… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Turečtí židé pod ochranou Erdogana 4.93/5 (98.67%) 15 ohodnocení

Turecký premiér na jednání své strany s kefijí jako výraz solidarity s Hamásem (Foto AFP/Adem Altan)

Turecký premiér na jednání své strany s kefijí jako výraz solidarity s Hamásem (Foto AFP/Adem Altan)

Recep Tayyip Erdogan, slíbil židovské komunitě v Turecku bezpečí. „Židé v Turecku jsou našimi občany. Jsme odpovědni za jejich bezpečí.“ To je doslovný citát z Daily Sabah. Dodal také, že hovořil s představiteli židovské komunity v Turecku  a doporučil jsem jim, aby publikovali jednoznačné stanovisko proti Izraeli. „Budu představitele židovské komunity opět kontaktovat ale ať již vydají stanovisko (odsuzující Izrael) anebo ne, nikdy nepřipustím, aby židům v Turecku bylo ublíženo.“ dodal. Podle deníku by turečtí židé měli měli odsoudit „izraelskou agresi“  a „skutečnosti, že zneužívá židy na celém světě pro své podvodné cíle“. Na druhou stranu je třeba ocenit, že Erdogan nechce, aby v Turecku došlo ke „spontánnímu hněvu“ islámských extrémistů proti místním židům. Taková situace by se i jemu mohla vymknout z rukou a postavit ho do poněkud nepříznivého světla. Doufejme tedy, že stará židovská komunita v Turecku zůstane uchráněna před nebezpečím, které jí hrozí. Erdogan také kritizoval  OSN, že mlčí o izraelské agresi v Gaze a Turecko nemůže kvůli izraelským restrikcím dodávat do Gazy humanitární pomoc.

V rozhovoru pro CNN Erdogan prohlásil, že pokud Izrael bude chtít příměří, my (Turecko) Hamás přesvědčíme (aby učinilo totéž).

Turečtí židé by se měli vypravit do sovětským archivů, a vyhledat materiály Protisionistického komitétu, který v Sovětském Svazu fungoval do konce osmdesátých let a inspirovat se tím jak tento komitét kličkoval v těžkých dobách komunismu.

Připomeňme, že i v Íránu je dosti početná židovská komunita, jejíž situace také není nikterak snadná.

2 reakce na Turečtí židé pod ochranou Erdogana

  • jr.buchar napsal:

    Erdogan je v současnosti jedním z nejnebezpečnějších nepřátel Izraele. Plánovaná turecká armádní podpora při dopravě „humanitární pomoci“ lodí přímo do Gazy může být pro Izrael nejkritičtější událostí od r. 1973. Snad nedojde k nejhoršímu…

  • talarich napsal:

    Takže jinými slovy Erdogan chce, aby se židé veřejně postavili proti Izraeli. Jen si představte ty palcové titulky: Židé odsuzují akce izraelské armády v Gaze! Hm… jak to jenom nazvat, abych nedostal tropické ovoce 🙂 On se snad zbláznil!

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2014
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv