… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Nech můj národ žít 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

let-my-people-live

Parafrází na Mojžíšova slova faraonovi z 2. knihy Mojžíšovy, kapitola 5 verš 1 – שלח את עמי (propusť můj lid)   je úvodní motto setkání evropských Židů v Praze při příležitosti sedmdesátého výročí osvobození Osvětimi. V Tóře žádá Mojžíš o svobodu, dnes Židé žádají o právo na život, které jim je různými uzurpátory moci odpíráno. Jak dalece pražské setkání ovlivní tento pohled na Židy či židy nevíme, ale každé setkávání a dialog mají má svůj smysl.

Pražský hrad ožije v pondělí mezinárodním fórem Let My People Live! Delegáti z více než 30 zemí a na pět set dalších hostů budou hledat řešení palčivých problémů s nárůstem náboženské nesnášenlivosti a extremismu v Evropě. Ohrožení se cítí především evropští Židé a mnozí zvažují odchod z kontinentu z bezpečnostních důvodů. Dvoudenní akce rovněž uctí mezinárodní Den památky obětí holocaustu pietou v Terezíně.

V pořadí čtvrté mezinárodní fórum Let My People Live! chce předním zástupcům Evropského parlamentu a více než 30 národních parlamentů pomoci nalézt praktická řešení, jak bojovat s narůstajícím extremismem a náboženskou i rasovou nesnášenlivostí v Evropě. Akci podpořili za Českou republiku prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka s celou vládou, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a předseda Senátu Milan Štěch.

Organizátor fóra, Evropský židovský kongres (EJC), opakovaně v posledních několika měsících apeloval na přední evropské politiky, aby Evropa postupovala proti hrozbám antisemitismu a náboženského extremismu jednotně. Fórum má být prvním krokem k diskuzi nad společným postupem v boji proti trestným činům z nesnášenlivosti. Aktuálnost tématu potvrdily nedávné útoky v Paříži, při nichž zemřelo 16 osob. Bohužel jen potvrdily trend, na nějž EJC upozorňuje již delší dobu. „Varovali jsme před narůstajícím nebezpečím pro evropské Židy po masakru ve škole v Toulouse loni v březnu, varovali jsme i po masakru v Bruselském židovském muzeu loni v květnu,“ uvádí prezident EJC Moše Kantor. „Útoky cílené na evropské Židy jsou v současnosti běžné, vytrvalé a smrtící. Co je však horší, začínají je ospravedlňovat různé komunity, veřejně činné osoby a média po celé Evropě. Této výzvě musíme věnovat náležitou pozornost a čelit jí. Útok na evropské Židy je útokem na celou naši společnost,“ řekl Kantor. Jedním z výstupů fóra Let My People Live! budeproto i společná deklarace představitelů národních parlamentů evropských zemí, zaměřená na vyhlášení „nulové tolerance“ vůči současnému fenoménu trestných činů z nesnášenlivosti.

První den akce probíhají panelové diskuze věnované třem hlavním oblastem: mediální, legislativní a politické. O roli médií v ovlivňování veřejného mínění a názoru na extremismus budou diskutovat Abraham Foxman, ředitel Anti-Defamationleague, která letos na jaře zveřejnila celosvětový průzkum na téma antisemitismu, americký historik specializovaný na dějiny střední a východní Evropy během 2. světové války TimothySnyder, či francouzský filozof alžírsko-židovského původu Bernard-Henry Lévy. Legislativním opatřením proti nenávisti a nesnášenlivosti se bude věnovat panel odborníků na mezinárodní právo, lidská práva a spravedlnost. Své názory představí například Alan M. Dershowitz z Právnické fakulty Harrwardské univerzity, či YoramDinstein z Telavivské univerzity. Jedním z řečníků bude rovněž současná evropská komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová. Panel představí modelový legislativní rámec, tzv. Evropské stanovy na podporu tolerance a vybídne přítomné politické představitele k diskuzi nad možnostmi jeho implementace do národních zákonů. Třetí diskuzní panel, věnovaný politice, bude prezentovat názory politiků z České republiky, Izraele, Turecka a Rumunska.

Druhý den proběhne nejprve uzavřené jednání představitelů parlamentů a pak se k účastníkům fóra připojí i prezident Miloš Zeman. Po koncertě rusko-židovského skladatele Isaaka Schwartze věnovaném vzpomínce obětem holocaustu se fóru uzavře minutou ticha. Následně se část účastníků přesune na pietní setkání v Terezíně. Ceremonie se letos zúčastní přes 90 českých přeživších.

Text  Originální tiskové zprávy Evropského židovského kongresu je převzat z blogu Židovské listy, kde vyšel pod titulem „V Praze se budou hledat odpovědi na současné problémy s náboženskou nenávistí v Evropě“.

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2015
Po Út St Čt So Ne
« Pro   Úno »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv