… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Írán a USA spolu proti Islámskému státu 4.86/5 (97.14%) 14 ohodnocení

ayatollahkhameneiNejvyšší íránský představitel Ajatolláh Chamenei potvrdil společný postup s USA proti Islámskému státu ISIS. Spojené Státy tak zaujímají postoj v nábožensé válce mezi sunitským směrem islámu a šíítským režimem v Íránu. Írán ve společných akcích proti IS (dříve ISIS) bude zastupovat genrál Qassem Soleimani, velitel elitní jednostky Quds, která působí v rámci Revolučních gard s působností pro zahraniční mise. Soleimani bude koordinovat postupy s velením americké armády a kurdskými jednotkami. To je zajímavé z hlediska České republiky, která dodala zbraně Kurdům. Kromě toho podporuje kurdské bojovníky také Izrael.

Podle spekulací koordinace vojenských akcí již začla dobytím severoiráckého města Amerli, Chamenei původně odmítal spolupráci s USA , ale později se patrně nechal přesvědčit americkými úspěchy při bombardování  Iráku. Během bojů bylo zabito 18 vůdců IS, včetně jednoho občana USA. V Sýrii byl při bombardování cílů IS zabit vůdce IS Abu Bakr al-Baghdadi spolu s jedním z vojenských velitelů, Abu Alaa al-Iraqim.
V červnu letošního roku, kdy začalo být zřejmé, že IS je skutečným nebezpečím varoval předseda vlády Izraele Benjamin Netanjahu Spojené státy před vstupem do vojenské koalice s Íránem. Netanjahu řekl, že obě strany, IS i Írán jsou nepřátelé USA a proto je lepší, když bojují proti sobě navzájem, než když USA zaujme pozici ve prospěch jedné ze stran a není třeba posilovat jednu stranu na úkor druhé, prospěšnější je, aby se obě strany oslabily navzájem.
Ministr Juval Steinitz upozornil, že jednání o jaderných zbraní s Íránem se táhnou rok a nyní je Írán blíže než kdykoli před tím završit vývoj jaderných zbraní. Írán investoval přímo anebo nepřímo do jaderného programu 200 miliard dolarů. Chamenei prohlásil již v lednu že jednání s USA o jaderném programu jsou pouze taktikou, která má pomoci získat čas pro rozvoj jaderného programu. Kromě toho Írán otevřeně podporuje a vyzbrojuje Hamás a také teroristy v Judei a Samaří, které charakterizuje jako legitimní bojovníky za svobodu a sebeurčení palestinského národa.

 

Jedna reakce na Írán a USA spolu proti Islámskému státu

  • Oblovka napsal:

    Mám obavu, že vychytralou taktikou s cílem ukolébat Spojené státy a získat čas není jen vyjednávání Íránu o jaderném programu, ale i „společný postup s USA proti islámskému státu.“ Velkou otázkou je, jakými zbraněmi je dnes Írán vyzbrojen (Zbraně nemusí být nutně jen vlastní výroby.) a je-li vůbec dnes ještě možný nějaký preventivní úder bez hrozby zdrcující odvety. Situaci bude komplikovat také ukrajinská krize. Než se rok s rokem sejde, mohou stát vojska islámského státu podporovaná jaderným Íránem na hranicích s Izraelem.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2014
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv