… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Počet obětí teroru v synagoze se zvýšil na 5, zemřel drúzský policista – Aktualizováno 4.60/5 (92.00%) 10 ohodnocení

Zidan Saif

Zidan Saif

V jeruzalémské nemocnici Hadasa Ein Kerem zemřel 30letý Zidan Saif (30) , izraelský policista z drúzského města Kfar Janúch (Kfar Yanouch) v Galileji, který byl včera kriticky zraněn, když bojoval s teroristy, kteří masakrovali židovské věřící v jeruzalémské synagoze. Byl jedním z prvních policistů, kteří okamžitě přispěchali na pomoc a snažili se teroristy zneškodnit, byl i dopravní policista pokročilý štábní rotmistr – רס“מ . Počet obětí se tak zvýšil na pět.

Byl prvním, kdo vběhl do synagógy a zhájil boj s teroristy. Zidan Sajf byl v boji s teroristy těžce raněn a v kritickém stavu jej záchranná služba převezla do nemocnice Hadassa Ejn Karem, kde včera podlehl následkům zranění. Zidan Sajf byl za velké účasti kolegů z policejního sboru, představených drúzské komunity, přátel a rodiny pohřben ve své obci Januch Džat v Horní Galileji. Čest jeho památce – יהי זכרו ברוך. Připomeňme významný psak halacha (rozhodnutí podle židovského práva) rabína Obadii Josefa, z.c.l., který se vztahuje na drúzské vojáky a policisty, kteří padli při výkonu služby:
חייל דרוזי שעמד על משמרתו להגן על ישראל מפני אויב ומתנקם ונהרג בידי הישמעאלים (ערבים), על משמרת בטחון ישראל, נכון לומר עליו השכבה בבית הכנסת לעילוי נשמתו כנהוג על חסידי אומות העולם. (ספר שו“ת „חזון עובדיה“, דיני ומנהגי יום השנה, כב (22
Drúzský voják, který stál na stráži, aby bránil Izrael před nepřítelem a byl zabit Araby proto, že strážil bezpečnost Izraele, je správné v synagóze pronášet za něj modlitbu za zemřelé, na památku jeho duše, podobně, jak je tomu zvykem u Spravedlivých národů světa. (Kniha responsí „Hazon Obadia“, Zákony a obyčeje výročního dne úmrtí, § 22).

Po Zidanu Saifovi zůstala manželka a sedmiměsíční dcera.

Dalšími čtyřmi oběťmi jsou rabíni Moše Tversky (Moshe Tversky), 59 let, Arje Kopinsky (Aryeh Kopinsky), 43 let, Avraham Šmuel Goldberg (Avraham Shmuel Goldberg), 58 let, a  Kalman Levine, 50 let.

K útoku došlo během ranní modliteb krátce po sedmé hodině, kdy dva Arabové vpadli do synagogy Kehilat Bnei Torah ve čtvrti Har Nof se sekyrami, noži a pistolí a začali vraždit přítomné. Podle svědků zločinci při vraždění provolávali „Alláh akbar!“ (tj. Alláh je veliký!).

Oba útočníci, 22letý Abid Abú Džamál (Abed Abu Jamal) a 32letý Ghasan Muhamad Abú Džamál (Ghassan Muhammad Abu Jamal) byli při následné přestřelce u vstupu do synagogy izraelskou policií zlikvidováni. Při boji se zločinci byl však střelou do hlavy kriticky zraněn policista Saif a vážně zraněn další policista.

K ošetření do nemocnic Šáarej Cedek a Hadasa byli převezeni dva zranění v kritickém stavu, dva těžce zranění a další se středně těžkými zraněními. Drúzský policista Saif, u jehož lůžka se modlila jeho manželka a rodiče, včera v noci zranění podlehl.

Zraněno bylo také několik záchranářů, kteří na místo přispěchali a ocitli se v palbě arabských teroristů.

Záchranáři ZAKA označují včerejší palestinskoarabský útok za jeden z nejkrutějších, jaké kdy vůbec viděli.

Rodina vrahů včera zločin okázale slavila. Radost jim poněkud zkazil až zákrok izraelské policie, která některé členy rodiny zatkla a převezla k výslechu. Předseda vlády Netanjahu po jednání bezpečnostního kabinetu nařídil zbořit domy obou teroristů.

2 reakce na Počet obětí teroru v synagoze se zvýšil na 5, zemřel drúzský policista – Aktualizováno

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2014
Po Út St Čt So Ne
« Říj   Pro »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv