… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Aktuální doporučení k cestám do Izraele a na palestinská autonomní území 5.00/5 (100.00%) 6 ohodnocení

Černínský palác

Černínský palác

Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje před cestami i během pobytu v Izraeli sledovat bezpečnostní situaci v zemi, která je dlouhodobě ovlivněna jak izraelsko-palestinským konfliktem, tak i aktuálním vývojem v regionu, který může mít na bezpečnostní situaci v Izraeli bezprostřední vliv.

V posledních týdnech se v Jeruzalémě odehrálo několik velmi vážných bezpečnostních incidentů, které měly za následek smrt a zranění několika lidí. Bezpečnostní situace v Jeruzalémě zůstává mimořádně napjatá. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát nejen při pohybu v historickém středu Jeruzaléma (Staré město), především v oblasti Chrámové hory, ale také ve všech částech východního Jeruzaléma. Je třeba vyhýbat se demonstracím, místům násilných střetů a větším shromážděním. Je nevhodné veřejně projevovat politické či náboženské sympatie jedné či druhé straně.

MZV ČR nedoporučuje používat veřejnou dopravu v Jeruzalémě, např. tramvaj spojující východní a západní části města, která je opakovaně napadána kameny a kdy se na tramvajových zastávkách  odehrálo několik útoků s pomocí vozidla, které najelo do čekajících lidí. Je žádoucí vyhýbat se místům, na kterých dochází k pravidelným střetům: okolí izraelských osad na Západním břehu, okolí palestinských uprchlických táborů, některé přechody z Izraele (např. Qalandiya checkpoint mezi východním Jeruzalémem a Ramalláhem) na území, která jsou plně pod palestinskou správou, tzv. území A.

Při cestování po Západním břehu MZV ČR doporučuje občanům ČR maximální opatrnost. V každém případě je třeba, pokud to situace vyžaduje, respektovat doporučení či nařízení izraelských a/nebo palestinských bezpečnostních složek.

Ministerstvo zahraničních věcí dlouhodobě nedoporučuje občanům ČR cestovat do Pásma Gazy, kde je bezpečnostní situace velice riziková a možnost poskytnout zde pomoc v nouzi je omezená, či nemožná.

Zvýšené opatrnosti je třeba dbát v oblasti izraelsko-libanonských hranic, Golanských výšin a na jihu země v oblasti hranic Izraele s Egyptem a s Gazou. Užitečné informace, jak se zachovat během mimořádných situací v zemi (zemětřesení, požáry a jiné nenadálé situace), naleznete na stránkách izraelské civilní obrany – Home Front Command, v anglickém jazyce, telefonní číslo 104.

Občané ČR, kteří se v Izraeli ocitli v nouzi, se mohou obrátit na nouzovou linku Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu na čísle 052-328 6622 (00972 52 328 6622 z mezinárodní volací sítě).

Po dobu pobytu v Izraeli Vám doporučujeme zaregistrovat se v databázi cestovatelů DROZD.

Článek je souhrnem obsahu dvou samostatných tiskových zpráv Ministerstva zahraničí České republiky, publikovaných pod názvy Izrael: Aktuální doporučení pro cesty a Palestinská autonomní území: Doporučení k cestám.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv