… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Avigdor Lieberman oznámil konec Likud – Jisrael Bejtejnu 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

Likud Bejtejnu

Likud-Jisrael Bejtejnu - volební lístek do 19. Knesetu

Likud-Jisrael Bejtejnu – volební lístek do 19. Knesetu

Ministr zahraničí Izraele Avigdor Lieberman, který stojí v čele strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov), včera na tiskové konferenci oznámil, že požádá výbor Knesetu pro vnitřní věci o formální rozdělení poslaneckého klubu, který jeho strana měla společný se stranou Likud premiéra Benjamina Netanjahua. Stalo se tak den poté, kdy se Lieberman s Netanjahuem na zasedání vlády ostře střetl o to, jak by měl Izrael reagovat na ostřelování Izraele z Gazy raketami teroristů Hamasu.

„Není žádný tajemstvím, že s premiérem existují neshody, které nedovolují pokračovat (společné frakci) Likud Bejtejnu. Spojení nefungovalo během voleb a později. Není důvod to nadále skrývat,“ uvedl Lieberman o úzkém spojenectví vytvořeném v roce 2012. Předseda strany Jisrael Bejtejnu nicméně současně zdůraznil, že nemá v úmyslu z vlády odejít, vyvolat předčasné volby nebo jinak poškodit koalici. „Jsme poslední, kdo by chtěl rozbití koalice. Vznik (nezávislé poslanecké frakce) Jisrael Bejtejnu je smysluplný krok k posílení koalice. Koalice bude pokračovat, protože neexistuje lepší alternativa a protože příští volby by nezměnili podobu Knesetu a jeho bloky. Nechceme oslabit vládu nebo uspíšit volby. Ale očekáváme změny v boji proti teroru,“ prohlásil.

Avigdor Lieberman také upozornil na rozdílnost názorů jednotlivých koaličních stran na diplomatická jednání s představiteli palestinských Arabů. „Od počátku to je pestrá koalice. Rozdíly (v názorech) mezi (poslankyní strany Židovský domov) Orit Struk a (ministryní zdravotnictví ze strany Ješ Atid) Jael German nebo mezi (poslancem strany Tnua) Amramem Micnou a (ministrem bydlení z Židovského domova) Urim Arielem jsou bezprecedentní,“ uvedl.

Společný klub Likud Bejtejnu má 31 poslanců, z nichž 11 je z Jisrael Bejtejnu a 20 je z Likudu. Likud tak po rozdělení sice zůstane nejsilnější stranou Knesetu, ale jen o 1 mandát než koaliční liberální strana Ješ Atid.

Rozdělení společného poslaneckého klubu nicméně není bleskem z čistého nebe. V posledním roce se o něm spekulovalo opakovaně, a to jak v reakci na nesoulad mezi Liebermanem a Netanjahuem, tak s ohledem na průzkumy veřejného mínění, podle nichž by strany získaly větší podporu voličů, pokud by kandidovaly samostatně.

Nyní si Lieberman zvolil k rozchodu bezpečnostní důvod – reakci na raketové ostřelování Izraele palestinskoarabskými teroristy z Gazy. Na nedělním zasedání vlády došlo podle izraelských médií k ostré výměně názorů ohledně vhodné reakce. Zatímco premiér Netanjahu, ministr obrany Moše Jaalon, ministryně spravedlnosti Cipi Livni a ministr financí Jair Lapid se vyslovili pro zdrženlivost, Lieberman a ministr hospodářství Naftali Benet požadovali silnou reakci, včetně pozemní invaze do Pásma Gazy s tím, že zdrženlivost je strategickou chybou, protože je posiluje pozici Hamasu.

2 reakce na Avigdor Lieberman oznámil konec Likud – Jisrael Bejtejnu

  • smal napsal:

    Domnívám se, že u nás v Evropě si těžko dokážeme představit jaké to je, být soustavně pod palbou. Taky se obávám, že nějaké normální soužití s tamním muslimským obyvatelstvem (zcela jiná kultura a hlavně soustavná indoktrinace a výchova k nenávisti ke všemu nemuslimskému) není a ani nikdy možné nebude. Pokud někdo tvrdí opak je to bohužel, dle mého názoru, jen pouhá iluze či zbožné přání. Izraelci jistě mají dosti silné pouto k tzv. euroatlantické kultuře, takže zatím (až na výjimky) neuvažují orientálním způsobem. Kdysi jako kluk jsem četl příběh od M.V. Kratochvíla (často na něj vzpomínal Miloš Forman, učil ho na FAMU) o názvu: Podivuhodné příběhy Jana Kornela atd., tam je popsána situace, jak velká chyba bylo nechat zavilého nepřítele při životě. Od té doby si pamatuju, že jen mrtvý nepřítel je neškodný. Takže pokud chce Izrael přežít, musí uvažovat naprosto pragmaticky (jestliže se postoje EU k muslimskému světu radiálně nezmění, bude tato otázka zanedlouho na pořadu dne i v naší současné Evropě), tedy Gazu, to hnízdo teroristů nekompromisně eliminovat. Pozemní operace by stála zřejmě mnoho životů izraelských vojáků; za komunistů nás strašili neutronovými zbraněmi (údajně eliminují jen živou sílu a zamoření je jen dočasné), tak co to zkusit? Pár bolševiků bude chvíli žvanit a potom bude zase pokoj.
    Možná to není příliš pěkná představa, ale jako tankista ČSLA jsem měl být jedním z těch, kteří po asi 25 až 30 jaderných úderech na území Bavorska a jz. Francie, zaútočí a tedy i vjedou do zamořeného prostoru (který na rozdíl od neutronu bude zamořen celou řadu let) a dobydou Lyon až na pobřeží jižní Francii; a potom chcípnou na nemoc z ozáření. Vymysleli to sovětští generálové, tak o čem je řeč??

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2014
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv