… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Obchodní prostředí v Izraeli zůstává příznivé i za současné situace 4.86/5 (97.14%) 7 ohodnocení

cz infoPopis současné situace v Izraeli bychom mohli rozdělit na dvě části: obchodně-ekonomickou a osobně-bezpečnostní. V mezinárodním obchodu se nic nemění – Izrael funguje normálně, zboží se dováží, oba hlavní přístavy a celní správa pracují, veletrhy běží podle plánu, otevřená je telavivská burza, žádné sankce ani embargo není vyhlášeno. Federace izraelských obchodních komor vydala v tomto smyslu i prohlášení, ve kterém zahraniční firmy ujišťuje o své podpoře a doporučuje jim pokračovat v obchodních aktivitách na izraelském trhu bez jakýchkoliv omezení.

Válečný stav začíná mít ale částečný vliv na izraelská makroekonomická data. Očekává se pokles růstu HDP v důsledku nižších maloobchodních tržeb, zahraničních investic a omezení turistického ruchu. Za poslední měsíc se také snížil kurz šekelu proti hlavním měnám zhruba o 3 %. Nás asi nepotěší skutečnost, že od 1. září zrušil své přímé lety z Prahy do Tel Avivu letecký přepravce Wizzair, s obnovením se počítá snad v březnu 2015.

Na současnou bezpečnostní situaci má zásadní vliv, v jaké části Izraele se pohybujete. MZV ČR ve svém aktuálně platném doporučení pro cesty označuje situaci na většině území jako uspokojivou, nedoporučuje pouze pohyb na izraelském území hraničícím s pásmem Gazy, a to v okruhu 40 km. Tel Aviv, který je obchodním centrem země, leží v relativně bezpečné vzdálenosti – izraelský obranný systém Iron Dome má dostatek času rakety zaměřit a zneškodnit ještě ve vzduchu. Za více než měsíc obranných operací má tak stoprocentní úspěšnost. Naprostá většina místních obyvatel na to spoléhá, zůstává v klidu a v případě poplachu ani nehledá úkryt.

Zástupci obchodního oddělení českého velvyslanectví a zahraniční kanceláře CzechTrade v Tel Avivu pracují naplno a na nejbližších několik týdnů připravují jak návštěvy představitelů naší státní správy, tak i osobní jednání českých firem s izraelskými partnery. Chystá se rovněž společná účast na potravinářském veletrhu ISRAFOOD koncem listopadu, uzávěrka přihlášek je již 10. září 2014. Některé zahraniční firmy se svojí účastí váhají a tak vzniká šance pro naše firmy proniknout na trh místo nich.

Aktuální obchodně – ekonomickou situaci v Izraeli budeme v místě našeho působení nadále sledovat a v případě změny informovat o dalším vývoji. Zatím můžeme potvrdit, že obchodní prostředí v Izraeli zůstává příznivé i za současné situace.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení CzechTrade v Tel Avivu.

trade

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2014
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv