… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Libanon se obává hrdlořezů Islámského státu 4.76/5 (95.29%) 17 ohodnocení

Jumblatt

Walid Jumblatt

NASRALLAH

Hassan Nassralláh

Postup nové islamistické teroristické organizace IS (dříve ISIL, ISIS – الدولة الاسلامية في العراق والشا ), která má v úmyslu nastolit nejen na Blízkém východě, ale i v Evropě muslimský chalífát, vážně znepokojuje i Libanon. Islámský stát ovládá rozsáhlá území v Iráku a prakticky půl Sýrie. Tam, kam vstoupí teroristé IS rozsévají zkázu a smrt. V Iráku vraždí křesťany, jezídy, šíity a též umírněné muslimy-sunity, kteří vyjádří s jejich krutovládou nesouhlas. Také hromadně popravují zajaté irácké vojáky. Nemenší zvěrstva páchají hrdlořezové IS na jimi okupovaných územích Sýrie. Ze Sýrie to je již „jen skok“ do Jordánska a Libanonu. Libanonský deník Daily Star ve svém sobotním vydání (16.8.) informoval o schůzce generálního tajemníka Hizballáhu Hassana Nasralláha s vůdcem libanonských Drúzů Walídem Jumbláttem. Drúzský představitel informoval Nasralláha o hromadných vraždách a strašné genocidě, kterou provádí IS v Iráku a Sýrii. Nasralláh sdělil Jumbláttovi, že „veškeré informace, které máme k dispozici nasvědčují tomu, že IS má v úmyslu zahájit další ofenzívu a obsadit Jordánsko a Saudskou Arábii. Zrůda byla vypuštěna a nebezpečí se neomezuje pouze na Sýrii nebo Irák. Islámský stát chce uchvátit další nová území. Je to boj na život a na smrt, který není o nic méně důležitý než zápas i izraelským nepřítelem, neboť činnost Islámského státu slouží izraelským zájmům.“

S Nasralláhem v tomto asi nejen já nesouhlasím. Z taktického krátkodobého a řekněme si to na rovinu – z krátkozrakého pohledu činnost IS může snad některým dílčím izraelským zájmům vyhovovat, ale spíše ne. Z hlediska strategického existence IS a případné rozšíření jeho moci a politického vlivu je opravdovým nebezpečím pro všechny státy oblasti, Izrael nevyjímaje. Do Nasralláhovy hlavy je těžko vidět, ale vůdce Hizballáhu, chce-li být užitečný své vlasti – Libanonu, by se měl již oprostit od izraelské obsese a zabývat se opravdovou více než reálnou hrozbou, kterou pro Libanon Islámský stát představuje. Nehledě na to, že šíité z hlediska sunnitského islámu jsou heretici a nebylo by to v dějinách poprvé, kdy fanatičtí sunnité vraždili šíity.
Možná je to blízkovýchodní Sci-fi, ale nelze zcela vyloučit ani variantu, že Izrael bude tou či onou formou pomáhat sousedním arabským státům eliminovat hrozbu expanze Islámského státu.

Flag_of_the_Islamic_State_in_Iraq_and_the_Levant.svg

Vlajka Islámského státu

2 reakce na Libanon se obává hrdlořezů Islámského státu

  • talarich napsal:

    Trochu se obávám snad jediné věci, a to sice, že IS de facto sjednotí arabské státy do natolik silného svazku, který bude schopen vojensky prorazit obranu Izraele.

  • jr.buchar napsal:

    Obamova (anti-izraelská) éra brzy skončí a pokud se USA budou chovat rozumně vůči stávajícímu modelu vlády v Egyptě, žádný bojeschopný arabský svazek nevznikne a pokud, k útoku se neodváží.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2014
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv