… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
V Givat HaMatos v Jeruzalémě schválena výstavba 2.610 bytů pro Židy a Araby 4.91/5 (98.18%) 11 ohodnocení

demografická mapa Jeruzaléma 1967 a 2006

demografická mapa Jeruzaléma 1967 a 2006 (převážně židovské čtvrti modře, převážně arabské červeně)

Izrael směřuje k výstavbě 2.610 bytových jednotek v židovské čtvrti Givat HaMatos (גבעת המטוס), nacházející se na jihu Jeruzaléma v sousedství židovské čtvrti Talpiot (תלפיות) a arabské Bejt Safafa (בית צפפה), tedy na území, které Izrael osvobodil v roce 1967. Oznámila to dnes krajně levicová izraelská organizace Mír nyní s odkazem na sdělení vicestarosty hlavního města Kobiho Kahlona.

Podle armádního rozhlasu má být polovina bytů určena pro Židy a druhá polovina pro Araby.

Mluvčí levičáků Hagit Ofran připustila, že k samotnému zahájení stavby ještě nedochází a konečný souhlas jeruzalémského magistrátního úřadu jen umožňuje státu vyhlásit výběrové řízení na realizaci projektu.

O výstavbě v Givat HaMatos rozhodl Jeruzalémský výbor pro plánování a výstavbu už v roce 2012 a minulý týden, v předvečer svátku Roš HaŠana, bylo uděleno jen poslední povolení.

Čtvrť Givat HaMatos se nachází na území, které od roku 1948 do roku 1967 okupovalo Jordánsko, které jej získalo v útočné válce proti nově vzniklému Izraeli. Izrael sjednotil Jeruzalém v Šestidenní válce v roce 1967 a následně jej v roce 1981 prohlásil za své věčné a nedělitelné hlavní město. Palestinští Arabové si nicméně část, okupovanou kdysi Jordánskem, nárokují jako hlavní město svého plánovaného státu „Palestina“ a mají v tomto směru podporu izraelské krajní levice.

Podle Hagit Ofran výstavba v Givat HaMatos poškozuje perspektivu dosažení míru a nezávislého Palestinského (arabského) státu. „Givat HaMatos je zničující pro dvoustátní řešení. Rozděluje potenciální Palestinský stát… (Předseda izraelské vlády Benjamin) Netanjahu pokračuje ve své politice ničení možnost dvoustátního řešení,“ prohlásila.

Skutečností je, že výstavba v Givat HaMatos vznik arabského státu v Judeji a Samaří nijak nemaří, maří však arabskou snahu získat jako součást státu „Palestina“ část Jeruzaléma, protože vytváří židovské osídlení mezi hlavním městem a přiléhajícím arabským osídlením v oblasti Betléma.

Kritikou kromě izraelské krajní levice nešetřili ani představitelé arabské autonomní Palestinské správy. Představitelka teroristické Organizace pro osvobození Palestiny Hanan Ašráví obvinila izraelskou vládu, že má větší zájem na „kradení půdy, než na dosažení míru“ – aniž by blíže upřesnila, které konkrétní arabské právnické nebo fyzické osobě pozemky v Givat HaMatos mají patřit.

mapa Jeruzaléma

mapa Jeruzaléma

Ministr výstavby a bydlení Uri Ariel ze strany Bajit Jehudi (Židovský domov) dnes v armádním rozhlase uvedl, že výstavba v Givat HaMatos je „normálním procesem schvalování nezbytným před jakýmkoliv stavebním projektem v Jeruzalémě.“

Izraelské ministerstvo výstavby a bydlení dnes také zveřejnilo statistické údaje, z nichž vyplývá prohloubení bytové krize v Jeruzalémě, Judeji a Samaří v důsledku neoficiálního zmrazení židovské výstavby. Údaje jsou znepokojující zejména ve spojení s častými zprávami o černých arabských stavbách, které se izraelská vláda zdráhá bořit, ač jsou prováděny bez povolení.

Izrael se pravidelně stává terčem mezinárodní kritiky za výstavbu v celém hlavním městě, včetně části osvobozené v roce 1967, kterou si nárokují palestinští Arabové. Nejvíce pozornosti vzbudil záměr stavět v nyní prázdném území označovaném jako E1, které se nachází mezi zastavěnými částmi Jeruzaléma a města Maale Adumim.

Počet židovských obyvatel Judeje a Samaří vzrostl za první pololetí roku 2014 ze 374.469 na 382.031, tedy o působivá 2 %. To je více než dvojnásobek celonárodního růstu počtu obyvatel, který dosahuje 1,9 %, avšak ročně.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv