… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Zmařen pokus Hamásu zahájit teror a intifádu na Západním břehu 4.97/5 (99.39%) 33 ohodnocení

LOGO 1Izraelské bezpečnostní složky zmařily přípravy Hamásu nejen na rozsáhlé teroristické akce a na vyvolání třetí intifády na Západním břehu, ale odhalily též spiknutí, které mělo za cíl uskutečnit prohamásovský převrat v Palestinské správě.
ŠABAK (Šin Bet, שרות ביטחון כללי – Služba Všeobecné bezpečnosti) sdělila, že během posledních tří měsíců zatkla 93 aktivistů Hamásu z oblasti Jeruzaléma a Západního břehu, kteří jsou podezřelí z přípravy rozvětvené teroristické sítě vojenského křídla Hamásu. Tato hamásnická síť měla za úkol provádět teroristické akce v Izraeli a taktéž připravit převrat a převzít moc v Palesinské správě. ŠABAK dosud vyšetřoval 46 ze zatčených teroristů Hamásu. Bezpečnostní složky také zabavily 600 tisíc šekelů (asi 3,5 miliónů Kč)  v hotovosti a 24 zbraní, většinou útočných pušek M-16, šest pistolí, jeden raketomet a velké množství munice. Pouze cena zabavené munice, jak uvedl jeden z příslušníků ŠABAKu, se odhaduje na několika milionů šekelů.

gesgvbe-305x172

Saleh Aruri Foto Šabak

Vůdcem skupiny, která měla připravit síť vojenského křídla Hamásu na Západním břehu, byl třicetiosmiletý Riad Naser z Dír Kadise nedaleko Ramalláhu. Naser, který si  dříve odpykával trest odnětí svobody v izraelském vězení za svou činnost v Hamásu, se již od konce roku 2013 nalézá v administrativní vazbě. Z jeho vyšetřování vyplynulo, že  od roku 2010 byl zapojen do příprav na založení vojenské sítě Hamásu na Západním břehu. Saleh Aruri, který si odpykával šestnáctiletý trest ve vojenské věznici za svou teroristickou činnost a který nyní žije v Turecku, je dle mínění ŠABAKu tím, kdo získal Nasera pro pro tento úkol. V ŠABAKu se domnívají, že jením ze záměrů této rozvětvené teroristické sítě bylo provést převrat v Palestinské správě, ale tento záměr nebyl dosud propracován do hloubky. Když  byli  experti ze ŠABAKu dotázáni, zda oněch třicet Hamásu zabavených zbraní mělo sloužit k přípravě převratu, odvětili, že právě toto je na tom znepokojující. Dodali též, že nepotřebujete třicet zbraní, abyste prováděli teroristické akce. Tato síť byla ve stádiu hledání a získávání buněk a přípravy bojových prostředků. Byl to proces budování jejich vojenské úderné síly a oni čekali na hodinu zkoušky, například na konec dohody o společné vládě mezi Fatahem a Hamásem. V rozhovoru s novináři vysoký důstojník ŠABAKu prohlásil, že tuto teroristickou síť bylo možné zcela rozkrýt díky proniknutí agentů přímo do samého centra teroristické sítě. Díky této vynikající práci  byl zaznamenán  ještě jeden velmi důležitý úspěch – síti se nepodařilo spáchat žádnou teroristickou akci. Představitel ŠABAKu sdělil, že vyšetřování osob spojených s přípravou této sítě ozbrojeného křídla Hamásu prokázalo, že vůdce Hamásu Chálid Mašál se postupně dovídal o budování této sítě na Západním břehu. Konečným cílem Hamásu bylo páchat teror na Západním břehu a tím připravit půdu k pádu Palestinské správy a ovládnout Judeu a Samaří, uvedl důstojník ŠABAKu. Po rozkrytí této sítě byly o jejích cílech a metodách  informovány bezpečnostní složky Palestinské správy a bezpečnostní síly Jordánska, z jehož území část členů  sítě operovala.

Shabak-terrorists-e1408382973513

Část zatčených teroristů (Foto Šabak)

Shabak-weapons-e1408382435860

Nalezená zbraně podle míst nálezu (Foto Šabak)

.

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2014
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv