… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
V Tel Avivu vypukl spor o uzavření obchodů o šabatu 4.88/5 (97.50%) 8 ohodnocení

AM:PMNadcházející šabat bude v Tel Avivu netypický. Pokud radnice splní své varování, vyjdou do ulic desítky kontrolorů, kteří budou rozdávat nemalé pokuty provozovatelům obchodů, kteří nebudou respektovat den odpočinku. Velké řetězce přitom již oznámily, že budou mít otevřeno jako obvykle.

Telavivská radnice předevčírem nechala doručit do stovek malých obchodů, kiosků i velkých obchodů jako jsou AM:PM, Tiv Taam a Super Yuda varování před prodejem o šabatu, v němž upozorňuje na možnost citelných pokut.

Vynucování uzavření obchodů o šabatu je reakcí na rozhodnutí izraelského ministra vnitra Gideona Saara odmítnout městskou vyhlášku povolující obchodům v centru Tel Avivu mít o šabatu otevřeno. Saar svůj postoj zopakoval předevčírem v Knesetu: „Jsem přesvědčen, že existuje shoda na to, že ulice o šabatu nemají vypadat jako v pracovní den.“

Představitel telavivské radnice se pod podmínkou anonymity nechal slyšet, že město vůbec není nadšeno povinností vynucovat pracovní klid o šabatu, ale jsou zde už soudní rozhodnutí z minulosti a městu by jinak hrozily citelné sankce za nerespektování zákona.

Zatímco malí obchodníci zřejmě zákaz budou respektovat, velké obchodní řetězce chtějí spor vyhrotit a hnát až k Nejvyššímu soudu. Mluvčí řetězce Tiv Taam výslovně prohlásil, že tento obchod „bude pracovat jako obvykle i o víkendu.“ Stejně se vyjádřil i Ido Mor, generální ředitel řetězce AM:PM, který v Tel Avivu má 33 obchodů.

Mor kritizoval postoj ministra vnitra Saara s tím, že se jedná o „pohyb po šikmé ploše“, který zajde kdo ví kam. „Fungujeme skoro 20 let bez toho, že bychom komukoliv vadili, a poskytujeme služby nezbožné veřejnosti žijící non-stop životním stylem: studentům, pracovníkům hi-tech, mladým rodinám. Jednoho krásného dnes se nicméně ministr vnitra probere a rozhodne se změnit status quo v Tel Avivu tím, že začne vnucovat určitý životný styl obyvatelům, kteří o něj nestojí. Je to šikmá plocha, protože nyní zavíráme o šabatu supermarkety, zítra budeme zavírat restaurace a příští týden některé ulice. Pokud pracujeme celodenně a o víkendech je to samozřejmě ziskové a odpovídá to přáním mnoha zákazníků,“ uvedl.

Saarovo rozhodnutí kritizoval s poukazem na převážně sekulární povahu Tel Avivu i ministr financí Jair Lapid (Yair Lapid), starosta Tel Avivu Ron Chuldaj (Ron Huldai) a řada politiků a novinářů.

Ministr Gideon Saar nicméně prosazování pracovního klidu v supermarketem o šabatu hájí. „Princip, že týden má den odpočinku, je pro naši zemi zásadní. Je to dar židovského lidu všemu lidstvu. Během historie tuto zásadu přejali mnohé národy. Jiné západní země, kladoucí velký důraz na osobní svobodu, jako jsou Německo, Rakousko, Francie a další, také dbají na zákaz obchodních aktivit o dni odpočinku.“ Citoval poté básníka Bialika: „Bez šabatu neexistuje ve světě obraz B*ha ani lidskosti.“

Na skutečnost, že dodržování zákazu obchodování o šabatu, není zdaleka je otázkou náboženskou, ale zejména otázkou sociální, poukazují i levicoví politici a odbory. Upozorňují na to, že i zaměstnanci obchodů mají právo na den odpočinku, který odpovídá obecně dodržovanému dni pracovního klidu, tak aby mohli alespoň jeden den týdne strávit se svými rodinami, jít do synagogy anebo třeba ti sekulární i na fotbal nebo do kina.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2014
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv