… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Hamas má značnou podporu u obyvatel Palestinské samosprávy 4.69/5 (93.85%) 13 ohodnocení

hamasholes4

Z olav 25 let existence Hamasu v roce 2012 foto Ahmed Jadallah / Reuters

Nový průzkum veřejného mínění mezi Palestinci ukázal velký nárůst podpory pro Hamas, většina respondentů míní, že Hamas porazil Izrael a rádi by tu samou věc viděli i na tzv. “Západním břehu”.
Podle údajů shromážděných mezi 26. a 30.srpnem organizací Palestinian Center for Policy and Survey Research (PSR) se sídlem v Ramallahu odpovědělo 79 procent palestinců oslovených v Gaze a na tzv. “Západním břehu”, že Hamas vyhrál válku proti Izraeli, oproti tomu pouhá 3% odpověděla, že vyhrál Izrael. Podobně velká většina věří, že za vypuknutí války je zodpovědný Izrael.

Ve velkém rozporu s předpovědí členů velení izraelské armády v průběhu operace Protective Edge, kteří tvrdili, že rozsah zkázy v Gaze pravděpodobně obrátí populaci proti Hamasu, řeklo 94% respondentů, že jsou s výkony Hamasu v konfrontaci s IDF spokojeni a 78% je potěšeno tím, jak hnutí bránilo civilní obyvatelstvo Gazy. Osmdesát šest procent z 1270 průzkumem oslovených dospělých řeklo, že podporují raketové útoky na Izrael, pokud bude Izrael pokračovat v blokádě Gazy.
Na dotaz, zda podporují, aby byl model ozbrojeného odporu Hamasu přenesen i na tzv. “Západní břeh” odpovědělo pozitivně 74% respondentů v Gaze a 70% na tzv. “Západním břehu”.
Podle PSR jde o nejvýznamnější posun v příklonu palestinské veřejnosti k Hamasu od doby, kdy Islámské hnutí vyhrálo mezinárodně monitorované volby v roce 2006.
Tato změna v hodnocení Hamasu a jeho vůdců je ještě patrnější v porovnání s hodnocením Palestinské samosprávy. Hamasu jeho výkon během války schvaluje 88% respondentů, a jeho šéfa Khaled Mashaal chválí 78%. Palestinská samospráva skončila o poznání hůře, s pouhými 36%; její vůdci prezident Mahmoud Abbas a premiér Rami Hamdallah, dostali hodnocení 39% a 35%.
Paradoxně a znepokojivě pro Izrael Hamas dostal v průzkumu větší podporu na tzv. “Západním břehu”, než v Gaze. Průzkum ukázal, že pokud by se teď konaly volby, tak by bývalý premiér Hamasu Ismail Haniyeh snadno porazil Abbase s 61% preference proti 32%. Šedesát šest procent respondentů na tzv. “Západním břehu” říká, že podporují Haniyeho, v porovnání s 53% v pásmu Gazy. Na tzv. “Západním břehu” obdržel Abbas pouze 25% preferencí, proti 43% v Gaze. Všeobecná podpora Palestinské samosprávy se za poslední dva měsíce propadla o 11%, z 50% v červnu na 39% v srpnu.
Poprvé za osm let má pravděpodobný kandidát Hamasu Haniyeh větší podporu, než více militantní zástupce Fatahu Marwan Barghouti, který si odpykává několikanásobný doživotní trest v izraelském vězení za účast na teroristických útocích během Druhé intifády. Pokud by volby byly nyní, porazil by Haniyeh s 49% Barghoutiho s 45%.
Nashat Aqtash, professor komunikace na Univerzitě Bir Zeit  v Ramállahu, který sloužil jako mediální poradce Hamasu ve volbách 2006 říká, že ho nové údaje o popularitě Hamasu nepřekvapují.
“V některých částech světa tlak způsobí explozi, v případě Hamasu mu tlak Izraele přinesl solidaritu a sílu,” řekl Aqtash serveru The Times of Israel. Tajemství atraktivity Hamasu, dodal, bylo v jeho náboženském poselství a v efektivitě bezpečnostních složek v Gaze.
Předchozí průzkumy ukázaly, že zarytých příznivců Hamasu je ne více, než 15% palestinské populace, zatímco 40-47 procent je nerozhodných a mohou být získáni pro kteroukoliv ze stran, řekl Aqtash. Ale pokračující nezdar mírových rozhovorů s Izraelem spolu s rozhodností Hamasu ukázaly palestincům, že tu ve skutečnosti je životaschopná alternativa k Abbasově nenásilné taktice.

The Times of Israel

Support for Hamas skyrockets following war, poll shows

Překlad Tomáš.Kubín

 

Jedna reakce na Hamas má značnou podporu u obyvatel Palestinské samosprávy

  • Hugo Stiglitz napsal:

    2000 mrtvých, ze stovek domů ruiny, další stovky domů poškorených …. no to jim to vítězství opravdu závidím 😆

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2014
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv