… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Egyptskému prezidentovi došla trpělivost 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

a-fun1

Státní pohřeb zavražděných vojáků

S laskavým svolením autora publikujeme jeho blog Prezidentovi došla trpělivost.
Jednatřicet mrtvých příslušníků armády v jednom dni. Taková je bilance útoků teroristů v pátek 24/10 na severovýchodě Sinaje. Hodně silná a hodně hořká káva. Egyptský prezident přistoupil k činu.

V nejneklidnější oblasti Sinaje (jaká náhoda, že u hranic s Pásmem Gazy – od egyptského Rafahu po Al Ariš -, kde má hlavní slovo teroristická organizace Hamas) vyhlásil na tři měsíce výjimečný stav. Se zákazem vycházení od 17 do 7 hodin. Samotný přechod Rafah do Pásma byl uzavřen na neurčito. Izraelský server Jpost.com citoval egyptské noviny Al Youm El Sabea, které píší, že na egyptské straně bude rozšířena stávající nárazníková zóna u hranic Pásma na 1,5 až 3 km. Egyptské bezpečnostní síly ji vyčistí od všech tunelů vedoucích do Pásma a srovnají se zemí všechny budovy a stavby, jež slouží k pašeráckým aktivitám.

a-fun2

Rozloučení za účasti nejvyšších představitelů země a armády. Zleva šéf GŠ Hegazy, premiér Mahlab, prezident Sisi, ministr obrany Sobhi

V televizním projevu k národu prezident Sisi obvinil nejmenované zahraniční síly, že se snaží rozbít Egypt a postavit lid proti armádě. Vsadím se o lahev svého oblíbeného džinu Bombay Saphire, že tím nemyslel Izrael (který stojí na stejné straně barikády, pouze z východní strany). Naopak: Káhira už dlouho podezřívá Hamas, že podporuje sinajské teroristy, přičemž není tajemstvím, že má napjaté vztahy se státy, které s Hamasem sympatizují nebo jej přímo podporují (Turecko, Katar). Podle Sisiho jde o „existenciální válku“.

 

Prezident je realista. Říká občanům nahlas syrovou pravdu: válka s teroristy na Sinaji bude dlouhá. Bude ještě hodně mrtvých mezi bezpečnostními silami i civilisty. Jde o spiknutí proti Egyptu. Vláda je připravena vykořenit problém, který bují na hranicích Egypt-Gaza.

 

Jisté je jedno: pátečním útokem vstupuje boj Egypta s teroristy na Sinaji do nové fáze.

 

V sobotu (25/10) byl vyhlášen třídenní státní smutek. Země pohřbila zavražděné příslušníky armády. K tématu obrazová kolekce převzatá z portálu Ahramonline.

a-fun3

Vyznamenání obětí teroru

 

a-fun4

Po sinajském krvavém útoku se sešla Nejvyšší rada ozbrojených sil. Spolu s prezidentem (pátý zleva) uctili minutou ticha oběti džihádistického vraždění

a-fun5

Obklopen armádními veliteli hovoří prezident Sisi před budovou televize

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv