… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ministr Zaorálek v Ramalláhu: jediným řešením jsou dva státy – Izrael a Palestina 4.00/5 (80.00%) 4 ohodnocení

1278837_1211698_Ministr_Zaoralek_a_prezident_Abbas_1Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se na závěr své třídenní blízkovýchodní cesty setkal s vrcholnými zástupci Palestinské samosprávy. V Ramalláhu uvedl, že česká vláda chce vest rovnocenný a vyvážený dialog s oběma stranami.

Podle ministra Zaorálka je třeba se na obou stranách vyvarovat kroků, které napjatou situaci dále eskalují. Šéf české diplomacie apeloval, aby se obě strany vrátily k mírovému procesu, který by měl vyústit ve vytvoření dvou nezávislých států. „Odsuzujeme násilí na obou stranách. Násilnosti mohou pouze zkomplikovat situaci a pak nebude šance najít cestu ven z této krize,“ zdůraznil ministr Zaorálek. V této souvislosti odsoudil nejen středeční útok v Jeruzalémě, ale i události okolo mešity Al-Aksá na Chrámové hoře, kde došlo k dalšímu násilnému incidentu mezi izraelskou policií a Palestinci.

„Musím odsoudit to, co se stalo včera v Jeruzalémě. Podobné akty násilí mohou jen vyostřit situaci,“ prohlásil Zaorálek ke středečnímu teroristickému útoku, při němž zahynul jeden člověk a tři lidé byli těžce zraněni. „Současně chápu, že akty ponižování tady na Západním břehu nebo ve východním Jeruzalémě také pouze eskalují situaci,“ dodal s tím, že v přístupu k mešitě Al-Aksá je třeba zachovat dlouhodobě platný stav.

Při jednání s prezidentem Palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem ministr Zaorálek uvedl, že jeho snahou bude oživit česko-palestinské vztahy a celkově vést vyváženější politiku vůči oběma aktérům konfliktu.

Ministr se s palestinskými zástupci dohodl na vzniku komise, kterou povedou ministři zahraničí a vybrané rezorty by v ní měly být zastoupeny na úrovni náměstků.

Prezident Abbás rovněž poděkoval za českou rozvojovou pomoc, v jejímž rámci Česká republika například poskytla několik ultrazvuků pro nemocnici v Betlémě.

V Ramalláhu se kromě prezidenta Abbáse setkal také s premiérem Ramím Hamdalláhem a ministrem zahraničí Rijádem Malíkím, kterého ministr Zaorálek pozval na návštěvu Prahy v první polovině příštího roku.

3 reakce na Ministr Zaorálek v Ramalláhu: jediným řešením jsou dva státy – Izrael a Palestina

  • smal napsal:

    Jako starej xenofob a árijec obdivuju co Židé vybudovali za necelých 70 let existence svého samostatného státu. Jsem hluboce přesvědčen, že s lidmi jako je ten Abbás a jeho kamarádi (vzhledem k jejich absolutní nedůvěryhodnosti) nelze jednat, natož s nimi uzavírat nějaké smlouvy. Je tragédií Evropy, že po Ashtonové přišla další komunistka a islamofilka Meghariniová (nebo jak se jmenuje). Obávám se, že Evropané (Švédové jistě budou jedni z prvních) budou již brzo litovat, kdo jejich jménem něco prohlašuje a vůbec činí. Znamená to jen ohrožení evropských tradic a kultury (pokud ještě nějaká vůbec existuje). Pokud by nějaký podobný stát jako tzv.Palestina vznikl, stejně vzhledem k excelentním schopnostem jeho představitelů, není schopen bez cizí finanční a organizační pomoci přežít ani 14 dní.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2014
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv