… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelská nanotechnologie odhaluje výbušniny 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

detektor Tracense

Nanotechnologický senzor s citlivostí na molekuly výbušnin 3.000 x vyšší než má cvičený pes, vyvinuli vědci z Univerzity Tel Aviv (אוניברסיטת תל אביב). Vynález ihned upoutal pozornost bezpečnostních složek, které by jím rády nahradily dosavadní, méně citlivé technologie používané při ověřování přítomnosti výbušnin na letištích, v nákupních centrech, nádražích a dalších veřejných místech. O vývoji informoval časopis Nature Communications.

Vedoucí výzkumného týmu, profesor Fernando Patolsky z fakulty exaktních věd univerzity, uvedl, že současné senzory na odhalování výbušnin jsou drahé, velké a interpretace jejich výsledků trvá dlouho a jsou k ní potřeba odborníci. Naopak nový senzor je malý, levný, mobilní a výbušniny odhaluje přesně.

Senzor se skládá z čipu s křemíkovými nanovlákny, která vytvářejí velmi citlivé elektronické zařízení potažené vrstvou 144 chemických senzorů. Pokud přijde do kontaktu se senzory, byť jen jediná molekula výbušniny, naváže se na ně, což vede k rychlé a přesné matematické analýze materiálu.

„Je to přesně totéž, k čemu dochází v psím nose nebo na jazyku. Náš senzor je druhem umělého nosu pro molekuly výbušnin, ale je 3.000 x citlivější, než psí,“ sdělil profesor Patolsky. Ten dále poukázal na to, že neplatí obvyklé pravidlo, že čím je senzor citlivější, tím je méně selektivní, protože toto zařízení dokáže rozpoznat látku až do koncentrace jedné molekuly v trilionu molekul a navíc na velkou vzdálenost.

V současnosti existuje jediný funkční prototyp zařízení o velikosti notebooku, vědci ale pracují na menším modelu, který by velikostí odpovídal mobilnímu telefonu.

Současný vývoj vychází z dřívějšího výzkumu profesora Patolskyho a jeho týmu, kteří před 3 roky vyvinuli senzor identifikující biologické a chemické zbraně. Do vývoje patentovatelného funkčního modelu, který je nyní testován izraelskými bezpečnostními složkami pak investovala miliony dolarů izraelská soukromá společnost Tracense, kterou založili Fernando Patolsky a Ricardo Osiroff.

Tým telavivské univerzity nyní vyvíjí senzory i pro další využití, včetně detekce drog.

Keep Calm And Hold On To The Carry-On: Israeli Nano-Sensor Can Sniff Out Explosives From 16 Feet Away – článek webu No Camels (anglicky)

Israel’s Tracense’s New Nanotechnology Can Literally Smell the Smallest Traces of Explosives – článek webu Jewish Business News (anglicky)

Supersensitive fingerprinting of explosives by chemically modified nanosensors arrays – článek webu Nature Communications (anglicky)

Jedna reakce na Izraelská nanotechnologie odhaluje výbušniny

  • talarich napsal:

    😛 škoda jen toho chybného anglického slovíčka „analizing“ ve videu 🙂
    Protože analizing znamená „dělat něco v …butt…“. A to asi tvůrci nechtěli říct, že dělají.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2014
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv