… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Příměří s mnoha otazníky 4.69/5 (93.75%) 16 ohodnocení

img523438

Voják v opuštěném kibucu Nahal Oz foto Flash 90

Včera v úterý 26.8. byly velké části Izraele masivně ostřelovány raketami z Gazy. Ráno  zázrakem v Aškelonu byl „pouze zlikvidován dům“ a došlo „pouze“ k povrchovým zraněním několika jeho obyvatel, šok desítek se ve válečné inventuře nepočítá. při dalším raketovém útoku v druhé polovině dne zahynuli dva muži v kibucu Nirim.

V sedm hodin večer mělo začít příměří, ještě před půl osmou dopadaly rakety z Gazy na Izrael. Jednání o příměří v té době byla ukončena a dohody podepsány. Příměří dojednané v Egyptě je bez časového omezení během nějž se mají dohodnout podmínky koexistence. Koexistence to je nejen vztah mezi Izraelem a Hamasem, jak by se mohlo zdát, ale i vztahy uvnitř Palestinské samosprávy a jejích jednotlivých frakcí. Vztah mezi Hamasem, který jak známo je nejen odnoží Muslimského bratrstva, současným egyptským prezidentem Al Sissim postaveným mimo zákon, ale je to také Hamas, který v jinak velmi tolerantní Evropě je na seznamu teroristických organizací. Hamas sice neuznává Izrael a zcela otevřeně hlásí, že jeho cílem je „osvobodit“ celou Palestinu od židovské okupace. Naivní pozorovatelé západního světa se domnívají, že celou Palestinou myslí Palestinci území, která dobyl Izrael ve válce v roce 1967 – tedy to co se nazývá Západním břehem Jordánu. To je ale zásadní omyl, Hamás chce celý současný Izrael a nijak se s tím netají, dokonce ve svém znaku má celý Izrael jako dobytý. Nechť se laskavý čtenář podívá sám. Hamas 1 Chce ho dobýt silou a k tomu má podporu Íránu. Také Íránští vůdcové se nijak netají tím s jakým cílem a jak Hamás podporují. Abu Mazen zatím politicky a diplomaticky jedná se všemi a stará se o to jak vzbudit zdání mírotvorce a bojovníka za právo na sebeurčení ale jeho cíl je shodný s cílem  Hamásu. V této odvěké hře, dobře popsané v prorockých knihách Starého zákona lze najít mnohé poučení, které se může zdát poněkud staromilské, ale fungování politických, mocenských a vojenských mechanizmů se nijak výrazně nezměnilo. Proto by si měli izraelští vyjednavači připomenout slova proroka Izajáše (36:6) „Hle, spoléháš na Egypt, na tu nalomenou třtinovou hůl. Kdokoli se o ni opře, tomu pronikne dlaní a propíchne ji. Takový je farao, král egyptský, vůči všem, kteří na něho spoléhají.“ Dobový kontext byl o mocenském postavení tehdejší Asyrie vůči Egyptu  a hraniční oblasti Judska pod vládou krále Chizkijáše (724-696 př.o.l) se staly bojovým polem kde si tehdejší  mocnosti vyřizovaly své účty. Dobové kulisy jsou jiné, ale princip zdá se zůstává stejný.

Jedna reakce na Příměří s mnoha otazníky

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2014
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv