… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Vzpomínka na oběti holokaustu z Bytče 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

010Na hřbitově v izraelském Holonu u památníku bytčanským obětem holokaustu se v pátek 24. října konala pietní tryzna.  Tryzny se zúčastnil spolu se svým vnukem Ruyem pan Pavel Král, bytčanský rodák a autor knihy Židé v Bytči, který toto pietní shromáždění z Prahy zorganizoval. Smutečního shromáždění se zúčastnílo přes padesát účastníků z Izraele, ze Slovenské republiky a České republiky. Přítomné přivítal pan Jehošua Rezek z Karmielu.

Prvním řečníkem na tryzně byl velvyslanec Slovenské republiky v Izraeli jeho excelence pan Radovan Javorčík. Pan velvyslanec vzpomenul tragických udalosti z období druhé světové války. Zmínil se též o aktuálních problémech, například o letním raketovém ostřelování Izraele a o středečním teroristickém aktu v Jeruzalémě při němž byla zavražděna tříměsíční holčička. Zdůraznil, že je velmi důležité, aby se občané Slovenska a Izraele setkávali a tak přispívali nejen k vzájemnému porozumění, ale i k pravdivé informovanosti o dění v obou zemích.

020

022Pani Osnat Dotan z kibucu Ha-Ogen, dcera rodačky z Bytče narozená již v Izraeli vzpoměla svých rodičů přeživších holokaust , kteří začali nový život v Izraeli. Uvedla, že ačkoli rodina žila ve stínu tragických událostí minulosti, rodiče jí vštěpovali lásku k Izraeli a vychovávali ji k hrdosti na to, že je Židovka. Nicméně krutou historii své rodiny poznala teprve díky knize svého strýce o židech v Bytči a při své návštěvě ve městě, kde její rodina po staletí žila.  Velmi zajímavý a jímavý text jejího projevu přineseme v blízké době.

 Třetím z řečníků byl pan Azriel Dansky z Haify. Pan Dansky je synem a vnukem bytčanských rodáků. Ve své řeči poděkoval panu velvyslanci Javorčíkovi za jeho činnost vedoucí k vzájemnému poznání obou národů. Též zdůraznil skutečnost, že pan velvyslanec Javorčík je představitelem demokratického Slovenska.

030

034Po něm se ujal slova sochař Daniel Kafri, který se narodil roku 1945 jako první židovské dítě v osvobozené Bytči. Ve svém projevu uvedl, že Židé byli ve všech směrech pro lidstvo obrovským přínosem. Na druhou stranu však svou existencí připomínali a dodnes připomínají všem samozvaným „vládcům“ světa, že nad všemi, tedy i nad nimi, je opravdový Pán světa. Proto nás tito uzurpátoři moci nenáviděli a nenávidí.038

 

 

 

 

 

 

Do Izraele přijelo uctít památku bytčanských Židů též šest členů občanského sdružení Biblické centrum Plevník-Drienové. Jménem Biblického centra promluvila na tryzně paní Katarína Uriková, MBA. Přítomné seznámila s činností sdružení, které  se zabývá  rekonstrukcí zdevastované synagógy v Bytči a jako symbol oživení této synagógy a uctění památky zahynulých židů  vyvíjí  výchovnou a vzdělávací činnost .

Hitachdut Jotzei Czechoslovakia reprezentovala na setkání pani Miriam Kama, rodačka z Bytče, která je současně předsedkyní Haifské pobočky Organizace Společnosti imigrantů z Československa.

047

 

Závěrem přítomní položili věnec k památníku bytčanských Židů, pan Daniel Kafri pronesl modlitbu Kadiš a rabín Daniel Mayer modlitbu E-l male rachamim za mučeníky šoa. Pietní vzpomínková tryzna byla ukončena zpěvem Hatikvy.

036

 

Foto Daniel Mayer a Ruy Guka

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv