… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Egypt navrhl příměří: Izrael přijal, Hamas odmítl 4.73/5 (94.55%) 11 ohodnocení

příměří 15. 7. 2014

Egypt včera večer navrhl zastavení bojů mezi Izraelem a teroristickým Hnutím islámského odporu (Hamas) v Pásmu Gazy. Izrael i přes váhání nakonec příměří přijal a na 6 hodin zastavil údery na teroristy. Hamas však příměří odmítl a i nadále odpaloval rakety na židovský stát. Izrael poté rozhodl o pokračování úderů na teroristy ovládané území.

Příměří, navržené egyptskou vládou, mělo začít platit od dnešní 9. hodiny ranní místního času, přičemž Izrael a Hamas měly ukončit veškeré „nepřátelství“. Do 48 hodin po přijetí příměří se měli zástupci Izraele a palestinských Arabů sejít v Káhiře k jednání o „krocích k obnovení důvěry.“ Otevřeny by měly být hraniční přechody do Gazy.

Izraelský bezpečnostní kabinet o egyptském návrhu jednal dnes ráno a i přes výhrady některých pravicových politiků krátce před vypršením lhůty vyslovil s příměřím a jeho podmínkami souhlas.

Teroristé Hamasu návrh příměří ústy mluvčího Fauzího Barhúma (Fawzi Barhoum) odmítli s tím, že nejprve musejí být „splněny podmínky palestinského lidu“, zejména bezpodmínečné ukončení izraelské protiteroristické operace a otevření hraničních přechodů z Izraele do Gazy – aby si Arabové z území nepřítele, na nějž dosud útočí raketami, mohli dovážet zboží.

Během dneška pak arabští teroristé z Gazy odmítnutí příměří zopakovali a  odpálili na Izrael další rakety, na což předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu reagoval oznámením, že na pokračování palby bude Izrael reagovat rozšířením protiteroristické operace.

Izraelské obranné síly dosud podle svého odhadu zničily okolo třetiny raketového arzenálu Hamasu a Islámského džihádu, poloviny výroben raket a množství teroristické infrastruktury, včetně stovek podzemních skladů.

Stovky plánovaných izraelských leteckých úderů byly odvolány kvůli nebezpečí zranění nebo zabití arabských civilistů. Snahu Izraele minimalizovat civilní ztráty mistrně zneužívá Hamas a Džihád, který umisťuje velitelská stanoviště a další teroristickou infrastrukturu v plně obydlených domech s tím, že Izrael buď neudeří anebo získají Arabové důvod k obviňování Izraelců ze zločinů.

Izraelské obranné síly si v rámci Operace Ochranné ostří kladou dva cíle. Jednak obnovit svoji odstrašující sílu, tak by si teroristé z obavy před následky netroufali útočit. Druhým cílem je zničit maximum ofenzivních kapacit Hamasu v Gaze.

Od izraelského Stažení z Pásma Gazy v létě 2005, kdy byla stažena armáda a nuceně vysídleni židovští obyvatelé, bylo na Izrael arabskými teroristy z tohoto území vystřeleno přibližně 8 tisíc raket.

9 reakcí na Egypt navrhl příměří: Izrael přijal, Hamas odmítl

 • talarich napsal:

  Raketa zabila izraelského civilistu blízko Erez crossing. Možná, kdyby Izrael nepřestal bombardovat Pásmo Gaza, tak by ona raketa nikdy nevylétla. 🙁 Je to smutná událost.

  Naproti tomu sem dám link na video, ve kterém palestinský zástupce při UNHRC říká, že nemůže nechat žalovat Izrael u ICC neboť palestinci páchají větší zlo a dopustili se válečných zločinů víc než Izrael: http://youtu.be/DjzS27ylCZ8

 • smal napsal:

  Obávám se, že s touto organizací (Hamás) se o čemkoli dohodnout a následně očekávat respektování dohody, je absolutně nemožné. Proto jsem přesvědčen, že pro skutečnou bezpečnost Izraele i nás všech v Evropě, je nejlepším řešením metoda použitá Římany v Kartágu, a co zbyde zasypat solí.
  Pokud by padnul Izrael, je osud Evropy zpečetěn.

  • talarich napsal:

   Ano, váš návrh je řešením. Ale osobně si nemyslím, že správným a hlavně není proveditelný. Dnešní svět je již příliš propojen a příliš závislý na sobě vzájemně. Takže Izrael se nemůže „osamostatnit“ a žít si jenom sám pro sebe. Izrael není soběstatčný a nepřežil by bez možnosti obchodu a spolupráce s ostatními zeměmi (myslím především USA a Evropu). A za druhé Izrael ctí a respektuje lidský život, takže mu není vlastní genocida. Tiše předpokládám, že jste neměl na mysli totální anihilaci, ale pouze přesun obyvatelstva. Jenže to jsme opět na začátku mého příspěvku – zakazuje to Ženevská konvence. Takže by se Izrael tímto činem (násilná deportace „někam“) dostal do izolace, což si nemůže dovolit. Spíš bych chtěl apelovat na nás všechny, abychom zkusili dělat to, co můžeme. Neztrácejme čas zbytečně věcma, které nejsou proveditelné a které my stejně dělat nemůžeme. Izrael potřebuje pomoci na poli „veřejného mínění“. To je jeho slabina. Sám je vojensky silný dost a my stejně těžko půjdeme s pistolí bojovat do Izraele. Ale Izrael nezvládá se bránit „mediálně“. Protože to je příliš velké bitevní pole. A to je přesně místo, kde my můžeme pomoci. Pojďme radši uvádět fakta o Izraeli a jeho obnbovení, právech a dalších věcech na novinky.cz, aktualne.cz, idnes.cz, …
   Ne, neočekávám, že přesvědčíme ty, co tam publikují stále dokola se opakující lži. Ale my přesto máme reagovat na jejich mýty, protože je spousta jiných čtenářů, co jenom pročítají diskuze a když tam nebudou fakta, tak si udělají obrázek pouze na základě oněch mýtů a lží. Proto prosím to nevzdávejte a znovu a znovu reagujte na ty šílené, lživé, demagogické výkřiky a uvádějte fakta, fakta a znovu fakta. Mám s tím zkušenost takovou, že to sice trvá několik hodin, ale nakonec zmlknou, protože jim fakta dojdou a nejsou schopni zodpovědět moje otázky.

 • Hugo Stiglitz napsal:

  Hamásu celkem i vyhovuje že na něj Izrael útočí a většině lidí to je celkem jasné. Při pročítání komentářů je veřejné mínění víceméně na straně Izraele i když se najdou i vyjímky. Každopádně na tomto poli je stále co vylepšovat a kritizovat nejrůznější protiizraelské bludy. Jako příklad může být mediální kampaň IDF, která na pravou míru uvádí některé vžité demagogie. Na diskuzích je třeba zdůrazňovat že IDF brání civilní obyvatelstvo a to jak židy tak araby žijící na ohrožených územích. Výborné články nyní vycházení na Reflex.cz. Stojí za to přečíst.

  http://www.reflex.cz/clanek/komentare/57664/jan-jandourek-palestinska-mentalita-zivych-stitu-a-svetovy-alibismus.html
  http://www.reflex.cz/clanek/komentare/57640/jan-jandourek-mahmud-abbas-mluvi-o-miru-ale-sam-ma-koalici-s-teroristy.html
  http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/57743/jiri-x-dolezal-prichazeji-novi-mameluci.html
  http://www.reflex.cz/clanek/komentare/57652/jiri-x-dolezal-jaky-je-rozdil-mezi-vrazdou-izraelskeho-a-palestinskeho-ditete.html

 • smal napsal:

  Ano, souhlasím, v současné době je to neproveditelné. Bohužel. Vaše metoda „mediální obrany“ je zřejmě nyní jedinou reálnou možností. Můj kladný vztah k Izraeli je výsledkem racionálních úvah po přečtení nejrůznějších publikací či pramenů, a to jak pozitivně i negativně hodnotících celou problematiku. Někdy kolem roku 1947/ 48 vycházel u nás časopis (název: Svobodný zítřek??, nebo tak nějak), v němž byly reportáže z období těsně před vznikem státu Izrael, o průběhu bojů apod. Autor se jmenoval Weiss? Bylo to velice zajímavé a často emotivní čtení. K časopisu jsem se dostal až někdy v 60. letech, od té doby obdivuju co Židé, a jistě v tom sehrálo významnou roli poválečné nadšení, dokázali a jaký obrovský kus práce odvedli, když pouště přeměnili v úrodná pole a kvetoucí zahrady. A co vědeckých objevů či vynálezů dali světu do praktického užívání. Nevšiml jsem si, že by z islámských zemí vycházel nějaký vědecký či společenský pokrok, proto stojím na straně Izraele. Evropa se ubránila náporu islámu v podobě Turků hlavně díky Rakousku, hlavním finančním zdrojem a zásobárnou vojáků byly české země (tedy včetně Moravy a Slezska). Obávám se, že pokud vývoj půjde současným směrem ( já už se toho nedožiju, ale naše děti si ještě užijí) bude třeba pragmaticky použít poněkud drsnějších metod. Už dnes by bylo vhodné eliminovat naše domácí kolaboranty. V takovém Orientální ústavu ji je hned několik, kteří šíří Vámi uváděné mýty a lži.

  • talarich napsal:

   Vždycky mě píchne u srdce, když si přečtu v novinách: …“expert na Blízký Východ“… a pak následuje nějaký šílený nesmysl, jako třeba, že Izrael je okupant a agresor a nesmí se divit reakci původního obyvatelstva… To mi pak velice často proběhnou v hlavě řešení vašeho typu. A takových expertů je opravdu dost – v ČT, ČRo, …
   Možná bych měl sepsat nějaký návod na apologetiku pro českou mediální scénu 🙂 – uvést zdroje, kde čerpat fakta, čísla, statistiky. Či dokonce přímo jednotlivé odpovědi na nejčastější mýty (Izrael ukradl území, Izrael okupuje cizí území, Izrael provádí genocidu, Izrael je rasistický stát, Izrael nedodržuje rezoluce OSN, …)

 • cogavec napsal:

  Jak píše talarich,“tzv. experti na Blízký východ východ“ zamlčují důležité skutečnosti.Jeden z nich v jistých novinách tvrdil,že si Izrael začal.Tak jak na fóru tady talarich vyjmenoval incidenty a útoky z předešlého měsíce,a že jich nebylo málo proti Izraeli,tak jsem to jistém fóru udělal taky,a hned to vypadalo jinak.

  Několik raket Hamasu zasáhlo i Samaří,PA,a natropilo nějaké škody,(raketa explodovala na dvorku).V této souvislosti mě zaujal rozhovor pro Israel Radio´s Arabic service:Islámský náboženský klerik z okolí Jeruzaléma Zuheir Hamadan řekl,že Hamas,který prohlašoval,že brání Araby v Jeruzalémě,dělal pravý opak.Izrael brání Al-Aksu od raket Hamasu.Hamadan řekl,že Hamas svým bezstarostným odpalováním ohrožuje svatá místa,stejně jako Araby,kteří žijí a pracují ve všech částech země.

 • Sabra napsal:

  Hamas si musí uvědomit, že oko za oko, zub za zub!!! A pokud jde o Araby na tzv. palestinském území, čili dnešního Izraele, ti tam rozhodně dříve než-li Židé nebyli. Židé byli jen vyhnáni jinými před příchodem Arabů a rozprsknuti do světa. Arabové táhnoucí v sedmém století z Arabského poloostrova na sever pod zelenou vlajkou islámu byli jen a jen agresoři, kteří využili slabosti Byzancie. Mimochodem, jsou i slušní Arabové, ale v mých očích jen ti křesťanští v Libanonu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2014
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv