… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Vděk za skutečné přátelství 5.00/5 (100.00%) 21 ohodnocení

ICEJPátek je v židovských rodinách dnem, kdy vrcholí přípravy na šabat. Vše má svůj zaběhnutý řád a stránky příjemné i méně příjemné, ale protože přípravy směřují ke dni odpočinku. Každý ví jak si i těžkou část příprav učinit příjemnější. Já například poslouchám rozhlas a nehledě na to, že pořady jsou přerušovány hlášením o místech, kam padají rakety z Gazy a zprávami o tom, že včera dopadlo 120 raket a dnes sedmdesát a jsou zranění, přesto radio k přípravám na šabat patři.  Mám dva oblíbené pořady,  vysílané pravidelně, dopoledne je to hodinové povídání s hudbou, které vede Judy Shalom Nir-Mozes ( ג’ודי שלום ניר מוזס).  Je to takové povídání pro ženy o zajímavostech Izraele o jejích názorech, trochu politiky, jak jinak Judy je také manželkou ministra Silvana Šaloma . Dnes jsem zbystřila, když hovořila o Mezinárodním křesťanském velvyslanectví Jeruzalém. Vysvětlila, proč v roce 1980 vzniklo a do studia pozvala jednu z mluvčích, která vysvětlila, že to byl protest křesťanů proti tomu, že velvyslanectví mnoha zemí se přestěhovala z Jeruzaléma do Tel Avivu.  Měla jsem radost, protože vždy je dobré, když se hovoří o dobrých skutcích zejména ve chvíli, kdy to zdaleka není samozřejmé.

Druhý pořad, který ráda poslouchám je pásmo Jerohama Gaona, zpěváka, herce, podnikatele, politika, aktivisty.  A také Jeroham Gaon hovořil o pomoci Křesťanského velvyslanectví v Jeruzalémě v současné, pro Izrael tolik složité a těžké situaci. Byl konkrétní, zmínil  materiální pomoc, kdy byly Mezinárodním křesťanským velvyslanectvím vybrány prostředky na pobyt stovek lidí z okolí Gazy na Golanských výšinách. Tam mohli prožít prázdniny bez raket a také o skupině dětí a mládeže z okolí Sderot, které byly poslány do České republiky na pobyt, který jim má pomoci překonat traumata. Vím, že zítra v synagoze mě určitě někdo osloví a řekne: „Poslouchej ti Češi jsou dobří, že pozvali ty děti ze Sderot.“ A já řeknu: „ Ano jsou opravdu hodní a dělají ještě mnohem víc, demonstrace, petice. Maji totiž rádi Izrael.“ A tak dodávám ještě jednou – děkuji.

Jedna reakce na Vděk za skutečné přátelství

  • ivaf napsal:

    To je krásné a moc milý článek. Opravdu máme rádi Izrael. A přeji všem charedim v Izraeli, ve světě i v mé vlasti klidný Šabat Šalom

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2014
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv