… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelský ministr vnitra Gideon Sa’ar nečekaně opouští politiku 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

Gideon Saar mezi svými stoupenci a přáteli

Gideon Saar mezi svými stoupenci a přáteli

Přinejmenším překvapení a někdy i šok vyvolalo včerejší oznámení izraelského ministra vnitra Gideona Sa’ara (גדעון סער), že koncem měsíce září, po židovských Vysokých svátcích, odstoupí z funkce a odejde z politiky. Oblíbený ministr a po premiéru Netanjahuovi druhý nejmocnější muž strany Likud odůvodnil odchod osobními důvody.

K oznámení nečekané zprávy si Sa’ar vybral tradiční setkání na „novoroční toast“ ve svém domě v Ramat Gan.

„Přednesu nyní neobvyklý projev. Zamiloval jsem se do národní politiky ve 14 letech. Vzpomínám s úctou na volby v roce 1981, kdy mě uchvátila národní myšlenka a změnila můj pohled na svět,“ prohlásil Sa’ar a poděkoval straně Likud za mnohaletou podporu.

„Byli jste se mnou, kdy jsme měli (ve 120členném Knesetu) 40 křesel a když jsem byl předsedou poslanců vládní koalice i když jsme měli jen 12 křesel a já byl předsedou poslaneckého klubu strany. Hnutí léta bojovalo o návrat na vrchol a podílela se na tom řada přátel – těch, kteří pomohli, i těch, kteří tomu bránili,“ uvedl.

„Hrál jsem velkou roli při návratu Likudu ke kormidlu,“ dodal.

Gideon Sa’ar poté poděkoval členům Likudu, z nichž se společenské akce v jeho domě účastnili stovky, za jejich podporu při dosažení mnoha stranických cílů, včetně přeměny Univerzity Ariel na veřejnou instituci, což posílilo status města jako regionálního centra Samaří.

Sa’ar poté oznámil, že během několika týdnů zcela odejde z politiky.

„V posledních dvou letech jsem se rozhodl, že v reakci na změny v mém osobním životě, si dopřeji oddech od veřejného života. Odejít je pro mě obtížné a vždy existuje důvod, abych to nedělal,“ prohlásil a dodal, že s rozhodnutí odkládal nejméně dva roky, aby nepoškodil Likud v parlamentních volbách v roce 2012.

Jeho rozhodnutí bylo ovlivněno také loajalitou. „Slíbil jsem svému dobrému a věrnému příteli Reuvenu Rivlinovi, že jej neopustím během prezidentských voleb,“ uvedl s odkazem na letošní volby, v nichž byl Rivlin zvolen prezidentem Izraele.

„Veřejná služba eroduje a je nezbytné provést změnu. Po řadě konzultací (s kolegy) jsem se rozhodl si od veřejného života odpočinout. Po svátcích mám v úmyslu předat svoji demisi z vlády a Knesetu. Vše bude provedeno řádným způsobem,“ dodal.

Nečekané oznámení vyvolalo mezi Sa’arovými kolegy překvapení až šok a řada z poslanců vládní koalice dávala najevo lítost.

Signifikantní je, že o odchodu svého blízkého stranického spolupracovníka nevěděl předem ani premiér Benjamin Netanjahu – o němž se Sa’ar ve své přibližně půlhodinu trvající řeči jmenovitě ani jednou nezmínil.

Sedmačtyřicetiletý Gideon Sa’ar začínal jako asistent Nejvyššího státního zástupce a poté byl jmenován Netanjahuem vládním tajemníkem. Do Knesetu byl poprvé zvolen v roce 2003 a posléze byl předsedou poslaneckého klubu strany a místopředsedou parlametnu. V přechozí vládě byl ministrem školství.

V důsledku Sa’arovy demise z Knesetu přijde jeho strana Likud o 1 poslance, protože v posledních volbách měla společnou kandidátku se stranou Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) a náhradníkem za Sa’ara se stane poslanec Jisrael Bejtejnu Leon Litinecky (Leon Litinetsky). Likud tak nově bude mít jen 18 poslanců a Jisrael Bejtejnu 13. Nejsilnější poslaneckou frakcí bude Ješ Atid (Budoucnost existuje) ministra financí Jaira Lapida (Yair Lapid).

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2014
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv