… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Zemřel bývalý starosta Tel Avivu Šlomo Lahat 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

Šlomo Lahat

Šlomo Lahat

Ve věku nedožitých 87 let zemřel generálmajor (v záloze) Šlomo „Číč“ Lahat (Shlomo „Chich“ Lahat, שלמה להט), který byl takřka 20 let starostou Tel Avivu.

Šlomo Lahat se narodil jako Shlomo Lindner 9. listopadu 1927 v Berlíně a v 6 letech se spolu s rodiči přestěhoval do Země Izrael, do tehdejšího britského Mandátního území Palestina. V roce 1941 vstoupil do tajné židovské obranné organizace Hagana. Během izraelské Války o nezávislost bojoval v brigádě Givat a v roce 1956 se stal prvním izraelským důstojníkem, který začal studovat na Velitelské a štábní vysoké škole (Command and General Staff College, CGSC) Armády USA ve Fort Leavenworth v Kansasu. Již předtím vystudoval právo na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.

Hovořil hebrejsky, anglicky, německy a jidiš.

V roce 1959 byl jmenován velitelem operačního oddělení generálního štábu Izraelských obranných sil. V roce 1962 převelen k obrněným jednotkám a v roce 1966 jmenován zástupcem velitele obrněných jednotek.

Během Šestidenní války v roce 1967 byl jmenován guvernérem osvobozeného východního Jeruzaléma po skončení války brigádním generálem a velitelem Středního velitelství.

V roce 1969 byl Šlomo Lahat jmenován velitelem obrněných sil na Sinaji a během Opotřebovací války byl až do června 1970 velitelem operací podél Suezského průplavu. Poté stanul v čele personálního oddělení Izraelských obranných sil a v březnu 1973 v hodnosti generálmajora odešel do zálohy jako nejdekorovanější generál izraelské armády.

Šlomo Lahat

Šlomo Lahat

V listopadu 1973 byl Lahat, zástupce Liberální strany v rámci bloku Likud, zvolen starostou Tel Avivu. V této funkci pak sloužil od února 1974 až do listopadu 1993, když byl znovuzvolen v letech 1978, 1983 a 1989. Je mu připisováno motto Tel Avivu jako „města, které nikdy nespí.“

Byl starostou města v době, kdy prošlo rozsáhlými změnami, kdy došlo k velkým investicím do veřejných zařízení, včetně divadel a dalších kulturních zařízení, a obnovení pobřeží a pláží.

Politicky byl vždy spojen se stranou Likud a řadu let byl zásadový pravičák. V 90. letech ale začal podporovat politiku premiéra Jicchaka Rabina v jeho snaze uzavřít dohodu s teroristy Organizace pro osvobození Palestiny. Rabina také přesvědčil k účasti na mírové demonstraci na náměstí Králů Izraele v Tel Avivu, na níž byl v roce 1995 zastřelen, což si Lahat vyčítal.

Po odchodu z telaviské radnice přešel Šlomo Lahat do soukromého sektoru a současně sloužil v řadě veřejných funkcí. Byl například prezidentem Rady po mír a bezpečnost, předsedou Fondu Jad VaŠem, předsedou sdružení přátel Muzea Lochamej HaGetta’ot, předsedou Rabinova sdružení, předsedou rady ředitelů Jidiš divadla a členem Rady guvernérů Univerzity Tel Aviv, předsedou Muzea diaspory a dalších veřejných institucí.

Šlomo Lahat zemřel brzo ráno ve středu 1. října 2014 v noci v telavivské nemocnici Ichilov. Trpěl Alzheimerovou nemocí a minulý týden byl hospitalizován v kritickém stavu se silnou plicní infekcí.

Zanechal po sobě manželku Zivu, bývalou ředitelku Knihovny humanitních věd Univerzity Tel Aviv, dvě děti a deset vnoučat. Jedním z dětí je právník Dan Lahat, telavivský městský radní za stranu Ješ Atid (Budoucnost existuje). Druhým dcera Ziva.

Pohřeb se koná dnes v Tel Avivu.

Reakce na úmrtí

Nad smrtí Šloma Lahata projevil ve středu velkou lítost prezident Izraele Reuven Rivlin. „Číč byl telavivským Herodem. Byl předním budovatelem města a tvůrcem jeho dvounárodního a jednotného charakteru,“ prohlásil prezident v narážce na to, že součástí Tel Avivu je i arabské město Jafa.

Lítost nad odchodem Šloma Lahata dali najevo také současný starosta Tel Avivu Ron Chuldaj (Ron Huldai), ministr financí Jair Lapid (Yair Lapid), bývalý prezident Izraele Šimon Peres (Shimon Peres) a řada dalších osobností.

„Šlomo sloužil Státu Izrael jak v Izraelských obranných silách, tak ve veřejné službě. Hrál velkou roli v tom, že se Tel Aviv stal tím, čím je dnes – živým, kulturním symbolem tolerance. Pokud řeknete ‚Šlomo Lahat, říkáte ‚Tel Aviv.‘ Ať je jeho památka požehnána,“ uvedl předseda vlády Benjamin Netanjahu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2014
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv