… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Kána Galilejská (Kafr Kana) nové ohnisko intifády? 5.00/5 (100.00%) 6 ohodnocení

imagesKafr Kana, ano to je biblická Kána Galilejská se stala včera svědkem protiizraelské demonstrace a následného útoku na policejní vůz a v něm se nacházející policisty. Viz video pod článkem. Útočník svým zraněním, způsobeným střelbou napadených policistů,  podlehl a jeho smrt zažehla další nepokoje a demonstrace v severním Izraeli. Je otázkou pohledu na věc, zda demonstrace, které předcházely tragické události lze stavět do souvislosti se situací v Jeruzalémě, kde se pod taktovkou Hamásu a se souhlasem Fatáhu rozvíjí. to co lze nazvat třetí intifádou. Slovu  Intifáda se však izraelští politikové a sdělovací prostředky pečlivě vyhýbají. Intifáda je ozbrojené protiizraelské povstání, které již dávno vzplanulo . Také je třeba  upozornit, že Káně Galilejská již po dlouhou dobu není křesťanským městem či vesnici, jedná se o velkou vesnici z 85 procent osídlenou muslimy. Při posledních volbách zde dostala strana Balad, jejíž poslankyní je například Hanin Zuabi, značnou podporu. V důsledku událostí v severním Izraeli byla zvýšena pohotovost policie  na nejvyšší stupeň. Celý arabský sektor je nyní v generální stávce. V sobotu večer se uskutečnily demonstrace v Kafr Kana a dalších místech, včetně Haify. Při těchto demonstracích nedošlo k násilnostem.

Poslední informace říkají, že v Kafr Kana byla z policejní stanice stržena izraelská vlajka a nahrazena vlajkou palestinskou.

4 reakce na Kána Galilejská (Kafr Kana) nové ohnisko intifády?

 • talarich napsal:

  Uff, já vím, že mi chybí mnohem širší záběr a větší informovanost o tom, co se na místě stalo. Ale z tohoto videa se zdá, že to byla ze strany Mištary spíš poprava než nutná sebeobrana. Vy, co mě znáte, tak víte, že jsem víc než dalek toho, abych ty araby nějak bránil. Ale z hlediska taktiky mě překvapilo, že nevystoupil nikdo z auta na druhé straně, kde by byl policista lépe chráněn při případném napadení arabem. Přijde mi dost netaktické vystoupit z auta na straně, na které probíhá útok. Pro primární odvrácení útoku by měl vystoupit někdo na druhé straně vozidla a provést úkony vedoucí o odklonění hrozby nebo aspoň přesunutí jinam tak, aby mohl vystoupit z auta i policista na oné dotčené straně vozidla.

 • Refael napsal:

  talarich ;

  Ohledně hodnocení situace s vámi souhlasím.

  Přidám pár postřehů:
  1. Boční výsuvné dveře mají tyto auta pouze na té straně, na které stál terorista
  2. I k mému překvapení nestřílel policista, co nakonec vylezl ven z těchto bočních dveří, ale řidič, který ve videu není vidět a který vystoupil jako první.

  Podle izrael.TV řidič byl prozatím zproštěn služby, ostatní se vrátili do služby.

  • talarich napsal:

   Ale vždyť na pravé straně žádné dveře neodsouvali, pouze je otvírali. Jedny dveře se otevírají normálně a druhé proti směru jízdy. Ale máte pravdu, že jsem si nevšiml stínu na straně řidiče. Ačkoliv z toho videa se nedá poznat, zda opravdu střílel někdo z levé strany a ne z pravé. Ale na druhou stranu oni asi vědí, proč postavili řidiče dočasně mimo službu a není pro ně určitě těžké prokázat, kdo střílel.
   Víte někdo, jak jsou policejní auta v Izraeli chráněná proti rozzuřenému davu, který obestoupí vozidlo ze všech stran? Nebo jaký je předepsaný taktický postup v takové situaci? Stále mi přijde dost šílené, že se někdo snažil vystoupit na pravé straně z vozidla. Přece při vystupování je taková osoba velice ohrožena a má omezené možnosti se bránit.

 • Refael napsal:

  Máte pravdu, měl jsem na mysli otevírání dveří nikoliv odsouvání.

  Tento polic.transit nejspíš nemá otevírání dveří na opačnou stranu téže strany.

  Ohledně palby policisty, jsem se to dozvěděl až v hl.zprávách izr.TV, kde na to upozornil komentátor.

  Jinak takto by se neměli policisté chovat, kdy už vážně postřeleného(tudíž už defakto bezbranného) nakládali do vozidla a nezavolali záchranku.
  Tento izr.Arab je u mě važným kandidátem na Darwinovu cenu(běžet proti rozjetému autu plných policistů s nožem v ruce a ještě se s nenávisti v xichtě snažit otevírat dveře).

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv