… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Válka v Gaze 2014 – dopis na Zelený ostrov 4.95/5 (99.05%) 21 ohodnocení

Foto: Wikipedia

Foto: Wikipedia

Motto: Před 25 lety přijela mladičká irská katolička do Izraele a pracovala tam jako dobrovolnice v kibucu. Později přesídlila do Tel Avivu. Byla Izraelem okouzlena a chtěla se zde usídlit natrvalo. Nakonec se však vrátila do Irska. Nyní je rozhořčena tím, co podle jejího chápání je vyčínání Izraele na okupovaných územích (ačkoliv Gaza nikým okupována není). Nabídl jsem jí malé vysvětlení, protože když naši přátelé nebudou na naší straně, kdo vůbec bude …?

Milá T.

Dala jsi průchod svému rozhořčení, vidouc v televizi bezbranné Palestince v Gaze pod sprškou bomb těžce vyzbrojené izraelské armády. Vtip je v tom, že jste krmeni zfabrikovanými informacemi. Vycházíte pouze z toho, co vám pouští na obrazovku, a toto sdělení je vysoce selektivní. Čerstvý příklad: Osmnáctého listopadu tohoto roku dva Palestinci vtrhli do jeruzalémské synagogy ozbrojeni sekyrami a pistolí, zabili 4 osoby, další těžce zraněný člověk později podlehl následkům zranění, několik účastníků modliteb bylo rovněž vážně zraněno, to vše než stačili zasáhnout přivolaní policisté a útočniky zneškodnit. Titulek v britském The Telegraph hlásal „Policie zastřelila v jeruzalémské synagoze dva sekerou ozbrojené útočníky“.

Argumentuješ tím, že Britové také nebombardovali obyvatelstvo na území, kde v období irského terorismu působila IRA. Měla by sis vzpomenout, že britské letectvo na sklonku druhé světové války nejen rozbombardovalo Berlín, ale především Drážďany, kulturní metropoli východního Německa. Město bylo prakticky srovnáno se zemí a v troskách a požárech nalezlo svůj hrůzný konec 25 000 civilních obětí. Historikové i s odstupem to hodnotí jako akt čiré pomsty a zdůrazňují, že hlavním cílem náletů nebyly vojenské objekty a dopravní uzly, ale zcela záměrně hustě osídlená místa. Porovnej to s akcemi IAF (izraelského vojenského letectva) v Gaze, kde byly a jsou rakety odpalovány z obytných domů, mešit a škol.

Jsem si téměř jist, že z vašich médií nejsi dostatečně informována o standardním postupu IDF (izraelské armády) při výstražném varování civilního obyvatelstva: je-li v domě zjištěno odpalovací stanoviště raket, všichni jeho obyvatelé jsou telefonicky varováni a vyzváni k opuštění objektu, protože bude bombardován. Cíl je zničen teprve v okamžiku, kdy lze zaznamenat odchod obyvatel. Vůdcové Hamásu vědí velmi dobře, že Izrael nebude bombardovat budovu obývanou civilisty, takže nutí obyvatele, aby vylezli na střechy a tak zabránili zničení domu náletem IAF. Většina ztrát mezi civilisty v Gaze byla způsobena právě touto pastí, byl pozorováno opouštění budovy, ale v tom okamžiku další byli nuceně přemisťováni na střechu.

Nejenže média, která referují o Izraeli, jsou podjatá, Hamás sám dává jasně najevo, že negativní zprávy z Gazy jsou zakázány. V uplynulých letech řada zpravodajů byla uvězněna a následně deportována z Gazy, takže v současné době reportéři si velmi dobře uvědomují, o čem je zakázáno podávat svědectví. V minulém roce zde byl nezkušený tým australské televize, jehož pracovníci netušili, o čem nesmí hovořit. Natočili video, jak aktivisté Hamásu odpalují rakety na ulici přímo pod okny hotelu, kde všichni reportéři byli ubytovaní. Toto video můžeš shlédnou na YouTube. Záznam nepředložili Hamásu ke schválení a následující den byli vyhoštěni. V hotelu ve stejnou dobu byly stovky dalších zpravodajů, ale nikdo z nich neinformoval o tom, že Hamás skladuje a odpaluje rakety z obydlených částí.

Na internetu můžeš shlédnou video zachycené izraelským dronem (bezpilotním letounem), ukazující aktivisty Hamásu jak odpalují raketu ze sanitky. Neexistuje jiná možnost, jak zabránit raketovým útokům na izraelská města, než bombardování míst, kde jsou rakety skladovány a odkud jsou odpalovány, přitom tato místa se zcela záměrně nacházejí v hustě obydlených oblastech.

Nehledě na to, oběti mezi civilisty jsou minimální. Podle spolehlivých neutrálních zdrojů během války v Gaze 2014 bylo zabito 2 150 Palestinců, z toho 513 dětí. Problém je v tom, že chlapci ve věku 16 až 18 let jsou počítáni mezi děti. Osmdesát procent ze zabitých Palestinců, tedy více než 1 700 osob, jsou muži ve věku 16 až 35 let, což je věk aktivních vojenských členů Hamásu. Jeden z mých arabských zaměstnanců má příbuzné v Gaze a vyprávěl nám, že Hamás kontaktuje každého chlapce, jakmile je mu 16, a dává mu na výběr, buď vstoupí do řad ozbrojenců Hamásu, nebo bude zlikvidován. Všichni vstupují. Ne každý z těch 1 700 zabitých zemřel důsledkem izraelských akcí. Mahmoud Abbas, který prezidentuje na Západním břehu, tvrdí, že více než 120 z nich bylo zlikvidováno samotným Hamásem a přes 30 bylo bez soudu popraveno jako údajní izraelští kolaboranti. Těchto 150 až 200 lidí byli členové Fatáhu, tedy vládnoucí skupiny na Západním břehu, a Hamás tak využil válečnou situaci k likvidaci zbytku opozice v Gaze.

Vraťme se ale k číslům. Pouze asi 430 skutečných civilistů bylo zabito během 45 dnů bojových akcí, což je pozoruhodně nízké číslo, bereme-li v úvahu, že rakety vypálené na Izrael směřovaly výhradně do oblastí s civilním osídlením. Takto nízké ztráty lze přičíst pouze shora uvedenému postupu a přístupu, přístupu, který nikdy a nikde žádná armáda dosud neuplatňovala. Pokud by Izrael nedisponoval vysoce sofistikovanými protiraketovými systémy, počet ztrát mezi izraelským civilním obyvatelstvem by byl neporovnatelně vyšší, než počet obyvatel Gazy zabitých během této války. Zatímco Izrael vynaložil miliardy na vývoj protiraketového systému, vůdcové v Gaze investovali ještě více do výroby a obchodu s desítkami tisíc raket.

Nehledě na toto všechno, Izrael je tím zlým hochem v konfliktu. Připomenu ti, Izrael se stáhl z Gazy v roce 2005. V následujících dvou letech tam bylo zavražděno více než 600 členů Fatáhu a tak likvidována možná opozice. Od prvního okamžiku, kdy Gaza přestala být okupována, vůdcové Hamásu neochvějně a nekompromisně odmítají existenci Izraele a vynakládají většinu svých zdrojů, miliardy dolarů a euro z příspěvků USA a evropských zemí, na výrobu a obchod s raketami a střelami. Hloubení tunelů je stojí pouze cement z darů na výstavbu obytných domů. Práce je zdarma, protože je to nucená práce, vykonávaná většinou dítkami školou povinnými. To přinutilo Izrael k námořní blokádě, jedinému „hříchu“, z něhož lze Izrael obvinit. Přesto Gaza shromáždila tolik minometů a raket, že mohla odpálit na Izrael 19 000 střel a nábojů v letech 2005 až 2014, k tomu dalších 4 500 během války v červnu 2014. V Izraeli odhadujeme, že dalších 10 000 kusů bylo během války zničeno a ještě zůstalo po válce k dispozici kolem 5 000. A toto číslo nyní opět roste.

Když uvážíme toto všechno, čím bys objasnila extrémně negativní obraz Izraele, jak je vykreslován evropskými médii? Moje vysvětlení je toto: po holocaustu zůstalo v Evropě příliš málo Židů na to, aby mohli být nenáviděni, navíc by to nebylo politicky korektní. Takže tradiční antisemitismus se přetavil do anti-izraelismu. Byl bych šťasten, kdyby mně někdo nabídl přívětivější vysvětlení.

Srdečně Tě zdraví
Arie

Článek je publlikován bez redakčních zásahů, překlad Petr Weber

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2014
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv