… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Rusko žádá od Izraele vysvětlení ve věci bombardování syrských vojenských skladů 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

img537597V dopisu adresovanému OSN si Rusko stěžuje na „agresivní akci Izraele“ a žádá, aby se taková akce nikdy neopakovala. Sýrie, která obvinila Izrael z bombardování v blízkosti hlavního města si také stěžovala u generálního tajemníka OSN a u bezpečnostní rady OSN na zlovolné porušení suverenity Sýrie. Doslovně ministerstvo zahraničí Sýrie obvinilo Izrael z bombardování dvou skladovacích prostorů u Al Dimas a u mezinárodního letiště v Damašku. Tím došlo k materiálním ztrátám v mnoha institucích tam umístěných. Sýrie žádá aby OSN uvalilo na Izrael sankce, za podporu teroristických organizací operujících v Sýrii. Tento dopis byl podpořen právě dopisem z Ruska, který označil bombardování za agresivní akci. Mluvčí ministerstva zahraničí Alexander Lakaševič řekl, že Moskva je hluboce znepokojena nebezpečným vývojem a z toho důvodu žádá od Izraele vysvětlení. Izrael se, jak známo,  k situaci nijak nevyjádřil. Pouze ministr Juval Steinitz řekl v izraelské rozhlasové stanici Rešet bet, že Izrael má jasnou a jednoznačnou politiku zamezit transferu strategických zbraní teroristickým organizacím. Není to poprvé, kdy Izrael řeší podobné situace tímto způsobem, tedy překvapivým náletem na sklady anebo konvoje převážející zbraně.

V této souvislosti není bez zajímavosti zmínit návštěvu kterou přijal  Hasan Nasralláh. Do Damašku zavítal zvláštní emisar prezidenta Putina, náměstek ministra zahraničí Ruska, Michael Bogdanov. Setkání byl přítomen Ruský velvyslanec v Libanonu a Amamr Mousawi, v Hizballáhu odpovědný za mezinárodní vztahy. V prohlášení Hizballáhu bylo uvedeno, že obě strany diskutovaly o politických otázkách vývoje v oblasti a zejména v Sýrii a Libanonu. Tuto informaci přinesl libanonský portál Almanar.

sayed_bogdanov

9 reakcí na Rusko žádá od Izraele vysvětlení ve věci bombardování syrských vojenských skladů

  • Scooolie napsal:

   Rozumíte tomu špatně. Syrská válka není souboj dobra a zla, ale různých druhů zla. Dobro (umírněná neozbrojená syrská opozice vůči Assadovi) už z ní dávno vymizelo – zásluhou jak řezníka Assada, tak řezníků z Nusry, ISIL a dalších islamistických skupin. ISIL není Sýrie, ani Assad není Sýrie. Jsou to jen různí bastardi, kteří se rvou o Sýrii a přitom bez sebemenších skrupulí masakrují civilisty.

   Izrael v syrské válce hájí jen a jen své zájmy. Izrael opakovaně prohlašoval, že zasáhne, pokud by mělo dojít k nějaké zásadní protiizraelské změně. A podle dostupných informací úder směřoval na rakety, které mohly ohrozit Izrael a které směřovaly nebo směřovat měly do rukou libanonského Hizballáhu… Nezapomínejme, prosím, že Izrael a Sýrie jsou od roku 1948 nepřetržitě ve válečném stavu a že Assad je nejlepší kamarád Hizballáhu, který na Izrael opakovaně útočí.

   • horak napsal:

    Myslím si, že nemáte pravdu a dosavadní vývoj v oblasti můj názor potvrzuje. Touto akcí Izrael své zájmy poškodil. Asad je prezidentem země, byť nedemokratickým a lze s ním jednat a uzavřít alespoň nějakou dohodu. To konec konců dokládá i vývoj na Golanech po poslední válce. Padne li asadova Sýrie, nebude vůbec s kým jednat, Izraeli zůstane daleko nebezpečnější protivník než je regulérní armáda Sýrie a to výborně, novými americkými zbraněmi, vyzbrojené teroristické tlupy. Také nelze absolutně srovnávat ISIL a asadův režim, to první je krvavý středověk, který na Zemi nebyl stovky let, to druhé je autoritářský režim, který je této oblasti naprosto běžným jevem.

    • Scooolie napsal:

     Teoreticky máte pravdu. Prakticky nikoliv. Izrael s Assadem jednal opakovaně, k žádné dohodě nedošlo. Bašár Assad ani jeho otec Háfiz sice s Izraelem od roku 1973 přímo neválčili, ale o to intenzivněji podporovali boj prostřednictvím jiných. Je to Bašár Assad, kdo intenzivně podporoval Hizballáh během II. libanonské války v roce 2006 (která začala hizballážským přepadem izraelské pohraniční hlídky na izraelském území, únosem dvou vojáků a zabitím dalších), stejně jako umožňoval Hizballáhu následně znovuvyzbrojení transporty íránských zbraní přes syrské území.

     Z hlediska Izraele je hrozbou jak ISIL, tak Assad. Vždy záleží na tom, jak kdo z nich bude silný. ISIL dnes není nebezpečnější, než byl před občanskou válkou Assad. Samozřejmě hrozba se bude v čase měnit, podle toho, zda ISIL oslabí a Assad posílí, anebo naopak. Z hlediska prostých Syřanů je pravděpodobně horší ISIL než Assad, nicméně do toho Izraeli nic není. Izrael se do syrské války nemíchá, ledaže by byl sám ohrožen. A Izrael tím leteckým úderem zničil zcela konkrétní cíl. Zcela konkrétní zbraně, které by mohly být a zřejmě by byly použity proti Izraeli. To je zcela legitimní – a věřte mi, že stejně bez váhání Izrael takové zbraně zničí, pokud se k nim někdy dostane ISIL. Padni komu padni….

 • Jerry007 napsal:

  Jakkoli lze diskutovat o tom, komu útok prospěje, je nesporné, že reakce Sýrie a zejména Ruska svědčí o tom, že bylo zničeno něco velmi důležitého a tedy akce byla úspěšná. Operace tedy byla kvalitně zpravodajsky i vojensky pokryta a byla provedena profesionálně po všech stránkách, aby nikdo nebyl na pochybách, že bezpečnost Izraele bude vždy prioritou a k zásahu dojde všude tam, kde to bude potřeba. (Možná se i mocný politik třeba jen maličko zarazí, zda do oblasti znovu posílat drahou vojenskou techniku, když to zase takhle dopadlo – velkorysost vlád je obvykle určována hloubkou jejich rozpočtového schodku, nechť se tedy vyčerpají.)

  Hodí se tedy ovšem poděkovat všem neznámým účastníkům akce a blahopřát k úspěchu.

 • Vader napsal:

  Myslím, že mnoho podstatného zde již bylo řečeno. Dovolím si pro přehlednost malý „mezisoučet“ aspektů války. Srovnání Sýrie vs. ISIL nechám stranou.

  * Sýrie a Izrael jsou ve válce (byť ji obě strany nijak zvlášť v chodu neudržují, proč taky?).
  * Kvůli útoku netřeba válku vyhlašovat (válka už tu desetiletí je). Prostě se zaútočí. „Normálně“, preemptivně, nebo preventivně. Vzhledem k válečnému stavu není ani (jinak obecně nepřijatelný) preventivní útok faulem. (Preventivní OSIRAK byl de iure faul, ale mimo kamery byl stejně vysoce ceněn. Na kamery se ale mluvilo jinak. BTW ve srovnání s OSIRAKem je útok za současné situace na cokoli pokročilejšího syrského vojenského aktem preemptivním, tedy v mantinelech, i kdyby nebyla válka. Který stát si hýčká někoho, s kým je ve válce?)
  * Ze severu občas přiletí něco bouchajícího, z jihu, resp. západní cestou přes moře se v odvetě proletí pár ocelových vlaštovek. Častěji se však bouchající věci přesunují v kolonách do náruče Hizballáhu a strýčka Nasralláha. Takové konvoje bývají neutralizovány také. Většinou se to obejde bez reptání, natož povyku třetích zemí.
  * Nejsem placen Amanem, takže nevím, na co přesně snesly vlaštovky vajíčka. Pokud byla cílem zábavní pyrotechnika pro Hizballáh, bylo vlaštovek třeba. Pokud šlo o pokročilé ruské systémy PVO, platí totéž. ISIL nemá v podstatě nic, co by by ve vzduchu nevyřešili Syřané sami. Navíc nelze v žádném případě vyloučit, že by díky vnitrosyrské katastrofě nedošlo ke změně majitele třeba právě na ISIL. V syrském vzdušném prostoru operují vlaštovky syrské, koaliční (anti-ISIL) a občas izraelské. Je lepší neriskovat a eliminovat hrozbu hned.

  Zapomněl jsem na něco?

 • Sabra napsal:

  Pokud padne v Sýrii Asadův režim a vyhrají-li tam islamisté z IS, pak je Ruskou už podporovat jako Asada nebude. V praxi to bude znamenat ring volný, tedy zelenou k tomu, aby Izrael po zemi i ze vzduchu vletěl na ty islámské blby a řádně jim vypráskal trenky. USA, NATO, EU a ani OSN, kteří IS již veřejně odsoudili proti tomu nebudou moci mít námitek.

 • matews napsal:

  Asadúv režim v Sirii jen tak lehce nepadne a to z několika důvodů. Jeden z nich je ten, že Rusko má své zájmy na Blízkém východě a prakticky jediný spojenec, stát místo realizace kde a přes koho tyto zájmi může dnes prosazovat je Sirie a inteligentní kamarád Asad. Rusko má své velké historické ego a toto živí a krmí tím, že se pasuje do role velmoci jako ten velký bratr na konci linie Rusko-Sirie- Hizballáh proti Izraeli a těm kteří sojí za Izraelem. Teda jako někdo s kým musí jiné velmoci počítat. Rusko si nenechá vzít příležitost „do věci mluvit“ i když se nenaplní anebo je zmařen další zájem a to jsou platby za zbraně. Rusko také nikdy nebylo a nebude vroucí přítel židů a Izraele – mírně řečeno.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2014
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv