… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael oznámil zestátnění 4.000 dunamů půdy v Guš Ecion 4.71/5 (94.29%) 14 ohodnocení

Guš EcionIzraelská Civilní správa, spravující území Judeje a Samaří osvobozená Izraelem v Šestidenní válce v roce 1967, v neděli oznámila zestátnění 4.000 dunamů (988 akrů) půdy v hranicích obce Gva’ot (גבעות) jižně od Jeruzaléma, tedy v oblasti Guš Ecion (Gush Etzion, גוש עציון). Rozhodnutí o zestátnění nyní může ten, kdo se jím cítí poškozen, napadnout do 45 dní odvoláním.

Zestátnění, nejrozsáhlejší za dlouhá léta, vyvolalo ostře negativní reakce v cizině i některých levicových a středových politiků a aktivistů v Izraeli. Zatímco cizina hovoří o záboru „palestinského území“, domácí kritika se soustředí spíše na údajnou kontraproduktivnost rozhodnutí.

Plán vyvlastnění půdy odsoudily arabské země, palestinskoarabská autonomie v Zemi Izrael i Evropská unie, Velká Británie a USA. Poplašen zestátněním „území v betlemské oblasti Západního břehu“ je i generální tajemník OSN Pan Ki-Mun.

Mluvčí ministerstva zahraničí USA Jen Psaki uvedla, že USA jsou záměrem „hluboce znepokojené“ a vyzývají izraelskou vládu k přehodnocení plánu. Podle mluvčí je záměr „v rozporu s vyhlášeným cílem Izraele dojednat smlouvu o konečném statusu s Palestinci a bude-li realizován, vyšle velmi problematické poselství.“

Podle mluvčí Evropské unie je nutné se zdržet jakéhokoliv jednání, které „by v tuto citlivou chvíli po příměří v Gaze mohlo podkopat perspektivu konstruktivních jednání.“

oblasti A-B-C Judea Samaří

Judea a Samaří v současnosti: oblasti A (civilní i bezpečnostní kontrola Palestinské správy), B (civilní kontrola PS) a C (plná izraelská kontrola)

Záměr zestátnit pozemky zkritizoval z členů izraelské vlády nejhlasitěji ministr financí a předseda středové strany Ješ Atid (Budoucnost existuje) Jair Lapid, podle nějž nyní po vojenské operaci proti teroristům v Gaze je situace na mezinárodní scéně citlivá a není důvod takto urgentně vyvolávat krizi s USA a dalšími zeměmi světa.

Ministr zahraničí Izraele Avigdor Lieberman naopak dnes na tiskové konferenci vyjádřil přesvědčení, že rozhodnutí je správné s tím, že „oficiální politikou izraelské vlády je, že bloky osídlení zůstanou pod izraelskou svrchovaností v případě jakékoliv budoucí mírové dohody.“

Ohledně bloku Ecion „existuje v izraelské společnosti rozsáhlý konsensus a každému je jasné, že osídlení Guš Ecion bude součástí Izraele,“ dodal ministr zahraničí na tiskové konferenci za účasti amerických kongresmanů Eda Royce a Eliota Engela.

Zestátněné území se nachází nedaleko od místa, kde byli zavražděni letos v létě 3 izraelští studenti – Naftali Frenkel, Gilad Šaar (Gilad Shaar) a Ejal Jifrach (Eyal Yifrach) – a podle Koordinátora vládních aktivit na Územích generálmajora Joava Mordechaje (Yoav Mordechai) se jedná „o pokračování realizace pokynů politického vedení, vydaných na konci Operace Bratrův strážce,“ tedy operace, v jejímž rámci bylo pátráno po unesených studentech. Civilní správa zdůrazňuje, že i když se zestátněný pozemek nachází na území, které si palestinští Arabové nárokují pro stát, který by chtěli vytvořit, není k dispozici žádný doklad o tom, že by půda patřila nějakým palestinským Arabům.

5 reakcí na Izrael oznámil zestátnění 4.000 dunamů půdy v Guš Ecion

 • talarich napsal:

  Jestliže akr = 0.405 hektaru a hektar je 100 x 100 m, tak akr je 40.5 x 40.5 m = 1640.25 m2, tak potom 988 akrů je 1640.25 x 988 = 1620567 m2. Což je čtverec o hraně 1273 metrů. Takže celý ten cirkus je kvůli území velkém cca 1.2km krát 1.2km? Takže asi cca 40x Václavské náměstí? (Václavské náměstí má rozlohu cca 4 hektary – 682mx60m). Nebo asi jedna setina rozlohy Liberce?
  Měli by se ti arabové trochu uklidnit a dát si ledový obklad na hlavu, jsou krapet moc horkokrevní.

 • talarich napsal:

  Hmm, omlouvám se za chybu. I když ten můj původné převod se zdá bez chyby, možná to mají špatně převedené ve článku na ty akry. Takže nakonec se bavíme tedy o území velkém 2×2 kilometry 😛 takže stále dost malé 😛

  • talarich napsal:

   Odpovím si sám 🙂 chybu jsem měl v okamžiku převodu na ty hektary. Jestliže akr je 0.404 hektaru, tak to není to samé jako když řeknu, že když hektar má 100×100, tak akr má 40.4×40.4. Takže zde byla moje chyba. velikost akru je cca 63×63, aby to sedělo s poměrem mezi hektarem a akrem. Ještě jednou se omlouvám za moji chybnou matematiku.
   Můj argument ale stále zůstává. Pořád je to území relativně malé a pořád je to cca dvě setiny rozlohy Liberce 🙂

 • talarich napsal:

  Komu tedy to území patřilo před tím, než ho Izrael prohlásil za státní? Jedná se tedy o částečnou anexi Judska a Samaří? Že tedy anexe bude probíhat postupně a v blocích?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2014
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv