… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Reuven Rivlin složil slib a stal se 10. prezidentem Izraele 4.75/5 (95.00%) 12 ohodnocení

inaugurace prezidenta Reuvena Rivlina

inaugurace prezidenta Reuvena Rivlina

Reuven Rivlin složil včera večer prezidentský slib a ujal se funkce prezidenta Státu Izrael. Slavnostní ceremoniál v Knesetu se konal ve skromném duchu, zastíněný již skoro dva týdny probíhající rozsáhlou protiteroristickou operací izraelské armády v Gaze.

Zvláštní zasedání parlamentu, jehož se účastnil předseda a členové vlády, poslanci a další vysocí představitelé, řídil předseda Knesetu Juli Edelstein (Yuli Edelstein).

Projev Juliho Edelsteina

Nejprve promluvil předseda parlamentu Edelstein, který svoji řeč začal modlitbou za bezpečnost vojáků Izraelských obranných sil. Velkou část projevu pak věnoval současným válečným událostem v Gaze. „Zahájili jsme tuto spravedlivou kampaň, abychom ukončili páchání škod, kterým trpí naši občané. Objímáme naše vojáky jako členy našich rodin,“ řekl.

Obraceje se na odcházejícího prezidenta Šimona Perese Edelstein řekl: „Po takřka 60 let jste částí izraelského politického systému, zde v Knesetu. Všechny jste seznámil se svými názory a nastoloval agendu. Jakmile jste se stal prezidentem, odložil jste politiku stranou a stál jste se jedním z lidí, jedním ze všech. Byl jste mužem naděje, mužem budoucnosti.“

Novému prezidentu Reuvenu Rivlinovi Edelstein řekl, že „tato válka skončí a na Vašich bedrech bude mnohem těžší břemeno – sjednocovat národ a léčit slzy izraelské společnosti. Vím, že jste na tuto bitvu, která začne hned, jak skončí bitva v Gaze, připraven.“

Rozloučení Šimona Perese

Také Peres věnoval velkou část svého projevu probíhající Operaci Ochranné ostří. „Hamas na nás střílí, ale nedokáže zodpovědět dvě prosté otázky: Proč na nás střílí? Okupace Gazy už neexistuje. A čeho chce dosáhnout? Ukázali jsme jim, že mohou dosáhnout cílů bez válčení s námi, ale oni se k tomu rozhodli. My trpíme 68 lety teroru, ale větší ničení přinesli svému národu. Nikdy nás neporazili, ale způsobili jen utrpení svým občanům a zkázu Gaze. Hamas nemá odpovědi a nic se nenaučil.“

„Nikdy tak malá menšina netrhala předivo celých společností,“ řekl, „tak krutě posílajíc děti, aby sloužily jako štíty pro její zločiny. Hamas zase poslal statisíce obyvatel Gazy na špatnou cestu, do ohnivého pole.“

Peres také odsoudil rozhodnutí Rady pro lidská práva OSN, která předevčírem rozhodla, že bude prošetřovat obvinění Izraele z válečných zločinů v Gaze. „Je těžké pochopit, jak se rada, která má v názvu ‘lidská práva’, rozhodla vytvořit vyšetřovací výbor, který má prošetřit, kdo je v právu. Zda vrazi nebo ti, kdo se odmítli nechat zavraždit?“

Odcházející prezident také poukázal na nemorálnost demonstrantů, kteří ve světě odsuzují Izrael. „Je těžké pochopit, že ve světě se na ulicích a náměstích scházejí demonstranti na podporu terorismu a k odsouzení těch, kdo se proti němu brání. Drží transparenty, aniž by nabídli, jak reagovat na terorismus. Podporují a podněcují násilí.“

Prezident Peres poděkoval za možnost sloužit své zemi jako prezident, když zdůraznil, že neexistuje větší pocty a popřál úspěch svému nástupci. Na závěr se rozloučil slovy: „Děkuji Vám všem z celého srdce“ – a vyslechl potlesk ve stoje od všech přítomných.

Reuven Rivlin, Juli Edelstein, Šimon Peres

Reuven Rivlin, Juli Edelstein, Šimon Peres

První projev prezidenta Reuvena Rivlina

Reuven Rivlin skládá prezidentský slib

Reuven Rivlin skládá prezidentský slib

Reuven Rivlin složil prezidentský slib se zdviženou pravicí a levicí položenou na Tanachu. Po slibu prezident přednesl tradiční židovské požehnání při příležitosti začátku významné události a počátek jeho sedmiletého funkčního období oznámily také zvuky troubení na dvojici beraních rohů.

Nový prezident poté přednesl svůj první projev, v němž se vyjádřil mimo jiné k současným bojům v Gaze, k budoucnosti Izraele a také poděkoval svého předchůdci Šimonu Peresovi (Shimon Peres).

„Shromáždili jsme se dnes zde nejen proto, že to vyžaduje zákon, ale také s jasným poselstvím našim nepřátelům: neporazili jste nás a neporazíte,“ řekl. „Teroristé Hamasu mohou kopat své tunely, střílet na nás ze škol, užívat civilisty jako lidské štíty, ale terorismus nás nedonutí k ústupu, neoslabí našeho ducha. Nebojujeme proti palestinskému lidu a nejsme ve válce s islámem – bojujeme proti terorismu,“ zdůraznil Rivlin.

Reuven Rivlin také hovořil o své naději, že v budoucnu nastane mír mezi Izraelem a jeho sousedy. „Přijde den, kdy temný terorismus bude vykořeněn z naší země. Přijde den, kdy zde budeme navzájem přebývat v míru a souladu. Přijde den, kdy bude mír mezi Izraelem a všemi jeho sousedy.“

Nový prezident se poté obrátil na svého předchůdce Šimona Perese. „Před sedmi roky jste zde stál a řekl nám, že jste nikdy nesnil o tom, být prezidentem. Řekl jste, že jako chlapec jste snil, že budete pastýř nebo básník hvězd. Váš se, se pane prezidentem, stal skutečností. Byl jste pro nás pastýřem naděje a básníkem vize.“

Bojkot arabských poslanců

Poslanci izraelských arabských politických stran slavnostní ceremoniál bojkotovali na protest proti probíhající protiteroristické operaci v Gaze.

Arabská parlamentní pátá kolona, cítící větší sounáležitost se svými soukmenovci v Gaze, než s občany státu, v jehož parlamentu sedí, tak opět potvrdila svůj pokrytecký postoj k Izraeli, od něhož je vždy připravena čerpat veškeré výhody, ale současně jej kdykoliv zradit.

Zrušená recepce

S ohledem na probíhající Operaci Ochranné ostří, při níž Izraelské obranné síly v Gaze ničí infrastrukturu palestinských teroristických organizací, proběhla inaugurace ve skromném provedení a na základě rozhodnutí Rivlina a Edelsteina byla zrušena tradiční inaugurační recepce.

Šimon Peres se z oficiální prezidentské rezidence v Jeruzalémě dnes odstěhuje do nového bytu v Tel Avivu, nedaleko Peresova mírového centra (Peres Center for Peace) v Jaffě. Reuven Rivlin svoji práci oficiálně zahájí v pondělí, i když prezidentem se stal již složením slibu včera večer.

יו“ר הכנסת אדלשטיין בישיבת הצהרת האמונים של הנשיא העשירי של ישראל: „העם כולו מצפה לקול המיוחד השמור לנשיא המדינה – קול העידוד והערבות ההדדית“  – projev Juliho Edelsteina na webu Knesetu (hebrejsky)

הנשיא היוצא פרס: „הטרוריסטים הפכו את עזה לטרגדיה מעשה אדם“  – projev Šimona Perese na webu Knesetu (hebrejsky)

הנשיא הנבחר ריבלין: „אנו מתכנסים היום בכנסת במסר ברור לאויבינו, לא יכולתם לנו ולא תוכלו לנו“  – projev Reuvena Rivlina na webu Knesetu (hebrejsky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2014
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv