… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Vznikla společná vláda palestinskoarabských teroristických organizací 4.25/5 (85.00%) 12 ohodnocení

vláda Palestinské správy, 2. června 2014

vláda Palestinské správy, 2. června 2014, foto: Maan News Agency

Palestinskoarabské teroristické organizace Fatáh a Hamás včera oznámily vytvoření společné „vlády národní jednoty“ Palestinské správy. Ministry dnes odpoledne jmenoval vůdce Fatáhu a již roky přesluhující předseda palestinské autonomie Mahmúd Abbás. Nová vláda má 17 ministrů, z nichž je 5 z Gazy. V čele vlády je dosavadní premiér vlády Fatáhu v Ramalláhá Rami Hamdalláh, který je také ministrem vnitra.

Společná vláda obou hlavních palestinskoarabských frakcí vznikla poprvé od roku 2007, kdy po krvavých střetech Hamas ovládl Gazu a vyhnat odtamtud předáky Fatáhu a Fatáh pak na oplátku zbavil Hamas moci na autonomních arabských územích v Judeji a Samaří. Od té doby bylo už několikrát oznámeno brzké vytvoření společné vlády, až dosud však jednání vždy nakonec zkrachovala.

Abbás vyzdvihl „ukončení“ palestinské rozdělení, „které velmi poškodilo naši národní věc.“ „Tato černá stránka v historii (palestinských Arabů) byla navždy obrácena a my nedovolíme její návrat,“ dodal. Stejně tak vznik společné vlády ocenil Hamas.

Technokratická vláda složená z osob nominovaných oběma hnutími by měla do půl roku zorganizovat na území autonomie volby do Palestinské zákonodárné rady.

Izraelská vláda vytvoření „vlády národní jednoty“ Palestinské správy ostře zkritizovala. Premiér Benjamin Netanjahu opakovaně zdůraznil, že není možné, aby Izrael spolupracoval s vládou arabské autonomie, pokud v ní budou sedět členové či nominanti Hamasu, organizace, která neuznává právo Izraele na existenci.

Mahmúd Abbás přislíbil, že nová vláda bude akceptovat podmínky tzv. Blízkovýchodního Kvartetu (USA, Rusko, Evropská unie, OSN) a uzná Izrael, odmítne násilí jako prostředek dosažení cílů a uzná platnost dosavadních dohod s Izraelem. Hamas nicméně splnění těchto podmínek odmítal, takže není jasné, zda nyní názor změní. Stejně tak není jasné kdy a zda vůbec je Hamas ochoten vzdát se své moci nad Gazou a Fatáh nad autonomními územími v Judeji a Samaří.

Premiér Netanjahu označil v reakci na vznik vlády Abbáse za „odmítače míru“ a oznámil, že Izrael bude novou arabskou autonomní vládu bojkotovat. Očekává se nicméně, že i s touto koaliční vládou bude Izrael de facto udržovat kontakty ohledně spolupráce v oblasti bezpečnosti, vody, energetiky a dalších praktických otázkách.

Izraelská vláda je značně rozhořčena tím, že záměr uznat novou palestinskoarabskou vládu neoznámila jen Evropská unie, ale také USA, i když „s obavami nad rolí Hamasu.“

Rami Hamdalláh skládá slib premiéra vlády Palestinské správy, 2. června 2014

Rami Hamdalláh skládá slib premiéra vlády Palestinské správy, 2. června 2014

nový ministr skládá slib člena vlády Palestinské správy, 2. června 2014

nový ministr skládá slib člena vlády Palestinské správy, 2. června 2014

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2014
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv