zahraničí.

Poté se slova za nadšeného potlesku ujal Reuven Rivlin. Nejprve složil poklonu svému hlavnímu soupeři Meiru Šítritovi a poté se obrátil na izraelské Araby, stejně jako na sekulární a náboženské Židy.

S kipou (jarmulkou) na hlavě a přednášejíce modlitbu se zjevným pohnutím v hlase Rivlin poděkoval Všemohoucímu za to, že Izraeli požehnal mírem.

„Kneset byl mým domovem,“ pokračoval Rivlin, který byl poslancem 22 let. „Dnes jsem získal Vaši důvěru,“ dodal a poděkoval všem 63 poslancům zprava i zleva, kteří jej podpořili. Poté prohlásil, že do budoucna se vzdává vztahu ke stranické politice a bude „mužem národa“ a prezidentský úřad bude „domovem všech Izraelců.“

„Občané Izraele, děkuji Vám za důvěru. Ať žije izraelská demokracie, ať žije Stát Izrael,“ zakončil svůj projev nově zvolený prezident Izraele.

Slavnostní slib složí nový prezident Izraele, nástupce Šimona Perese (Shimon Peres), který mu také telefonicky gratuloval ke zvolení, 24. července 2014. Jeho funkční období bude trvat stejně jako u prezidenta současného 7 let.

3 reakce na Prezidentem Izraele zvolen Reuven Rivlin

 • Tangonela napsal:

  Přijměte blahopřání. Věřím, že doba ústupků teroristům je minulostí. Jak bylo zvykem v nedávné minulosti. Na znamení usmíření. Ale mějte na paměti, že teroristé nikdy nechtějí domluvu a mír.

 • Mike napsal:

  Přeji nově zvoleném prezidentovi moudrost v nové funkci! Přeji Izraeli dobrých 7 let s novým prezidentem!
  Velmi oceňuji, že volba prezidenta byla džentelmenská a oba kandidáti se vzájemně respektují. Dokládají to tyto citace:
  „…Reuvenu Rivlinovi bezprostředně po zvolení gentlemansky pogratuloval jeho soupeř Meir Šítrit, který zdůraznil, že Rivlin je správnou osobností pro nejvyšší úřad země…“
  „…Poté se slova za nadšeného potlesku ujal Reuven Rivlin. Nejprve složil poklonu svému hlavnímu soupeři Meiru Šítritovi…“
  Kéž by takováto džentelmenská politika byla i v Čechách.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv