… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Elektrárenská společnost Israel Electric Corporation (IEC) omezí kvůli dluhu přes 1,8 miliardy šekelů dodávky elektřiny palestinské samosprávě. 4.90/5 (98.00%) 10 ohodnocení

img466368Dodávka bude počínaje čtvrtkem denně na dvě hodiny omezena na 50 procent, dokud se nenajde řešení narůstajícího dluhu, prohlásil šéf IEC.  CEO společnosti Eli Glickman informoval šéfy izraelské bezpečnosti o tomto postupu v dopise zaslaném již dříve v lednu. Vysvětlil, že dluh palestinské samosprávy u IEC narostly k 31.12.2014 na1,700,843,315 šekelů, což elektrárenské společnosti nedává možnost jiného postupu, než každé ráno a každý večer na hodinu dodávky elektřiny omezit. K tomuto postupu se IEC neuchyluje poprvé, několikrát oznámila záměr omezení dodávky na několik hodin denně, ale byla vždy zastavena úřadovnou premiéra, kvůli obavám z mezinárodního nátlaku na Izrael. IEC poznamenala, že v dodávkách elektřiny do Gazy pokračovala i během operace Operace Ochranné ostří (Operace Pevná skála; מבצע צוק איתן), a dokonce opravovala infrastrukturu poškozenou bombardováním.

Podle prohlášení IEC byla palestinská samospráva o situaci v minulosti mnohokrát informována, ale řešení nebylo nikdy nalezeno. Současný postup je výsledkem hledání kompromisu mezi snahou nezhoršit životní podmínky lidí na Západním břehu a straně jedné a zabránění zvyšování dluhu na straně druhé.

Zdroj: Ynetnews

Foto Wikipedia

Foto Wikipedia

Israel Electric Corporation (zkráceně IEC, hebrejsky: חברת החשמל לישראל, Chevrat ha-chašmal le-Jisra’el) je hlavní výrobce a dodavatel elektřiny v Izraeli, který buduje, udržuje a provozuje elektrárny a přenosné a distribuční sítě. Jedná se o státní podnik, v němž izraelská vláda vlastní zhruba 99,85% podíl. IEC byla založena 29. března 1923 Pinchasem Rutenbergem pod názvem The Palestine Electric Corporation Ltd. a roku 1961 došlo k jejímu přejmenování na současný název. Ke konci roku 2009 společnost provozovala 17 elektráren (včetně 5 hlavních tepelných elektráren) s celkovým instalovaným výkonem 11 664 MW.[1]

Sídlem společnosti je mrakodrap IEC Tower v Haifě.

Zdroj: Wikipedia

3 reakce na Elektrárenská společnost Israel Electric Corporation (IEC) omezí kvůli dluhu přes 1,8 miliardy šekelů dodávky elektřiny palestinské samosprávě.

 • Jerry007 napsal:

  Co takhle oprášit řešení používané v USA ve 20. letech, kdy elektroměry a plynoměry v nájemních bytech pouštěly plyn a elektřinu jen po vhození peněz? Tehdy stačil 1 USD na několik dní provozu, když se částka vyčerpala a nebylo na zaplacení, tak alespoň nevznikaly dluhy, dodávka byla obnovena hned, jak byla vhozena další mince. Praktické, účinné a zejména výchovné pro nastupující generace.

  • Hana Mayer napsal:

   Tento systém se v modifikované formě v Izraeli používá, ale není možné jej používat vůči zločinecké organizaci, která je zvyklá pouze brát – o tom jak oplácí všichni víme, například bombami na civilní obyvatelstvo.

   • Jerry007 napsal:

    Ano, to je systém použitelný, s trochou nadsázky, u běžných občanů projevujících nejčastější mravní nedostatky, jako např. snahu nezaplatit za odebranou službu nebo zboží. Pokud ovšem nehodlá platit celá tzv. samospráva, jak uvádí článek, pak je řešení jediné: ukončení dodávek. Nechť si neplatič postaví svůj zdroj a nechť si jej provozuje ve vlastní režii – peníze mu tzv. mezinárodní společenství jistě solidárně dodá.

    Dlouhodobě mě udivuje trpělivost dodavatele, který přichází o peníze, i nedůsledný přístup politiků – jakékoli lavírování jen škodí, protože protistrana musí vždy přesně vědět, kde jsou stanovené hranice a musí mít naprostou jistotu, že se překročit nedají, resp. že narazí při pokusu o jejich překročení a že se to opravdu nevyplatí. Jde i o moji celoživotní zkušenost, že s tím, kdo porušuje zákon se nevyjednává kvůli tomu, aby jej začal dodržovat. Jednat lze až v případě, je-li zákon dodržován a pokud možno i odstraněny následky jeho porušování. Zdůrazňuji, jde o můj osobní princip, který se mi vždy vyplatil, i když to bylo v některých případech hodně náročné a drahé. Je smutné, že v případě Izraele nelze mnohé následky už napravit, protože zla a škod bylo napácháno příliš – dodržování zákonů však musí být vždy důsledně vyžadováno. Pokud tomu tak nebude, nikam se nepohneme, protože jakákoli jednání nebudou brána vážně.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2015
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv